Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.6 – 28.6


przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder wezwał społeczność żydowską na całym świecie do ponownego przemyślenia swoich relacji z polskim rządem, po tym, jak parlament RP uchwalił projekt ustawy, która poważnie ograniczy jakąkolwiek zdolność żydowskich ofiar Holokaustu do odzyskania skradzionych własności w Polsce. “Ta ustawa jest policzkiem dla tego, co pozostało z polskiego żydostwa i ocalałych z nazistowskiej brutalności na całym świecie. Stanowi również straszliwy precedens w całej Europie, ponieważ ocaleni i potomkowie nadal szukają sprawiedliwości.


ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski odniósł się rano do rosnącego napięcia między oboma krajami w związku z nową ustawą wprowadzającą 30-letni okres przedawnienia w dochodzeniu roszczeń majątkowych dla ofiar Holokaustu. “Mam wrażenie, że w Izraelu nikt nie przeczytał tej ustawy, ani nie jest świadomy jej treści. Izraelscy politycy próbują wykorzystać okazję do zniszczenia naszych relacji, a nie do ochrony ocalałych z Holokaustu.”


Iran nie przedłuży umowy, którą podpisał w lutym z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w celu monitorowania swojego programu nuklearnego, powiedział w niedzielę ustawodawcom przewodniczący parlamentu Iranu Mohammad Bagher Qalibaf


Izraelski minister sprawiedliwości Gideon Sa’ar ogłosił w niedzielę, że rząd zatwierdził mianowanie Amita Aismana na stanowisko prokuratora generalnego.


Izrael wysłał elitarny zespół inżynierów IDF na Florydę, aby pomóc w wysiłkach naprawczych po zawaleniu się 12-piętrowego mieszkania w Surfside na Florydzie w czwartek rano.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone popierają izraelskie porozumienia normalizacyjne, ale nie mogą one zastąpić angażowania się w konflikty między Izraelczykami a Palestyńczykami.


Czterech mieszkańców społeczności Beduinów w Laqiya i Tel Sheva w południowym Izraelu zostało oskarżonych o próbę wejścia do bazy wojskowej.Podejrzani przybyli do bazy na początku tego miesiąca w maskach i próbowali wejść do magazynu broni


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid spotka się ze swoimi amerykańskimi i bahrajńskimi odpowiednikami w Rzymie w niedzielę, podało biuro Lapida. Było to pierwsze bezpośrednie spotkanie dyplomatyczne wysokiego rangą członka nowego izraelskiego rządu, który został zaprzysiężony dwa tygodnie temu.


ONZ zażądał w piątek natychmiastowej odpowiedzi od Iranu, czy przedłuży umowę o monitorowaniu, która wygasła z dnia na dzień, co skłoniło wysłannika irańskiego do odpowiedzi, że Teheran nie ma obowiązku udzielenia odpowiedzi.


Dr Michael Makovsky, prezes Żydowskiego Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Ameryki, wezwał izraelski rząd do wyrażenia wyraźnego sprzeciwu wobec porozumienia nuklearnego, w szczególności jeśli strony wydają się być gotowe do zawarcia umowy.


Delegacja izraelska odwiedzi w tym tygodniu Kair, aby przedstawić stanowisko rządu w sprawie możliwej umowy wymiany więźniów, rehabilitacji Strefy Gazy i wysiłków na rzecz długoterminowego zawieszenia broni,


Autonomia Palestyńska rozmieściła siły bezpieczeństwa, aby stawić czoła protestującym, którzy wyszli na ulice Ramallah na Zachodnim Brzegu po tym, jak jeden z największych krytyków prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa zmarł w areszcie.


Izrael wznowił rano przesyłanie paliwa do elektrowni w Strefie Gazy. Paliwo przechodzi przez przejście graniczne Kerem Szalom. Decyzja została podjęta po dokonaniu oceny sytuacji i jest uwarunkowana dalszym utrzymaniem stabilności bezpieczeństwa.


palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karima Khana, do nadania priorytetu sprawom wniesionym przez “państwo Palestyna”, w odniesieniu do których podjęto decyzję o wszczęciu śledztwa wobec postępowania Izraela.


Paliwo dostarczone przez Katar zostało przewiezione do Gazy w poniedziałek po raz pierwszy od zakończenia 11-dniowych walk między Izraelem a grupą terrorystyczną Hamas w maju.


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid i sekretarz stanu USA Anthony Blinken odbyli swoje pierwsze spotkanie w Rzymie w niedzielę, co wielu nazywa „resetem” stosunków amerykańsko-izraelskich. „W ciągu ostatnich kilku lat popełniono błędy” – powiedział Lapid Blinkenowi, najwyraźniej uderzając w były rząd Netanjahu. „Ponadpartyjna pozycja Izraela została zraniona. Razem naprawimy te błędy.”


Ambasador Izraela przy ONZ i USA Gilad Erdan poprosił premiera Naftali Bennetta o zakończenie kadencji jako wysłannik do Waszyngtonu, mówiąc, że nie będzie kontynuował po listopadzie, chociaż pozostanie stałym przedstawicielem Izraela przy ONZ


Dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa zdrowia Hezi Levi poinformował ministra zdrowia Nitzana Horowitza, że ​​rezygnuje i wznowi swoje stanowisko dyrektora Centrum Medycznego Barzilai w Aszkelonie.


Stany Zjednoczone przeprowadziły w niedzielę naloty na wspierane przez Iran bojówki w Iraku i Syrii w odpowiedzi na ataki dronów milicji na amerykański personel i obiekty w Iraku, według Pentagonu.


 Izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz w poniedziałek mianował koordynatora krajowego projektu koronawirusowego profesora Nachmana Asha dyrektorem generalnym Ministerstwa Zdrowia.


Przywódcy Iraku, Egiptu i Jordanii spotkali się w niedzielę w Bagdadzie, aby omówić szereg kwestii regionalnych, od konfliktu izraelsko-palestyńskiego po współpracę gospodarczą.


  Zaawansowane izraelskie systemy uzbrojenia wykryte na paradzie armii zambijskiej Broń prezentowana podczas Dnia Sił Obronnych tego afrykańskiego kraju obejmowała systemy artyleryjskie, moździerze i bezzałogowe statki powietrzne firmy Elbit, a także karabiny Tavor, Galil i ACE firmy IWI  

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Lauder swoje , a izraelscy medrcy przekazywali/przekazuja Polsce zaawansowana technologie wojskowa, tak jakby to bylo zaskoczenim ze ten kraj i ludzie byli i sa wrogami Zydow.
    Ustawa kradnace co jeszcze zostalo o Zydach jest tylko kulmincja konsekwentnego glosowania przez Polske za wszystkimi rezolucjami przeciwko Izraelowi we wszystkich miedzynarodoych instytucjach.
    Zludzenia czy tez obojetnosc politykow izraelskich sa czysta glupota, rownie dobrze mozna byloby ta technologie wojskowa przekazywac Iranowi . Iran bardzo chetnie by zaplacil wiecej niz Polska

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.