Uncategorized

Ciche starcie w szwedzkim ministerstwie spraw zagranicznych

Nadeslal Daniel Pippes

Daniel Pipes

The Washington Times
13 listopad 2014

 

Oryginał angielski: A Quiet Clash at the Swedish Foreign Ministry
Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

Szwecja jest prawdopodobnie najbardziej „europejskim” z europejskich krajów dzięki historycznie zgodnemu pojęci narodowości („jedna wielka rodzina”), wojskowym i socjalistycznym tradycjom, nieograniczonej imigracji, niebywałej poprawności politycznej i twierdzeniu, że jest „moralnym supermocarstwem”. Cechy te czynią ja również prawdopodobnie najbardziej obcym krajem dla amerykańskiego konserwatysty.

W tym kontekście przedstawiam streszczenie i parafrazę mojej dyskusji z dwoma członkami służby cywilnej w szwedzkim ministerstwie spraw zagranicznych w czasie mojej niedawnej wizyty w Sztokholmie. Nasza przyjacielska, lecz zacięta dyskusja skupiała się na Bliskim Wschodzie, w której to kwestii praktycznie w ogóle się nie zgadzaliśmy. Równie dobrze mógłbym być w sudańskim lub syryjskim MSZ.

 

pippes 1

Arvfurstens Palats, osiemnastowieczny pałac, w którym od 1906 roku mieści się szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych
1. Inspekcje IAEA w Iranie należą do najbardziej intensywnych w historii; w ich skład wchodzą kamery, które obserwują irańskie instalacje całą dobę, więc z pewnością wiemy, co tam się dzieje.Poniżej co ciekawsze wypowiedzi moich rozmówców opatrzone moimi odpowiedziami. Najpierw rozmawialiśmy o irańskim programie nuklearnym:

Moja odpowiedź: W jaki sposób szwedzkie MSZ wie, ze kamery zainstalowane są w każdym kompleksie nuklearnym? Ani Sztokholm ani żadna inna stolica nie mają pojęcia co tam się dzieje. Irański program może być znacznie bardziej zaawansowany; Teheran mógł nawet kupić broń nuklearną z Korei Północnej lub Pakistanu.

2. Islamska Republika Iranu porzuciła program budowy broni nuklearnej w 2003 roku.

Moja odpowiedź: Irański rząd, podobnie jak i prezydent Hassan Rouhani, nigdy nie wstrzymał programu nuklearnego.

3. Jeśli siły zewnętrzne zaatakują irańskie instalacje nuklearne, spowoduje to gniew Teheranu, który przez to zdecyduje się zbudować bombę atomową.

Moja odpowiedź: Wniosek, że uderzenie w instalacje zainspiruje

Irańczyków do prac nad bombą jest błędny. Warto także przypomnieć, że zarówno iracki jak i syryjski program nuklearny załamały się po uderzeniach izraelskich myśliwców.

wirowki

 

Wirówki irańskie na oficjalnej fotografii rządowej agencji

 

1. Powiedziano mi, że decyzja ta ma ukarać Izrael za ignorowanie tych Palestyńczyków, którzy chcą dwóch państw – Izraela obok Palestyny. Nie jest więc to decyzja wroga Izraelowi (którego rząd i ludność popierają takie rozwiązanie), lecz wroga Hamasowi (który odrzuca takie rozwiązanie).Dyskutowaliśmy także o konflikcie izraelsko-palestyńskim, w kontekście niedawnej decyzji szwedzkiego rządu o uznaniu „Palestyny”:

Moja odpowiedź: Rząd i społeczeństwo Izraela bardzo negatywnie zareagowali na szwedzką decyzję i z pewnością będą bardzo poirytowani, że podjęto ją „dla ich dobra”. Hamas zaś bardzo się ucieszył i wezwał inne rządy do pójścia w ślady Sztokholmu, by dalej izolować Izrael.

2. Izraelskie „osiedla” na Zachodnim Brzegu (które wolę nazywać „miastami”) czynią powstanie dwóch państw niemożliwym, dlatego trzeba powstrzymać ich ekspansję.

Moja odpowiedź: Uważam, że jest na odwrót i że jest to forma konstruktywnego nacisku na Palestyńczyków, by zakończyli konflikt. Im dłużej Palestyńczycy zwlekają, tym mniej ziemi pozostaje.

3. Wiele oświadczeń i plakatów, w których Fatah popiera „samochodowy dżihad” nie ma znaczenia, ponieważ Fatah nie jest oficjalnym „rządem” Palestyny. Tak więc szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych nie jest zainteresowane tym wzywaniem do mordu.

Moja odpowiedź: Fatah, OWP i Autonomia Palestyńska to de facto ta sama organizacja. Dzięki rozróżnieniu między nimi Mahmud Abbas, szef wszystkich trzech, może ujść na sucho z morderstwem.

4. Domaganie się, by Palestyńczycy uznali Izrael za państwo żydowskie to pułapka dla Abbasa, który nie może tego zrobić z powodu wielu Arabów mieszkających w Izraelu.

Moja odpowiedź: Odrzucenie żydowskości Izraela to odrzucenie idei syjonistycznej. Nie jest to pułapka, a odpowiedź na zmiany po stronie izraelskich Arabów w 2006 roku. Z jakiego innego powodu Ehud Olmert, wówczas premier Izraela, który chciał dogadać się z Abbasem niemal tak bardzo jak Szwedzi – wprowadziłby takie żądanie?

http://pl.danielpipes.org/15298/szwedzkim-ministerstwieKompletna niezgoda odnośnie do faktów, interpretacji i przewidywań wskazuje na wielką i coraz większą różnicę między krajami i rządami, które wyznają te same wartości. W czasach, gdy szeregi wrogów rosną w siłę, ci którzy powinni być realistyczni i pomocni wolą opary szaleństwa. Powoduje to, że jestem pesymistą odnośnie do przyszłości Europy. Do jakiej tragedii musi dojść, by Szwedzi się obudzili?

 

fatah

Karykatura z poparciem Fatah przedstawiająca samochód z Kopułą na Skale i słowami „Zabijanie Izraelczyków w ramach operacji potrącania w Jerozolimie”

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. „Do jakiej tragedii musi dojść aby Szwedzi sie obudzili ?…”
    Danielu, twoje słowa potwierdziły sie wczoraj w Paryżu. Francja jest równie zaślepiona jak Szwecja, i nawet dziki mord 12 osób i zranienie 12 innych nie obudzi oglupialych lewackich proarabskich tchórzy ktorych sami wybraliśmy do władzy. Potrzeba bedzie większej tragedii i śmierci niewinnych ludzi aby świat obudzil sie z letargu, otrząsnął z propalestynskiej histerii i stanal do walki z arabskim islamonaziem u boku Izraela. Bo dzis Izrael walczy samotnie o przetrwanie naszej zachodniej cywilizacji a Europejscy „dyplomaci ” wbijaja mu nóż w plecy swoją głupota. Popierając Izrael na pierwszej linii frontu, bronimy Europę i siebie samych przed zalewem islamskiego barbarzyństwa. Czy naprawde potrzeba wielkiej tragedii i śmierci niewinnych ludzi abysmy zrozumieli te oczywistość ? Za terroryzm odpowiedzialne sa nasze rządy i nasz własny głupi angelizm .

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.