Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.12 – 6.12


5 grudnia 2020 r.


Znani piosenkarze ortodoksyjni i nieortodoksyjni świętują 19 Kislew „Tzam’a”


Pierwszy śnieg w sezonie spadł na szczyt góry Hermon .


wieczorem odbyła się uroczystość zapalenia świątecznej choinki w Betlejem. Z powodu pandemii w uroczystości udział wzięła niewielka grupa mieszkańców i przywódców religijnych.


Kalifornia potwierdziła swoje wybory prezydenckie w piątek i wyznaczyła 55 elektorów, którzy zobowiązali się do głosowania na demokratę Joe Bidena, oficjalnie przyznając mu większość elektoratu potrzebną do zdobycia Białego Domu.


Synowie zabitego irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha powiedzieli, że ich ojciec został trafiony cztery lub pięć razy.


Prezydent Libanu Michel Aoun zagroził w sobotę, że będzie szukał międzynarodowego arbitrażu, jeśli wkrótce nie dojdzie do porozumienia między Izraelem a Libanem w sprawie granicy morskiej


Źródła bezpieczeństwa w Tel Awiwie ujawniły w piątek, że 27 lat temu Mossad zdołał umieścić jednego ze swoich agentów w pobliżu irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha ktory był w stanie nagrać jego mówiącego o wojskowym projekcie nuklearnym.


Islamskiej organizacji udało się uzyskać zdjęcia lotnicze baz IDF w Górnej Galilei przy użyciu dronu. Kanał telewizyjny nadał dokumentację, która według Hezbollahu obejmowała obiekty wojskowe w północnym sektorze.


Nowy doradca Bidena to spraw COVID jest współwłaścicielem popularnych delikatesów „Żydowskie” w Waszyngtonie,


Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA) otworzył nowe centrum studiów nad muzyką opartą na doświadczeniach Żydów amerykańskich, ogłosił w czwartek uniwersytet .


Palestyńczycy wzniecili zamieszki w rejonie wioski Mughajir w środkowej części Samarii. Próbowano zablokować drogę nr 458 łączącą żydowskie osiedla. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


Król Jordanii Abdullah II zaprosił izraelskiego ministra obrony do złożenia oficjalnej wizyty w Ammanie


Bahrajn nie zezwoli na import izraelskich towarów wyprodukowanych w osadach na Zachodnim Brzegu, podała państwowa agencja informacyjna BNA, wypierając się uwag ministra handlu stanu Zatoki Perskiej na początku tego tygodnia.


Umiarkowane trzęsienie ziemi o sile 5,5 w skali Richtera u wybrzeży Morza Śródziemnego w Turcji było odczuwalne w sobotę po południu w całym środkowym i północnym Izraelu – potwierdziła izraelska służba geologiczna.


Od dawna żydowscy artyści wypuszczają różne parodie muzycznych utworów z okazji święta Chanuka. W tym roku raper Daveed Diggs wypuścił kawałek „Puppy for Hanukkah”.


6 grudnia 2020 r.


Ministerstwo Zdrowia Izraela podpisało umowę z gigantem farmaceutycznym Moderna na potrojenie ilości szczepionek, które będzie kupować od firmy w 2021 r. Z dwóch do sześciu milionów dawek, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem ministerstwa i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Kneset nadal się nie rozwiazal, a data kolejnych wyborów nie została wyznaczona. Ale zamieszanie w obozie anty-premiera Benjamina Netanjahu trwały nieprzerwanie, a nawet nasilały się przez weekend.


Po latach walk dyplomatycznych Turcja w weekend po raz kolejny zasygnalizowała Izraelowi chęć zbliżenia. W poniedziałek były admirał Cihat Yayci, bliski powiernik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, ma opublikować pierwszą tego rodzaju propozycję porozumienia w sprawie wlasnych stref ekonomicznych (WSE) na Morzu Śródziemnym. 


Zjednoczone Emiraty Arabskie były celem cyberataków po ustanowieniu formalnych powiązań z Izraelem, powiedział w niedzielę szef cyberbezpieczeństwa państwa Zatoki Arabskiej.


Anglia 94-letnia krolowa i jej 99-letni małżonek prawdopodobnie będą jednymi z pierwszych, którym zaoferowano szczepionkę, a rząd priorytetowo traktuje osoby starsze, rozpoczynając wprowadzanie szczepionki Pfizer, która została zatwierdzona 2 grudnia. .


Izraelski miliarder Beny Steinmetz pojawi się w sądzie w Genewie w przyszłym miesiącu, aby bronić się przed zarzutami korupcji i fałszerstw w związku z kontraktami górniczymi w Gwinei, powiedział Reuterowi jego prawnik.


Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że 986 nowych przypadków koronawirusa zostało potwierdzonych w sobotę z 25808 przeprowadzonych testów, co wskazuje na 3,9% wskaźnik pozytywności.


Siły Obronne Izraela zaoferowały Ministerstwu Zdrowia pomoc w dystrybucji szczepionek na koronawirusa, powołując się na swoje znaczące możliwości logistyczne, powiedział w niedzielę urzędnik wojskowy


„Dokładnie trzy lata temu prezydent Trump został pierwszym światowym przywódcą, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela.


Yossi Ofek, dyrektor generalny Teva Israel-SLE, która ma wyłączne prawa do dystrybucji szczepionek, mówi, że duża część populacji Izraela zostanie zaszczepiona „nawet przed Wielką Brytanią”.


Emir Kuwejtu przyjął dymisję premiera Sabah Al Khalid Al Sabah i zwrócił się do rządu o pozostanie w charakterze dozorcy do czasu powołania nowego rządu. 


Prokuratura złożyła w niedzielę w sądzie pokoju w Ramle akt oskarżenia przeciwko Kamalowi Tannusowi, 50-letniemu mieszkańcowi miasta, za podżeganie do terroryzmu i okazywanie solidarności z organizacją terrorystyczną. Zgodnie z aktem oskarżenia od 2017 do 2020 roku w mediach społecznościowych publikował wsparcie dla Hezbollahu i Hamasu.


Bahrajn nie zezwoli na import z izraelskich osad w Judei i Samarii, poinformowało w piątek Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Turystyki Bahrajnu, zgodnie z raportem państwowej agencji informacyjnej BNA. Oświadczenie ministerstwa było sprzeczne z ministrem handlu tego kraju, który podczas wizyty w Izraelu w zeszłym tygodniu powiedział, że otrzymają pozwolenie.


Przełomowe porozumienia Abrahamowe, które Izrael zawarł z dwoma państwami Zatoki Perskiej, są szansą dla Palestyńczyków


Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Rosnąca masa dowodów pokazuje że państwa Zatoki nie zmieniły doktryn anty izraelskich.
  Aby z takimi państwami handlować i uprawiać turystykę, nie trzeba żadnych umów poza umowami handlowymi.
  Jak z Turcją.
  A wrogów i tak wścieka każda szczelina w murze nienawiści i każdy przejaw niezależności państwa żydowskiego.

 2. MEF, wscieka to palestyncow i niepokoi Iran. EU tez jest rozwscieczone, razem z Indykiem, Kerrym i cala ta banda postepowych Zydow amerykanskich.
  Czy to ma praktyczne znaczenie ? Nikt tego nie wie narazie,

 3. Normalizacja z państwami Zatoki jest bezużyteczna, bo nie osiąga żadnego celu politycznego korzystnego dla Izraela.

  Umowy handlowe można i nawet warto podpisywać bez bombastycznych przysiąg wiecznej miłości między narodami ( istnieje coś takiego jak naród bahrański czy inny emiracki?).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.