Uncategorized

Kobiety z Palmach


Aby uczcić 75-lecie, spójrzmy wstecz na kilka pionierek w historii wojskowości Izraela.

David Ben Gurion, pierwszy premier Izraela i minister obrony, został mianowany i natychmiast zaczął wydawać rozkazy. Niedługo potem kraje sąsiadujące z Izraelem: Liban, Syria, Jordania i Egipt, Irak i Arabia Saudyjska zaatakowały, rozpoczynając to, co dziś znane jest jako wojna o niepodległość.

Na zdjęciu: Brygada Iftach, pierwszy batalion

Był rok 1920, podczas brytyjskiego mandatu nad Izraelem, kiedy utworzono Haganah – niezależne narodowe siły zbrojne.

Do 15 maja 1941 r. Haganah składała się z trzech głównych jednostek: Korpusu Polowego (główne siły lądowe), Korpusu Gwardii (siły odpowiedzialne za ochronę żydowskich wiosek przed arabskimi atakami) i Palmach, elitarnej jednostki znanej również jako “Siły Uderzeniowe”.

Bez żołnierzy żydowskich organizacji paramilitarnych (Haganah, LEHI, ETZEL, NILI) Izrael i IDF nie byłyby tym, czym są dzisiaj.

Na zdjęciu: Brygada Iftach, Pierwszy Batalion

Od samego początku kobiety zaciągały się do organizacji wojskowych w Izraelu, mimo że nie zawsze otwarcie o tym mówiono lub nie było to społecznie akceptowane.

Latem 1944 r. żeńskie członkinie Palmach zebrały się, aby omówić i ostatecznie wdrożyć “Porozumienie Hachsharot [szkoleniowe]”. Porozumienie to sprawiło, że mężczyźni i kobiety walczyli ramię w ramię jak równy z równym i szybko zwiększyło liczbę poborowych kobiet. Na polu bitwy ich główne role obejmowały stanowiska operacyjno-bojowe, zwiadowcze i zdalne wsparcie.

Tak więc, aby uczcić 75-lecie, spójrzmy wstecz na kilka pionierek w historii wojskowości Izraela…

Poznaj Yocheved Ben-Shmuel.

Urodzona w Iraku Yocheved wyemigrowała do Izraela w 1936 roku wraz z rodziną w wieku 8 lat.

W 1946 roku Yocheved została powołana do Palmachu po przeszkoleniu w żydowskim ruchu młodzieżowym “Noar Haoved Vehalomed” w kibucu Ein Gev. Po wybuchu wojny o niepodległość rozpoczęła kurs na sanitariusza bojowego. Podczas bitwy o Latrun w ramach operacji Yoram pomagała żołnierzom na wojskowych punktach kontrolnych w Jerozolimie i okolicach.

Pozdrawiamy Yocheved za jej służbę i wkład w historię Izraela.

Poznaj Miryam Sherman.

Urodzona w Argentynie w rodzinie izraelskiej, Miryam i jej rodzina wyemigrowali do Izraela gdy miala 5 lat.

W wieku 16 lat wyprowadziła się z domu rodziców i dołączyła do swoich kolegów w kibucu Mishmar Hasharon w ramach szkolenia poborowych Palmach.

W 1945 r. Miriyam została wcielona do Brygady Yiftach Palmach i brała udział w wielu bitwach. Później dołączyła do Brygady Harel i służyła jako ochrona transportów do Jerozolimy.

Pod koniec 1949 r. Miriyam została wcielona do Sił Obronnych Izraela i zwolniona w 1950 r.

Pozdrawiamy Miryam za jej służbę i wkład w rozwój Izraela.

Od samego początku izraelskie kobiety rozumiały znaczenie służby swojemu krajowi i długo walczyły o to, by móc służyć ojczyźnie. Ostatecznie jednak pchnęły się na linię frontu. Aby uhonorować 75-lecie Sił Obronnych Izraela, składamy wyrazy szacunku tym, które utorowały drogę kobietom z IDF.

Źródło zdjęć: Archiwa IDF i Departamentu Obrony oraz Archiwa Palmach.

Kobiety z Palmach

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.