Uncategorized

Powstanie „Dom dobrej pamięci” poświęcony dziejom płońskich Żydów, w tym Dawidowi Ben Gurionowi

  • Dawid Ben Gurion. Źródło: Wikimedia Commons

W Płońsku (Mazowieckie) najpóźniej do 2022 r. ma powstać „Dom dobrej pamięci”, poświęcony historii tamtejszej społeczności żydowskiej, w tym Dawidowi Ben Gurionowi (1886-1973), pierwszemu premierowi Izraela. Będzie to pierwsze muzeum w tym mieście. Projekt uzyskał wsparcie unijne.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy płońskiego Urzędu Miasta Filip Przedpełski, „Dom dobrej pamięci” powstanie w zabytkowej kamienicy znajdującej się przy ul. Warszawskiej, a prace związane z remontem budynku i jego adaptacją na cele muzealne mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

„Trzykondygnacyjna kamienica, w której po modernizacji powstanie +Dom dobrej pamięci+, położona jest przy Starym Rynku, naprzeciwko domu, w którym mieszkał Dawid Ben Gurion przed wyjazdem do Warszawy, a następnie do Palestyny. Będzie to pierwsze muzeum w Płońsku. Chcemy by powstała tam ekspozycja poświęcona historii społeczności żydowskiej naszego miasta, która dawniej stanowiła połowę jego mieszkańców” – powiedział PAP Przedpełski.

Wyjaśnił, iż w „Domu dobrej pamięci”, w ramach muzealnej aranżacji, odtworzone zostaną mieszkania żydowskie z przełomu XIX i XX wieku, powstaną też sale multimedialne, w których będą mogły odbywać się np. konferencje naukowe, zajęcia edukacyjne i wystawy czasowe.

„Na pewno część stałej ekspozycji będzie poświęcona Dawidowi Ben Gurionowi, który urodził się w Płońsku oraz współpracy naszego miasta z regionem Ramat ha-Negev w Izraelu, gdzie znajduje się grób pierwszego premiera państwa żydowskiego. Planujemy, że wszystkie prace związane z modernizacją i adaptacją kamienicy na cele muzealne powinny potrwać najpóźniej do 2022 roku” – podkreślił Przedpełski.

Rzecznik dodał, iż beneficjentem projektu utworzenia „Domu dobrej pamięci”, który otrzymał 1,7 mln zł unijnego dofinansowania, jest tamtejsze Miejskie Centrum Kultury, przy czym koszt całego przedsięwzięcia to ponad 2,5 mln zł. Jak zaznaczył, projekt powstał dzięki zaangażowaniu Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, która funkcjonuje od 25 lat i zajmuje się historią regionu, a znaczna część jej zbiorów dotyczy dziedzictwa polsko-żydowskiego.

Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili prawie 6 tys. mieszkańców Płońska, czyli mniej więcej połowę jego społeczności. Większość zginęła w czasie Holocaustu – w utworzonym przez Niemców płońskim getcie, które istniało w latach 1940-42, lub wywieziona do niemieckich obozów zagłady.

Dawid Ben Gurion urodził się w Płońsku 16 października 1886 r. Współtworzył tam organizacje syjonistyczne, które wspierały emigrację Żydów do Palestyny, będącej częścią ówczesnego Imperium Osmańskiego. Sam osiedlił się tam w 1906 r., kontynuując działalność polityczną. Był m.in. członkiem władz Światowej Organizacji Syjonistycznej i przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Agencji Żydowskiej. Współtworzył socjalistyczno-syjonistyczną partię Mapai, której był liderem.

14 maja 1948 r. Dawid Ben Gurion ogłosił w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości Izraela. Został pierwszym premierem tego kraju. Urząd ten sprawował do 1954 r., a także w latach 1955-63. Zmarł 1 grudnia 1973 r. w Ramat Gan. Jego grób znajduje się w Midreszet Ben Gurion w regionie Ramat ha-Negev, z którym Płońsk nawiązał partnerską współpracę w 1997 r. (PAP)

mb/ pat/


Przyslala Rimma Kaul

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.