Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


SHANA TOVA – 5781 שנה טובה – Hebrew, French, Spanish, English, Portuguese, Russian, Hindi, Thai


.


Czy Francja może przywrócić stabilność w dotkniętym kryzysem Libanie?

Wieloletnie zaangażowanie dyplomatyczne Francji w Libanie miało na celu promowanie libańskiej stabilności, suwerenności i demokracji, ale nie udało się osiągnąć żadnego z tych celów. Dopóki Paryż będzie uważał Hezbollah za integralny element demokratycznego życia Libanu i zaprzecza, że ​​jest to organizacja terrorystyczna kontrolująca Liban z prywatną armią, jego zdolność do stabilizacji Libanu pozostanie znikoma.

Wiecej TUTAJ


Niewolnice w Al-Dżazira

Znajdujemy się w chwili, w której wiele mówi się o niewolnictwie. Ta kwestia, napędzana przez postępowych aktywistów i ruchy przeciwko brutalności policji, jest szeroko dyskutowana i jest przedmiotem dogłębnego badania przez elitarne media oraz bardziej nieokrzesanej, bezpośredniej akcji ulicznych aktywistów. Pomniki i monumenty tak znaczących postaci jak Kolumb, Waszyngton, Jefferson a nawet Lincoln, ten Wielki Wyzwoliciel, zostały zaatakowane. Potem przyszły wezwania do zmiany edukacji, gospodarki i społeczeństwa, by zająć się przekleństwem niewolnictwa.


Wiecej TUTAJ

Efekt tulipana w wydaniu europejskim

Kto chce utopić Izrael, sam się utopi i problem zawodowych uchodźców znajdzie rozwiązanie właśnie w Europie. Wszystko pomieszane, nikt nie wie kto przybywa z jakiego państwa i kogo to w ogóle obchodzi? A ten, kto zrobił z uchodźców świętych, których nie wolno dotknąć, znalazł ze zdumieniem tę nietykalność u siebie w domu i jest ona nietykalna.

Wiecej TUTAJ


„Umarły niemal wszystkie małe dzieci”. Niemka wspomina marsz śmierci, w jaki Polacy posłali ją w 1945 roku

„Często widziałam leżących na poboczu ludzi o sinych twarzach, walczących o oddech, i takich, którzy zasłabli z wyczerpania i nigdy więcej się nie podnieśli” – opowiadała mieszkanka pomorskiej wsi posłana przez Polaków w morderczy marsz ku nowej niemieckiej granicy. „Marszowi nieustannie towarzyszyła przemoc ze strony Polaków, gwałty i rabunki” – podkreśla Piotr Pytlakowski w książce Ich matki, nasi ojcowie.Po przejęciu tak zwanych Ziem Odzyskanych przez polską administrację odwet, terror i rabunki nie ustały.

Wiecej TUTAJ

 
 

Współpraca AK z Niemcami na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie. Dlaczego polscy partyzanci współdziałali z okupantem?

Niemcy dostarczający uzbrojenie jednostkom Armii Krajowej. Współpraca wywiadowcza oraz wspólne akcje przeciwko sowieckiej partyzantce. Właśnie tak pod koniec wojny na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie wyglądała codzienność części oddziałów polskiego podziemia. Jak do tego doszło? 

Wiecej TUTAJ


Multimedialnym wydarzeniem według koncepcji artystki Gabi von Seltmann Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita uczci 142. rocznicę otwarcia Wielkiej Synagogi. 26 września wieczorem, wizerunek powstającej z gruzów synagogi pojawi się na ścianie zajmującego dziś jej miejsce Błękitnego Wieżowca.

Renata Gorczynska – Piec gwiazdek


Palę (dużo), piję (mało) i klnę. Jak jakiś żul. Sama się sobie dziwię, że się tak z latami rozklęłam. Powodów niby dużo, natury ogólnej i szczególnej, każdy niech sobie dopisze, co mu leży na wątrobie. Wprawdzie nakładam sobie namordnik w eleganckim towarzystwie i hamuję się przy jednej z moich przyjaciółek,

Wiecej TUTAJ


Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność

Przywódcy finansowanej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej (AP) raz jeszcze dowiedli, że nie tolerują – i nie będą tolerowali – żadnej krytyki, szczególnie, kiedy ta krytyka przychodzi od własnej ludności. W ostatnich kilku dniach co najmniej trzech dziennikarzy padło ofiarą długotrwałej polityki AP terroryzowania i uciszania sprzeciwiających się głosów.

Wiecej TUTAJ


Festiwal Żydowskiej Żywności TISH: BLISKOŚĆ

Trzecia edycja Festiwalu Żydowskiej Żywności TISH * będzie wyjątkowa: odbędzie się zarówno osobiście, jak i online, z myślą o publiczności w całej Polsce i na świecie.

Wiecej TUTAJ


Czarny Wrzesień” wtedy i teraz

Jest ciekawym zbiegiem okoliczności, że podpisanie porozumienia pokojowego z państwami Zatoki Arabskiej – Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem – a Izraelem odbywa się w połowie września 2020 r., 50 lat od “Czarnego Września”, początku wojny lat 1970-1971 miedzy palestyńskimi frakcjami a Haszymidzkim Królestwem Jordanii.

Wiecej TUTAJ


Piękno i brzydota w Wenecji

„W grudniu 1910 roku lub około tego czasu, ludzki charakter się zmienił”, napisała brytyjska powieściopisarka, Virginia Woolf w 1924 roku. „Nie znaczy to, że wyszliście do ogrodu i tak po prostu zauważyliście, że zakwitła róża, albo że kura zniosła jajko. Zmiana nie była tak nagła i zdecydowana. Ale i tak nastąpiła.”

Wiecej TUTAJ


Did The Beatles learn how to sing a Jewish song?

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Ojczyzna polszczyzna

  Renata Gorczyńska: … fuck, wygodne, bo krótkie, zagościło już na dobre w polszczyźnie, choćby w postaci zwrotu frazeologicznego „pokazałem mu fucka”. A może nawet faka? Co by świadczyło, że wrosło na stałe.

  ps
  Feminatywy w Gazecie Wyborczej: premierka, gościni, marszałkinia, ministra etc.

 2. Skryte wtym :Wydawanie Zydow nie byo uwazan przez AK za zbrodnie , link w skadinad rewelacyjnym wspomnieniu o wspolpracy AK na Wilenszczyznie z Niemcami w tym Aktualnym

  https://wielkahistoria.pl/donosicielstwo-w-okupowanej-polsce-oficjalne-stanowisko-panstwa-podziemnego/

  Wiec jeszcze jeden z rozpowszechnionych polskich mitow pryska ,ze „AK karala smiercia wydawanie Zydow…”
  Owszem, wsrod 3500 wydanych wyrokow smierci byli napewno szmalcownicy ,ale wtedy gdy wydawali tez AKowcow, lub moze poprzez prywatna inicjatywe porzadnych AKowcow.
  Wydawanie sasiadow-tak,karalne smiercia, ale o ile to nie byl sasiad ,a przy tym Zyd..
  Slowo „Zyd” nie przechodzilo przez gardla AK ,wiedzieli ze spoleczenstwo tego nie zrozumie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.