Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 14 – 19 kwietnia

14 kwietnia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon skrytykował decyzję Rosji o sprzedaży Iranowi systemów broni rakietowej S-300, gdyż może przełożyć się to na wzrost terroryzmu w całym regionie. „Iran nadal dostarcza terrorystom coraz więcej broni, a teraz słyszymy o transakcji S-300. W rzeczywistości wznowienie zawieszonej rosyjskiej transakcji sprzed kilku lat, jest bezpośrednim wynikiem wstępnego porozumienia osiągniętego w Lozannie. To jest coś, o czym ostrzegaliśmy przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Irańczycy nadal wspierają grupy terrorystyczne wokół nas. Oni wspierają Hezbollah na północy, wspierają walki w Syrii, i oczywiście są zaangażowani w Jemenie. Ta kwestia w ogóle nie była omawiana, i jest to jedna z największych dziur w tej umowie, w rzeczywistości pozostawiając te kwestie poza umową, która jest z pewnością bardzo niepokojąca i mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie czas na to, aby to naprawić. Iran w dalszym ciągu wykorzystuje terroryzm w regionie w walce z prozachodnimi reżimami, takimi jak w Jemenie. Poprzez wspieranie terrorystów obalił tam reżim pro-amerykański. Wspiera różne siły w Iraku […] nadal dozbraja Hezbollah na północy, prowadząc nieustanny transfer broni z Iranu przez Syrię. W styczniu podjął próbę rozpoczęcia wojny na Wzgórzach Golan, która została udaremniona. Odzwierciedla to intencje Iranu. I oczywiście, dziesiątki milionów dolarów zostały przeniesione do Strefy Gazy, dla Hamasu i Islamskiego Dżihadu, aby pomóc im odbudować swoje zdolności rakietowe i uzbrojenie po operacji Obronny Brzeg. Dlatego ostrzegamy, że to porozumienie z Iranem jest złe – nie ma ono związku z terroryzmem, ale zawiera elementy tarczy rakietowej, które wzmocnią potencjał militarny Iranu i jego program nuklearny – dlatego jesteśmy przeciwni temu złemu porozumieniu.
  14 kwietnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, któremu wyraził niezadowolenie i zaniepokojenie z decyzji Rosji o sprzedaży do Iranu zaawansowanych systemów rakietowych S-300. Putin odpowiedział, że „ze względu na ich taktyczne i techniczne właściwości, S-300 ma znaczenie czysto obronne i nie stanowią one zagrożenia dla Izraela.

14 kwietnia 2015 r. izraelskie władze zezwoliły palestyńskiemu personelowi medycznemu na swobodne poruszanie się własnymi samochodami po terytorium Judei i Samarii. Jest to pierwsze takie zezwolenie od 15 lat, od czasu wybuchu w 2000 r. Intifady.

14 kwietnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Putin powiedział: „Sytuacja w regionie się skomplikowała. Minęło 10 lat od chwili wyboru pana na szefa Palestyny, w tym czasie bardzo wiele pan uczynił dla ustabilizowania sytuacji wewnątrz politycznej i gospodarczej. To były bardzo trudne lata.”

15 kwietnia 2015 r. izraelscy komandosi przeprowadzili w nocy rajd do Nablusu, w Samarii. Aresztowano 29 członków komórki terrorystycznej Hamasu, która przygotowywała zamachy przeciwko Izraelowi.

16 kwietnia 2015 r. o godz. 10 przed południem w całym Izraelu rozległ się sygnał syren. Na 2 minuty zamarło całe życie. W ten sposób oddano cześć pamięci 6 mln ofiar Zagłady podczas II wojny światowej.

16 kwietnia 2015 r. ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia w Jerozolimie. Służby ratownicze musiały także interweniować w innych miejscach kraju, uwalniając kierowców podtopionych samochodów.

16 kwietnia 2015 r. rzecznik Hamasu, Mushir al-Masri powiedział, że jego organizacja będzie nadal przestrzegać zawieszenia broni, ale zachowuje prawo do reagowania na wszelkie siłowe naruszenia umowy ze strony izraelskiej. „Zawieszenie broni zostało zawarte na zasadzie umowy ze wszystkimi frakcjami palestyńskimi, również wznowienie działań wojennych odbędzie się po uzgodnieniu z frakcjami palestyńskimi. Jesteśmy zainteresowani utrzymaniem spokoju i zawieszenia broni, ale jeśli okupanci naruszą rozejm i będą szkodzić narodowi palestyńskiemu, będą w błędzie i złudzeniu, że pozostawimy ich w spokoju. Siły oporu bardzo dokładnie monitorują sytuację wzdłuż granic Strefy Gazy i samemu zadecydują o godzinie rozpoczęcia przyszłego konfliktu.”

16 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Ecjon w Judei. Nikt nie został ranny.

16 kwietnia 2015 r. źródła dyplomatyczne poinformowały, że 16 z 25 państw członkowskich Unii Europejskiej popiera etykietowanie produktów izraelskich pochodzących z terytoriów Judei i Samarii, jako formę nacisku gospodarczego na Izrael, aby zmusić go do przyjęcia rozwiązania pokojowego na zasadzie dwóch państw. Propozycję popierają Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Danię, Irlandię, Chorwację, Maltę, Holandię, Belgię, Szwecję, Portugalię, Słowenię, Luksemburg, Finlandię i Austrię.. Listy nie podpisały Niemcy, Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Grecja, Cypr i Rumunia.

17 kwietnia 2015 r. doszło do spotkania izraelskich i palestyńskich przedstawicieli. Palestyński premier Rami Hamdallah poinformował po spotkaniu, że Izrael zgodził się przekazać w najbliższych dniach kwotę 1,8 mld szekli (473 mln USD) zamrożonych środków z podatków celnych należnych Autonomii Palestyńskiej. Strona izraelska potwierdziła decyzję, motywując ją, że służy to „utrzymaniu stabilności w regionie” i ma „powody humanitarne„. Koordynator ONZ Mikołaj Mladenow określił decyzję jako krok w dobrym kierunku. Hamdallah dodał, że środki te zostaną przeznaczone na wypłacenie wynagrodzeń za miesiąc kwiecień dla 160 tys. urzędników Autonomii Palestyńskiej (od grudnia otrzymują 60% zarobków). Pomimo wielkiego zadłużenia (ok. 4,8 mld USD) władze palestyńskie przeznaczają 6% rocznego budżetu na comiesięczne zapomogi dla uwięzionych terrorystów i ich rodzin (11 mln USD miesięcznie).
    17 kwietnia 2015 r. młody Palestyńczyk usiłował popołudniem dźgnąć nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali 16-letniego napastnika.

18 kwietnia 2015 r. ministerstwo transportu poinformowało wieczorem, że jeszcze latem tego roku rozpoczną się prace przy budowie linii szybkiego tramwaju w Tel Awiwie. Prace będą wiązały się z poważnymi utrudnieniami w komunikacji w obszarze całej aglomeracji, i potrwają do 2021 r.

18 kwietnia 2015 r. w Gazie doszło do dwóch wybuchów bomb. Pierwsza bomba eksplodowała w pobliżu biura agencji UNRWA, nie powodując większych szkód. Druga bomba wybuchła w pobliżu komendy milicji Hamasu w mieście. Szef sił bezpieczeństwa Hamasu zapowiedział przeprowadzenie dochodzenia.

18 kwietnia 2015 r. rzecznik egipskiej armii poinformował, że od 28 marca egipskie siły bezpieczeństwa zniszczyły 69 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy. Wcześniej od 1 do 27 marca zniszczono216 tuneli, co daje w sumie 285 zniszczonych tuneli przemytniczych. Najdłuższy wykryty tunel miał długość 2,8 km. Równocześnie prowadzone są prace przy tworzeniu strefy buforowej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Egipskie władze oficjalnie uznają Hamas za organizację terrorystyczną.
    18 kwietnia 2015 r. rosyjski prezydent Władimir Putin ostrzegł Izrael przed wysyłaniem broni na Ukrainę. Putin ostrzegł, że izraelskie środki odwetowe przyniosą tylko nową rundę przemocy i zwiększą liczbę ofiar na wschodniej Ukrainie.

19 kwietnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu złożył do prezydenta Reuvena Rivlina formalny wniosek o wyznaczenie dodatkowego czasu na sformowanie rządu. Czas na sformowanie rządu ubiega 25 marca, a rozmowy koalicyjne przeciągają się.

19 kwietnia 2015 r. oficjalna agencja informacyjna Autonomii Palestyńskiej, Palestinian Media Watchnapisała: „Szacunki dotyczące liczby ofiar Holocaustu różnią się. Zwolennicy ruchu syjonistycznego podają przesadzone liczby ofiar, twierdząc, że chodzi o 6 milionów, podczas gdy inni bezstronni naukowcy szacują, że liczba żydowskich ofiar była między 1 a 2 milionami. Niezależnie od liczby, najważniejsze jest to, że katastrofa w której zostali poszkodowani Żydzi miała miejsce w Europie. Dotyczy to stosunków między europejskimi narodami i Żydów żyjących wśród nich. Ruch syjonistyczny postanowił wykorzystać i użyć tego Holocaustu w celu osiągnięcia dwóch celów: po pierwsze, aby szantażować finansowo i politycznie europejskie państwa, po drugie, by zmusić Żydów do emigracji i drogą czystek etnicznych stworzyć państwo Izrael. Po trzecie, powiększając cierpienia i przemoc wobec Żydów wykorzystują światowe współczucie dla nich.”
 19 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski autobus w rejonie miasta Ma’ale Adumim w Judei. Rannych zostało 2 pasażerów.

19 kwietnia 2015 r. Francja poinformowała o rozpoczęciu realizacji pierwszej tury dostaw francuskiego uzbrojenia dla libańskiej armii. Program jest w całości finansowany przez Stany Zjednoczone i Arabię Saudyjską (3 mld USD) i będzie obejmować 250 pojazdów wojskowych, 7 helikopterów, 3 okręty wojenne oraz dużą ilość urządzeń obserwacyjnych i nadzoru. Izrael już wcześniej wyraził obawy, że broń ta z łatwością może być przekazana w ręce Hezbollahu i zostać użyta przeciwko państwu żydowskiemu

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.