Uncategorized

Wojna Izraela z Hamasem podpaliła lont globalnego antysemityzmu

Robert Stefanicki


Konflikt izraelsko-palestyński zaostrza nastroje na świecie. Na zdjęciu: palenie flagi Izraela podczas manifestacji w Bejrucie. Liban, 29 października 2023 r.

Konflikt izraelsko-palestyński zaostrza nastroje na świecie. Na zdjęciu: palenie flagi Izraela podczas manifestacji w Bejrucie. Liban, 29 października 2023 r. (Fot. Hassan Ammar / AP Photo)

Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaraża resztę świata nienawiścią i wzmaga kulturową polaryzację. Od USA, przez Europę, po Rosję i Chiny mnożą się antysemickie incydenty w dawno niewidzianej skali. Rośnie też liczba aktów islamofobii.

Polowanie na Żydów urządzone w niedzielę w rosyjskim Dagestanie przez tłum wymachujący palestyńskimi flagami to chyba najbardziej ekstremalny przykład trendu narastającego od 7 października. Tego dnia komanda Hamasu wtargnęły do Izraela i zabiły 1,4 tys. ludzi.

Jak dotąd odwet Izraela kosztował życie ok. 8 tys. Palestyńczyków. 

Dane zebrane przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniom (ADL) pokazują, że nowa fala antysemityzmu nie ogranicza się do jednego regionu ani kontynentu.  

Konflikt izraelsko-palestyński przyczynia się do zaognienia nastrojów na całym świecie. Na zdjęciu: antysemicko nastawiony tłum na lotnisku w Machaczkale, stolicy Dagestanu, chcący 'wyławiać' z samolotów Żydów i Izraelczyków, 30 października 2023 r.

Konflikt izraelsko-palestyński przyczynia się do zaognienia nastrojów na całym świecie. Na zdjęciu: antysemicko nastawiony tłum na lotnisku w Machaczkale, stolicy Dagestanu, chcący ‘wyławiać’ z samolotów Żydów i Izraelczyków, 30 października 2023 r. Fot. AP

Rośnie antysemityzm, przybywa przestępstw z nienawiści

W Niemczech w ciągu trzech tygodni odnotowano 240-procentowy wzrost liczby incydentów antysemickich. Jeszcze większy, 300-procentowy – w Austrii.

Budynki mieszkalne w Berlinie, w których mieszkają Żydzi, oznaczono gwiazdami Dawida, synagogę obrzucono koktajlami Mołotowa. Niemiecki komisarz ds. antysemityzmu przestrzegł przed cofnięciem się tego kraju do „najstraszniejszych czasów”.  

We Francji, która ma największą w Europie społeczność żydowską i muzułmańską, w tym okresie doszło do większej liczby incydentów antysemickich niż w ciągu całego ostatniego roku: zgłoszono 501 przestępstw, od obelg słownych i antysemickich graffiti (np. „Zabijanie Żydów jest obowiązkiem”) po groźby śmierci i napaści fizyczne. 

W Wielkiej Brytanii od 7 do 23 października zgłoszono ponad 600 incydentów antysemickich, co stanowi najwyższą liczbę, odkąd w latach 80. XX wieku zaczęto je rejestrować. To wzrost o 641 proc. w porównaniu z tym samym okresem z zeszłego roku.  

W miejscach, w których odnotowuje się takie zdarzenia, wzrosła także liczba przestępstw z nienawiści na tle islamofobicznym. Według londyńskiej policji było ich w tym mieście 101, gdy w tym samym okresie 2022 r. – 42. Natomiast jedna z brytyjskich organizacji pozarządowych doliczyła się ich aż 291. 

Błyskawiczny przegląd wydarzeń ze świata, o których trzeba wiedzieć.

Zapisz się na autorski newsletter i przekraczaj granice bez ruszania się z domu.

Administratorem danych osobowych podanych przy zapisaniu się na newsletter jest Agora S.A. z siedzibą w WarszawieWięcej

Human Rights Watch ubolewa, że po wybuchu wojny inne kraje poza Wielką Brytanią nie publikują statystyk incydentów związanych z islamofobią. Ponadto władze różnych krajów europejskich nałożyły nadmierne – zdaniem tej organizacji – ograniczenia na propalestyńskie protesty i wystąpienia. 

ADL zbadała poglądy antysemickie w Europie. We wschodniej części kontynentu wyrażało je najwięcej Węgrów (37 proc.) i Polaków (35 proc.). W Europie zachodniej Hiszpania pozostawała krajem o najwyższym poziomie postaw antysemickich – 26 proc., a następnie Belgia, Francja i Niemcy (12 proc.). 

Sondaż przeprowadzony wśród społeczności żydowskich w Europie przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) wykazał, że zdaniem 90 proc. respondentów antysemityzm się nasila i coraz więcej Żydów twierdzi, że zastanawia się nad opuszczeniem z tego powodu Europy. 

Niestety, ankieterzy nie dopytali, dokąd Żydzi chcieliby się udać. Bo wydaje się, że wszędzie jest podobnie – a najgorzej w samym państwie żydowskim, gdzie najwyższe jest ryzyko śmierci z ręki terrorysty.  

W Stanach Zjednoczonych, kraju generalnie bardzo przychylnym Żydom,  w dniach 7-23 października Liga Przeciwko Zniesławieniom odnotowała 312 incydentów antysemickich, co daje  wzrost o 388 proc. rok do roku. 

Natomiast Rada ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR) podała, że otrzymała blisko 800 skarg na incydenty motywowane islamofobią i uprzedzeniami wobec Palestyńczyków i Arabów – to najwyższy poziom od 2015 r. (i było ich trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku). Najstraszniejszym z tych zdarzeń było śmiertelne pchnięcie nożem 6-letniego muzułmańskiego chłopca w Illinois. 

29.10.2023, palenie flagi Izraela podczas manifestacji w Casablance (Maroko).

29.10.2023, palenie flagi Izraela podczas manifestacji w Casablance (Maroko). Fot. Mosa’ab Elshamy / AP Photo

Kiedyś dominował antysemityzm konserwatywny, dziś przybywa postaw antyizraelskich

Wielu ekspertów od przestępstw z nienawiści wskazuje na głęboko zakorzenione negatywne przekonania na temat Żydów, które – choć zawsze są obecne – ujawniają się w okresach napięcia społecznego. Badania potwierdziły gwałtowny wzrost opinii antysemickich w internecie podczas pandemii COVID-19 i po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.  

O ile dawniej dominował antysemityzm konserwatywny, bazujący na przekonaniu, że Żydzi potajemnie rządzą światem, obecnie coraz większy jest udział postaw antyizraelskich. Według jednego z badań, 91 proc. ostatnich incydentów w Europie ma związek z konfliktem palestyńskim, a nie z „żydowskimi bankierami”. I ten nurt bardziej angażuje osoby o poglądach lewicowych. 

W USA szczególnie kampusy uniwersyteckie są sceną potyczek grup zatroskanych bardziej o bezpieczeństwo Izraelczyków z protestującymi przeciwko zabijaniu Palestyńczyków, przy czym ci ostatni dominują. W sobotę Uniwersytet Cornell Hillel w stanie Nowy Jork radził żydowskim studentom, by trzymali się z daleka od budynku koszernej jadalni, bo na internetowym forum ktoś podpisujący się jako „żołnierz Hamasu” zagroził, że przyniesie karabin szturmowy i wystrzela „wszystkie żydowskie świnie”. Jared Kushner, zięć i doradca byłego prezydenta Donalda Trumpa, stwierdził w niedzielę, że dla amerykańskich Żydów (sam jest jednym z nich) Arabia Saudyjska jest bezpieczniejsza niż kampusy uniwersyteckie w USA. 

Różne oblicza antysemityzmu

Można oczywiście dyskutować, co jest antysemityzmem.

Na pewno nie jest nim każda krytyka Izraela, jak by chcieli zwłaszcza prawicowi Izraelczycy. Nawet nawoływanie do przemocy – np. życzenie śmierci izraelskim żołnierzom ani kibicowanie Hamasowi – niekoniecznie musi mieć podłoże antysemickie, choć może być tak ujmowane w statystykach. Czy bardzo popularne hasło o Palestynie „od rzeki do morza” oznacza chęć zniszczenia państwa Izrael czy narodu żydowskiego? Gwiazda Dawida na szubienicy dla jedynych będzie symbolizowała zagładę narodu żydowskiego, dla innych – może nieświadomych historycznych konotacji tego połączenia – jedynie nielubiane państwo Izrael. Albo wręcz Stany Zjednoczone. Bo w wielu krajach nienawiść do Izraela jest tylko przedłużeniem nienawiści do Ameryki.

Np. Chiny nie mają tradycji antysemityzmu, Żydzi byli tam raczej podziwiani jako naród pracowity i zdyscyplinowany w kolektywnej budowie dobrobytu. Teraz jednak w Pekinie uznano, że Izrael jest przydatnym narzędziem w rywalizacji z Waszyngtonem. Chińskie media państwowe oskarżają Stany Zjednoczone o przymykanie oka na izraelską agresję, a jednocześnie utrwalają stereotypy o żydowskim wpływie na amerykańską politykę. 10 października w państwowym kanale CCTV padło stwierdzenie, że „Żydzi, którzy stanowią 3 proc. populacji USA, kontrolują 70 proc. bogactw tego kraju”.  

Podobną narrację słychać w Rosji, choć tam sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo Rosja ma bogate tradycje antysemickie oraz wielu prominentnych Żydów, więc antysemityzm jest wykorzystywany tak w globalnych, jak i w wewnętrznych rozgrywkach. 

Wojna Izraela z Hamasem podpaliła lont globalnego antysemityzmu

Robert Stefanicki

Kategorie: Uncategorized

8 odpowiedzi »

 1. “Jeśli zabijasz jednego bojownika Hamasu, dżihadystę, to na jego miejsce przychodzi trzech nowych: kuzyni, bracia, a nawet siostry czy żony. Izraelowi bardzo ciężko będzie wyeliminować Hamas ze Strefy Gazy” – przewiduje pułkownik rezerwy dr Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w Afganistanie. Cały wywiad z wojskowym i ambasadorem tutaj: https://wiadomosci.wp.pl/plk-lukasiewicz-izrael-musi-ukarac-winnych-zemscic-sie-i-zniszczyc-hamas-6956440488122912a

 2. Andrzej Kraszewski
  w Polsce “zna” się Żydów dlatego o wiele łatwiej można zmobilizować niechęć czy wręcz wrogość w stosunku do nich. Że to się ukazało akurat GW świadczy tylko jak głębokie korzenie ma ta wrogość.

 3. Yossi Ha
  Proponuję zostawić satyre na boku i skupić się na poważnej dyskusji. Jak wiadomo każdy ma swoje przekonania. Wg mnie dla przykładu demonstracje i groźby odmawianie służby w rezerwie były sygnałem dla wrogów że nadszedł czas ataku. Oczywiście zaraz odezwa się nożyce że to rzadowa réforme prawna, itd Pytanie jest czy wyborcy mają więcej zaufania do zdolności Lapid, Gantza czy raczej Netanjahu, moim zdaniem w dalszym ciągu nie mają zaufania do teraźniejszej opozycji. Pozdrawiam

 4. NIHIL NOVI…NALEZY LEPIEJ PRZESTUDIOWAC KORAN (ABY ZROZUMIEC ARABSKI TEROR) A TAKZE LEPIEJ PRZESTUDIOWAC BIBLIE, ABY LEPIEJ ZROZUMIEC ANYSEMITYZM EUROPIEJSKI.
  ZOSIA BRAUN (MIEDZY ALARMAMI W TEL AVIVIE)

 5. zydowskie lizuchy biadola nad matkami palestynskimi i lotnikami ktorzy nie stawili sie do sluzby w obronie Aharona Baraka. On chcial zejac do grobu z calym Izraelem, popierajacy go przyczynili sie do tego nieszczescia, a tu puszy sie ze nie jest “izraelskim patriota”
  Demonstrojs z Neturei Karta ” Jews subservient from New York to Teheran” i niech wyplodki dalej blokuja Grand Central razem z ” Jews for Palestine”.
  O ile to przeinacza i albo powstrzymaja bo ” nienalezy najezdzac” to jak glupota tych co wozili te matki z Gazy do izraelskich szpitali, poto zeby ich tez albo zamordowano albo porwano przez plody tych ” biednych matek”

 6. @ml
  ”Nie zapomnijmy o ” Postepowych Zydach”. Hayoredy w Ameryce i innych miejscach przescigaja sie z potepieniami Izraela”

  Zauwazylem ze dosc czesto mnie sie wspomina pomimo ze od dawna nic nie napisalem, wiec spiesze zawiadomic kochane towarzystwo ze czytajac Wasze posty calkowicie mnie przekabaciliscie i z duma moge powiedziec ze zostalem Prawdziwym Izraelskim Patriota!
  Przekonaliscie mnie ze Bibi jest niewinny, a za kleske z Oct 7, 2023 wine ponosza:
  Aharon Barak, Ehud Barak, Peres, Rabin, Ben Gurion, Wstretni lewicowi demonstranci, jeszcze bardziej wstretniejsi lotnicy, czlonkowie Sayeret Matkal ktorzy nie chca na ochotnika sluzyc wiecej niz wymaga prawo, ohydny fryzerczyk Lapid, jeszcze bardziej ohydny Gantz.
  Tych zdrajcow nalezy postawic przed sadem!
  Ameryka zdradzila Izrael, wiec nie warto Ameryki sluchac, tylko robic to co radzi Ben Gvir i Smitritz (mam nadzieje ze tow. Putin czyta moj post i rzuci rublami za moja calkowicie obiektywna opinie)
  Nalezy calkowicie zbombardowac Gaze, a poniewaz Tzahal jest Najbardziej Humanitarna Armia na Swiecie, nie nalezy rozlewac lez jesli trafi sie w Palestynskie matki, dzieci czy niemowleta.
  Nalezy podziekowac Wiekuisteu ze dal nam wspanialego Nuczyciela, Slonce Narodu Zydowskiego – Bibiego Netaniahu.
  Mysle ze Kneset powinna ustalic Bibiego Premierem For Life!
  Razem zaspiewajmy ten hymn:
  https://youtu.be/iK9zE043Vvk

 7. Nie zapomnijmy o ” Postepowych Zydach”. Hayoredy w Ameryce i innych miejscach przescigaja sie z potepieniami Izraela, ta pani ” Rabin” ktora przerwala przemowienie Bidena i zadala ” Ceasefire in Gaza” , tez z tego srodowiska.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.