Uncategorized

WHO wskazuje Izrael jako naruszający prawa zdrowotne

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


GENEWA, 31 maja 2023 r. – Coroczne spotkanie Światowej Organizacji Zdrowia ONZ, które zakończyło się wczoraj, potępiło Izrael, jednocześnie wybierając Koreę Północną do roli lidera.

Odchodząc od kwestii zdrowia publicznego, 76. Światowe Zgromadzenie Zdrowia przeprowadziło 24 maja specjalną debatę, aby wyróżnić Izrael, który został potępiony przez Iran, Syrię, Koreę Północną, Rosję, Wenezuelę i Kubę za rzekome naruszanie praw zdrowotnych Palestyńczyków i ludności Druzów na Wzgórzach Golan.

Głosami 76 do 13, przy 35 głosach wstrzymujących się, zgromadzenie WHO przyjęło rezolucję przedłożoną przez delegacje syryjską i palestyńską, wymagającą od WHO przeprowadzenia tej samej debaty na przyszłorocznym spotkaniu oraz przygotowania kolejnego raportu na temat “Warunków zdrowotnych na okupowanym terytorium palestyńskim, w tym we wschodniej Jerozolimie, oraz na okupowanym syryjskim Golanie”.

Współsponsorami rezolucji były Syria, Libia, Algieria, Kuba, Pakistan, Somalia, Wenezuela i Jemen. Żaden inny kraj nie otrzymał specjalnego punktu porządku obrad na zgromadzeniu WHO.

Hillel Neuer, dyrektor wykonawczy UN Watch z siedzibą w Genewie, niezależnej organizacji pozarządowej monitorującej ONZ, potępił “cyniczne upolitycznienie najważniejszej agencji zdrowia na świecie kosztem skupienia się na pilnych priorytetach zdrowotnych dotyczących setek milionów ludzi na całym świecie”.

WHO wyróżnia Izrael, ignoruje Rosję, Syrię, Afganistan i Etiopię

“Z 25 punktów porządku obrad obecnego Światowego Zgromadzenia Zdrowia”, powiedział Neuer, “tylko jeden skupiał się na konkretnym kraju – Izraelu”.

“Nie przyjęto żadnego punktu porządku obrad ani rezolucji w sprawie jakiegokolwiek innego kraju, konfliktu, wojny domowej lub impasu politycznego. Nic na temat Syrii, gdzie szpitale i inna infrastruktura medyczna są celowo bombardowane przez siły syryjskie i rosyjskie; nic na temat Afganistanu, gdzie przejęcie władzy przez talibów doprowadziło do załamania podstawowych systemów opieki zdrowotnej; i nic na temat Etiopii, gdzie ponad 5 milionów ludzi w Tigray pilnie potrzebuje wsparcia humanitarnego, w tym opieki zdrowotnej, z powodu konfliktu w tym kraju” – powiedział Neuer.

Sesja fałszywie oskarżyła Izrael o łamanie palestyńskich i syryjskich praw zdrowotnych

Syria, która dwa lata temu została wybrana w drodze konsensusu do zarządu WHO, oskarżyła Izrael o “dalsze atakowanie narodu palestyńskiego pod nosem społeczności międzynarodowej”.

Rosja potępiła “jednostronne działania Izraela, które są wspierane przez Stany Zjednoczone, w tym ciągłe nielegalne działania w Strefie Gazy, przemieszczanie ludności oraz niszczenie budynków i domów”.

Korea Północna, która właśnie została wybrana na 3-letnią kadencję w zarządzie WHO, stwierdziła, że jest “głęboko zaniepokojona warunkami zdrowotnymi na okupowanym terytorium palestyńskim. Przedłużająca się okupacja, nielegalne osadnictwo i praktyki dyskryminacyjne nadal negatywnie wpływają na warunki życia ludności”.

Wenezuela wyraziła poparcie dla “narodu palestyńskiego i jego uzasadnionego dążenia do samostanowienia oraz jego uzasadnionego prawa do dostępu do usług zdrowotnych i leków, które jest stale blokowane przez Izrael”.

Neuer potępił podżegające uwagi. “Dzisiejszy atak na Izrael w WHO przez niektóre z najbardziej opresyjnych reżimów na świecie promował kłamstwo, że Izrael szkodzi palestyńskim prawom zdrowotnym” – powiedział Neuer. “Jest wręcz przeciwnie”.

“Reżimy, które zaatakowały państwo żydowskie, dokonywały wyboru: im bardziej są uciążliwe dla własnego narodu i mniejszości, tym bardziej uciekają się do demonizowania jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie”.

Stronnicza rezolucja silnie wspierana przez dyktatury i mniejszość UE

Rezolucja została przegłosowana stosunkiem głosów 76 do 13, przy 35 głosach wstrzymujących się i 56 nieobecnych.

Neuer pochwalił Włochy i Fidżi za zmianę ich głosów ze wstrzymujących się na przeciwne, a także te kraje, które nadal głosowały w opozycji, tak jak w zeszłym roku, w tym USA, Wielką Brytanię, Australię, Austrię, Kamerun, Kanadę, Czechy, Niemcy, Węgry i Holandię.

“Mniejszość państw członkowskich UE i innych demokracji, które głosowały za przyjęciem absurdalnej rezolucji, w tym Francja, Hiszpania, Szwajcaria, Belgia, Japonia, Indie, Irlandia, Nowa Zelandia i Luksemburg, powinny się jednak wstydzić.

“Kraje te zachęcają teraz do dalszego przejmowania światowych priorytetów zdrowotnych i przekierowywania cennego czasu, pieniędzy i zasobów na walkę z globalnymi chorobami w celu politycznego ścigania Izraela”.

“Każdy, kto kiedykolwiek wszedł do izraelskiego szpitala lub kliniki, wie, że zapewniają one światowej klasy opiekę zdrowotną tysiącom palestyńskich Arabów, a także Syryjczykom uciekającym przed Assadem” – dodał Neuer.

Rezolucja nakazuje wznowienie raportu i debaty na temat Izraela

Zeszłotygodniowa rezolucja upoważnia dyrektora generalnego WHO do przygotowania kolejnego raportu w przyszłym roku, który zostanie przedłożony 77. Światowemu Zgromadzeniu Zdrowia w 2024 r., zapewniając tym samym kolejny dzień poświęcony jadowitym oskarżeniom pod adresem Izraela ze strony Iranu, Syrii, Wenezueli i innych.

W przeciwieństwie do podobnych raportów z ostatnich dwóch lat, w tegorocznym raporcie nie powtórzono dawno obalonych twierdzeń o rzekomej izraelskiej “dyskryminacji” w dostępie do szczepionek przeciwko COVID-19.

Jednak podobnie jak w poprzednich raportach, ofiary śmiertelne Palestyńczyków w brutalnych konfrontacjach z Izraelczykami są opisywane jako “wynik przemocy związanej z okupacją”, co jest ciekawym sformułowaniem, które zaciemnia rzeczywistość zaciekłego konfliktu między dwiema stronami.

Nie wspomina się, że przytłaczająca większość palestyńskich ofiar tej przemocy to bojownicy lub terroryści zabici podczas przeprowadzania ataków, choć raport wspomina, że przytłaczająca większość to dorośli mężczyźni.

Liczba zabitych Izraelczyków została odnotowana mimochodem, bez wzmianki, że większość z nich to osoby niebędące bojownikami, zabite w palestyńskich atakach terrorystycznych.

Palestyńskie ofiary w Strefie Gazy są również liczone jako “przemoc związana z okupacją”, mimo że Izrael całkowicie wycofał się ze Strefy Gazy 18 lat temu. Hamas i Islamski Dżihad nie są nigdzie wspomniane.

Raport WHO również nie uznaje uzasadnionych izraelskich obaw o bezpieczeństwo, wzywając Izrael do “zaprzestania arbitralnego opóźniania” pozwoleń dla palestyńskich pacjentów oraz ruchu karetek pogotowia i personelu medycznego na punktach kontrolnych.

Raport WHO wielokrotnie odnosi się do izraelskiej bariery na Zachodnim Brzegu i punktów kontrolnych, a także blokady Strefy Gazy, ale nigdy nie zauważa śmiertelnego palestyńskiego terroryzmu, który sprawił, że takie bariery i ograniczenia w Strefie Gazy stały się koniecznością.

WHO wskazuje Izrael jako naruszający prawa zdrowotne

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. WHO to organizacja ktora stracila szacunek wspolpracujac politycznie z krajami ktore wspieraja teroryzm.

  2. WHO zamienia się w bandę kryminalistów udających praworządny trybunał. Kompromitacja ze zachodnie kraje uczestniczą w tej poniżającej maskaradzie antysemickiej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.