Uncategorized

A wracając do “Charedim”


Jozek Gerberd

…tak znienawidzonych, że się w głowie nie mieści…

   Po pierwsze, nie chwalą się tym, co robią. Cdaka, to ich domena. (Patrz artykuł: Izrael, którego nie znacie)

Dumnych ateistów raczej nie stać na to. Że nie chcą służyć w wojsku? Kłamstwo. Dodajmy do tego, że ruchy tzw. progresywne, w imię fałszywej, głupiej i nieuzasadnionej przez naukę doktryny równości płci, zachęcają kobiety do służenia w jednostkach bojowych. Grają na feministycznej ambicji. [Podczas walki z wrogiem kobiety (fizycznie i mentalnie) nie zawsze sprawdzają się. To może odbić się niekorzystnie na wynikach działań.] Tam już Charedim nie pójdą. [Brak równości płci nie oznacza, że kobiety są gorsze. W wielu dziedzinach są dużo lepsze, wprost niezastąpione. Rzecz w zróżnicowaniu budowy mózgu, w związku z rolą biologiczną. Tego się nie da wyeliminować przez “progresywne” doktryny socjologiczne. Męskie myślenie u niektórych kobiet pozbawia je dumy i pełni świadomości.] Kobiety w środowiskach religijnych z dumą wypełniają swą rolę i wcale nie mają za złe Wiekuistemu. Tylko płytko myślącym, niedouczonym mężczyznom wydaje się, że są mądrzejsi i mają prawo decydowania. Siła to nie wszystko.

   A oświata? Religijni dobrze wiedzą jaki jest poziom oświaty i wychowania w naszych szkołach – Katastrofa. Ja o tym wiem najlepiej, gdyż przez wiele lat tkwiłem w tym bagnie. [Już sam fakt istnienia zadym i protestów, łatwość w manipulowaniu masami, świadczy o tym wydatnie.] Powszechny brak wiedzy elementarnej, nawet o historii swego narodu (Czy o to właśnie chodzi?), już nie mówiąc o fizyce, chemii, astronomii, filozofii (Co to takiego?); galopująca ignorancja (nie przesadzam) – wcale nie stanowią zachęty wśród Charedim do nauki przedmiotów “Liba”. A czym są te przedmioty Liba? To wyłącznie “matematyka i angielski”, bo cóż jeszcze? Politycy (wraz z ministrami oświaty nie wiedzą o innych przedmiotach ścisłych). Burut i amarcut nawet wśród polityków i przedstawicieli akademii (nawet) świadczą o poziomie oświaty (tej świeckiej), już co najmniej od trzydziestu lat. Religijnym nie śpieszno do tego.

   Ale uczący się w Jesziwot od małego nabierają nawyku uczenia się, a gdy podejmują studia, np. w szkołach inżynierskich, to pomimo wcześniejszych braków (niedouczenia), po krótkim czasie są dużo lepsi od swych kolegów ateistów. To fakt. Czy tej przewagi obawiają się światli, dumni i pyszni szlachetnie urodzeni? Między innymi. Ci szlacice Kibucniki, dziś już emeryci, w dziciństwie nie otrzymali stosownego wychowania – komunistyczne wynaturzone i zbankrutowane doktryny wychowawcze, dziś dają o sobie znać mantalnością naszych anarchistów. Sztafeta pokoleń…

   A jaką rolę społeczną (i narodową) spełniają religijni? Są jedynymi strażnikami Tory, strażnikami tego, co uczyniło nas narodem stanowiącym awangardę człowieczeństwa (w każdym sensie). Strażnika z karabinem można odstrzelić, ale narodu wiernego swemu powołaniu – pokazały to dwa tysiące lat, zniszczyć nie można. Tego mamy się wstydzić?

   Nazwijcie to religią. Trzeba być ignorantem, by sądzić, że to taka sama religia, jak chrześcijaństwo, czy islam. [Te dwie religie wtórne są religiami nienawiści.] Judaizm nie spełnia roli narzędzia władzy nad maluczkimi. Judaizm jest inny. Właśnie Żydzi są wynalazcami demokracji. Nie przesadzam. Zapytano kiedyś Hilela o sens Judaizmu – znamy tę historię. Żydzi są jedynym narodem nie znającym analfabetyzmu od tysięcy lat. To napawa dumą (a nie wstydem). Cóż, religijni…

   W Torze zaklęta jest ogromna wiedza. Już Rabi Nehunya Ben HaKanah, w pierwszym wieku naszej ery obliczył studiując Torę, wiek Wszechświata. Wyszło mu 15,3 miliarda lat. To wynik dokładniejszy, niż przyjęta dziś wielkość 13,8 miliarda lat. Wierzcie mi, trochę znam się na tym.

Gmar chatima towa

Kategorie: Uncategorized

30 odpowiedzi »

 1. @Marek Pelc
  “Ad Hayored
  Nie przypadkowo teksty Tory są do dzisiaj interpretowane religijnie i niereligijnie i dlatego te twoje cytaty zrozumiane dosłownie są niezbyt przekonywujące…. Najwyraźniej mało się tym tematem interesujesz.”

  Oczywiscie ze CALA Tora jest interpretowana religijnie przez ludzi religijnych oraz jako zrodlo informacji przez Akademie.
  Nie zrozumialem Twoje zdanie: “te twoje cytaty zrozumiane dosłownie są niezbyt przekonywujące”.
  Zacytowalem Biblie, gdzie Wiekusty wyraznie domaga sie kary smierci za pewne wykroczenia. Wiekusty zartowal? Jakie Ty masz wytlumaczenie?

 2. Ad Hayored
  Nie przypadkowo teksty Tory są do dzisiaj interpretowane religijnie i niereligijnie i dlatego te twoje cytaty zrozumiane dosłownie są niezbyt przekonywujące…. Najwyraźniej mało się tym tematem interesujesz.

 3. @Marek Pelc
  ”Ad. J. Hyored
  Twoje wiadomości na temat Tory podszyte są wulgarnym materializm albo prościej: ignorancja. Tora to nie ”zbiór bajek” ale również historia narodu, etyka i moralność, które są integralną cywilizacji.”

  Jezeli cuda opisywane w Torze to nie bajki, tylko szczera prawda – to masz 100% racji.
  Jezeli Tora pisze prawde, a izraelscy archeologowie sie myla – to Tora jest rowniez prawdziwa historia narodu.
  Jezeli ponizsze prawa z Tory to etyka i moralność, które są integralną cywilizacji – to czywiscie masz racje:

  ”Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią
  Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica.
  Jeśli kobieta zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby z nim się złączyć, zabijesz i kobietę, i zwierzę
  Jeżeli kto weźmie swoją siostrę, córkę swojego ojca albo swojej matki i będzie oglądał jej nagość, a ona będzie oglądać jego nagość, jest to czyn haniebny, oboje będą zgładzeni w obecności synów ich ludu
  Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich.”

 4. Do ml , mądrej głowy , łopatologicznie :
  Wyraznie nie zauwazyleś , ze ten wątek traktuje o Arabach .
  A jaka u was pogoda ?
  To też w temacie.

 5. Ad. J. Hyored
  Twoje wiadomości na temat Tory podszyte są wulgarnym materializm albo prościej: ignorancja. Tora to nie ”zbiór bajek” ale również historia narodu, etyka i moralność, które są integralną cywilizacji.

 6. L.SZ :Bardziej relevantne jest powiedzenie : “Madrej glowie dosc po slowie..”
  A tu nic, wiec bede musial “lopatologicznie wyjasnic “:
  Arabowie w Izraelu sa ogromnym zgrozeniem i to co tutaj powiedziano o Haredi mozna ,i wiecej, Arabom przypisac.Jakos nie przyszlo do glowy ubolewac ze Arabowie sie rozmnozyli, i jakiekolwiek srodki by zastosowac wzgledem. Haredi, trzeba zastosowac wzgledem Arabow.
  Ale to wywoluje wscieklosc ” oswieconych” ktorzy by wlasne dzieci ofiarowali by sie podlizac Arabom.

 7. A tak na marginesie, to muszę przyznać, że Jozek Gerberd ma bardzo subtelne poczucie humoru.

 8. “ml : L.Sz, nie wiem ilu bylo Arabow, ale chcesz vasectomie im zrobic ?”

  Gratuluje wyszukanej argumentacji !
  Bylo i jest w PL takie powiedzenie : Jaki pan taki kram…

 9. @Izhak Walfish, serdecznie dziękuję za zwrócenie uwagi na pisownię. Napisałem przez Ch dlatego, gdyż tak brzmi litera chet (nie hei). Ale to mniej ważne – tu zwracam się do pozostałych dyskutantów.

  Wbrew temu, co Pan sądzi, nie należę do tej grupy społecznej, nawet nie jestem religijny. Tym większe mam prawo (moralne) do wypowiedzi.
  “Rabi miał rację, świat istnieje 15,3
  miliardów lat. Ale jednak się pomylił.
  Mają być lata „świetlne” a nie zwykłe.”
  Tu trafiła kosa na kamień. W tych sprawach jest Pan ignorantem i nawet nie sprawdzał Pan. To o czymś świadczy.
  Rok świetlny, to odległość przebywana przez światło w ciągu roku. A rok, to jest rok (nie roc i nie rock)

  Panią Ewę pytałem o pewne słowo. Dalsze komentowanie tej wypowiedzi jest zbyteczne.

 10. W pewnym mieście zamieszkiwanym przez koty wybuchł spór na temat prawa kotek do głosowania w wyborach kotów. Niektórzy argumentowali, że język kotek jest zbudowany anatomicznie inaczej niż język kotów, co skutkuje tym, że nie powinny mieć prawa głosu w kocich dyskusjach.
  Aby rozstrzygnąć tę kwestię, Kocia Rada Miejska postanowiła zorganizować publiczną debatę, w której kotki i koty mogli wyrazić swoje opinie.
  Pierwsza i ostatnia kotka stanęła przed tłumem kotów i powiedziała: “Szanowne koty, nasz język jest zdecydowanie bardziej rozwinięty niż wasz! Nasze dźwięki są bardziej złożone i delikatne. Dlatego to my powinniśmy decydować o losach naszego życia.”
  Jeden z kotów, usiadł na ogonie i rzekł: “Ale przecież nie jesteśmy tu po to, aby słuchać kotek. Kotki, niezależnie od budowy anatomicznej języka, są kotkami bez prawa do wyrażania swojego zdania. Nasza różnorodność jest naszą siłą.”
  Po wielu godzinach debaty między tylko kotami Kocia Rada Miejska ogłosiła swoją decyzję. Postanowili, że tylko kot, ze względu na budowę anatomiczną języka, ma prawo do głosu w kocich wyborach. W ten sposób tylko koty podejmują decyzje dotyczące życia ogółu, a różnorodność w ich wspólnym “miauczeniu” jest traktowana jako atut. Okazało się, że to nie język, ale miłość do kotek jednoczy wszystkich w jednym harmonijnym miauknięciu i świadczy o demokracji!

 11. A wracając do „Charedim”
  Józef Gerberd
  „Wspaniały” post. Tyle miłości do narodu
  żydowskiego, do Izraela, a szczególnie do
  „Charedim”. Dosłownie jestem wzruszony.
  Mimo to zbyt dużo faktów czy tylko całej prawdy w poście nie ma.
  Dumny pan jest z organizacji zwanej
  „Cdaka”Prawda, jest to organizacja
  charytatywna dla biednych ale tylko biednych „Charedim”. Nigdy nie słyszałem
  żeby pomagali innym nie religijnym, jak na
  przykład: biednym starcom, kalekom , czy
  ocalonym z Holokaustu. To tez prawda, że
  są to wasze pieniądze ale przecież dominująca cześć z Was nie pracuje, są one z budżetu państwa czyli z pracującej
  części narodu, wiec trzeba dzielić wszystkim biednym. Mam racje?.
  2. Kobiety w wojsku
  Ja mam też pewne obiekcje co do służby
  kobiet/dziewcząt w sojowych jednostkach.
  Ale kwestia kobiet w bojowych jednostkach
  istnieje może od 20 lat, a @Charedim”
  bojkotują wojsko od powstania państwa,
  czyli więcej niż 75 lat.
  3.Piszesz ze u was kobiety z dumą przyjmują swoje obowiązki rodzinne i
  społeczne. Masz jakie naukowe nadania
  na ten temat?.
  4.Cytuje:”Tylko płytko myślącym i
  niedouczonym mężczyznom wydaje się ze
  są mądrzejsi i maja prawo decydować”.
  O co Ci chodźi? Czy ateiści wtrącają się do waszego życia rodzinnego czy społecznego? Oj zapomniałem, ateiści
  chcą żebyście szli pracowali i służyli w
  wojsku, jak każdy zdrowy obywatel Izraela.
  5.Nie ma zachęty uczyć się „Liba” i wyśmiewasz się z przedmiotów jak,
  matematyka i angielski. Jak rząd nie wam,
  praktycznie “kradzione “ dotacje to szybko
  zaczniecie się uczyć właśnie te przedmioty,
  bez których dzisiaj można pracować tylko
  przy czarnej pracy lub nadal zebrać od
  rzadu. Inaczej nie dogonicie za technologicznym postępem. Nie mam
  wątpliwości ze wśród „Charedim” są bardzo uzdolnieni czy nawet genialne
  talenty ale większość, jak każdej grupie
  ludzi, to przeciętni i bez „Liba” zostaniecie
  z tylu. Z Tory nie ma PARNUSY( zarobku).
  6. Ironicznie nazywasz kibucnikow
  „Szlachetnie Urodzeni”.
  Albo jesteś wielkim ignorantem albo twoja
  nienawiść do ateistów jest większa niż
  podstawowa logika i wiedza.
  Dla nas wszystkich, mlodzi żydowscy chłopcy własnymi rękoma, pracując bardzo ciężko, zbudowali państwo IZRAEL
  Bez nich państwa by nie było i wasze
  absurdalne oskarżania ze z winy ateistów spotkało nas wszystkich to wielkie nieszczęście Holokast. Przecież wy
  Charedim zaprzeczacie nawet Tora( Nie
  rozumiem dlaczego nie Biblia).
  Dlaczego tym razem Bóg nie szukał jednego Cadika a było ich miliony i prawie
  wszyscy zginęli którzy zostali w Europie.
  7. Ci anarchiści zbudowali i wszystkie
  lata bronili to państwo, chcą utrzymać demokrację (którą, wymyślili Grecy a nie Żydzi ) w Izraelu nie chcą dyktaturę
  faszystowska, komunistyczną czy
  religijną. Ale Ty widocznie tego nie rozumiesz lub nie chcesz rozumieć.
  8. Rabi miał rację, świat istnieje 15,3
  miliardów lat. Ale jednak się pomylił.
  Mają być lata „świetlne” a nie zwykłe.
  גמר חתימה טובה

 12. L.Sz, nie wiem ilu bylo Arabow, ale chcesz vasectomie im zrobic ?

 13. ml, ” zapomniales” zacytowac prawidlowo , wiec wyjasniam:

  Haredim, bo bylo ich wtedy okolo 30-40 tysiecy.
  Dzis jest ich ok. 1.3 miliona.

 14. ”Dzis jest ich ok. 1.3 miliona.
  Wiekszosc z nich zyje na koszt Panstwa , wielu nie sluzy w wojsku ze wzgledow ideologicznych , i nie uznaje Panstwa, na ktorego koszt zyja.
  Wiec co w tym ma byc dobrego ???”

  Arabow jest nie 1.3 ale okolo 2 miliony.

 15. Panie Józku
  Oszołom czy oszołomić ma kilka znaczeń.
  Dam tylko dwa przykłady: Jeżeli ktoś
  uderzy pałka w głowę Ciebie lub mnie,to każdy z nas będzie oszołomiony.
  Ale jeżeli Chasid wejdzie do autobusu i zarząda od kobiety siedzącej z przodu żeby usiadła z tyłu autobusu, bo przednie
  siedzenia jemu się należą(już kilkanaście
  razy takie fakty podano w mediach), nie wiem jak Ty ale ja byłbym oszołomiony.
  Chasyda można tez nazwać Oszołom,
  ponieważ była to deklaracja polityczna, On
  ten Chasid jest NADCZŁOWIEKIEM.

 16. @Ewa Korulska
  “Jossi Ha Yored ty przeklinasz religijnych Żydów bo jestes głodny a restauracja akurat zamknięta.[…]Nie przeklinasz arabskich terrorystów gdy mordują twoich współbraci.[…]Pogardzasz Torą bo uwazasz ja za zbiór miernych bajek.”

  Ewa, jesli myslisz ze potrafisz czytac ludzkie mysli to grubo sie mylisz. Nie raz i nie dwa przeklinalem arabskich terrorystow. Tora nie gardze tylko polegam na nauce, a nie na slepej wierze. Tore czytalem po hebrajsku, po polsku i po angielsku i nie widze tam wiele prawdy, tylko okrutne bajki – opowiadania ktore maja wiecej wspolnego ze znacznie starszymi bajkami z Babilonu niz z prawda. Dzis nawet najbardziej religijni Zydzi nie chca wprowadzic praw zabijania ludzi tak jak to NAKAZUJE Tora. Dzis w Izraelu przeprowadza sie badania archeologiczne i izraelscy archeolodzy twierdza ze wiele opowiadan z Tory to bajki – nie ma nawet dowodu na exodus – wyjscie Zydow z Egiptu. Czytalem wiele ksiazek o zydowskiej religii, np ‘Who wrote the Bible’ – by R. E. Friedman czy tez ראשית ישראל- ישראל פינקלשטיין
  i pytanie ktore sie nasuwa – slepo wierzyc rabinom ktorzy twierdza ze Tora to prawda, czy tez wierzyc nauce ktora opiera sie na FAKTACH.
  To Ty podalas definicje oszoloma: „oszolom” pochodzi od „oszołomienia” i w potocznej mowie określa czlowieka oglupionego propaganda. A wiec kto jest oszolomem oglupiony propaganda – czlowiek ktory nie widzi ze religijni Zydzi nienawidza niereligijnych Zydow – rzucaja w niereligijnych kamieniami w Shabat, ktorzy uwazaja ze Holocaust to kara za nieprzestrzeganie praw przez niereligijnych Zydow, ktorzy nie odwiedza niereligijnego Zyda w jego mieszkaniu jezeli tam nie ma mezuzy, ktorzy nie pozwola aby ich dzieci ozenily sie/wyszly za maz za niereligijnych Zydow/Zydowki i ktorzy w Izraelu chca zmusic niereligijnych Zydow do przestrzegania religijnych praw.
  Poszukam konferencje sir Jonathana Sachsa, ale sluchalem wiele pro-religijnych video – wiekszosc to w swietle nauki kompletne bzdury.
  Tak samo jak Ty widzisz nienawisc wobec religijnych i Netaniahu – ja widze na izraelskim kanale 14 nienawisc do ludzi ktorzy sprzeciwiaja sie prawnej rewolucji, podsycana prymitywnymi klamstwami.
  Pytasz sie “Co z ciebie za Żyd”. Jestem Zydem ktory uwaza sie za Zyda, moje dzieci wiedza ze sa Zydami, ale to nie ma nic wspolnego z religia. Solidarnosc z Izraelem? Tak, ale nie solidarnosc ze Smotritzem czy Ben Gvirem. Jesli Izrael zrobi sie panstwem religijnym na wzor Iranu, zrezygnuje z izraelskiego obywatelstwa.

 17. Ani T Herzl ani Deklaracja Niepodleglosci nie zakladala ze religia bedzie w jakims decydujacym stopniu oddzialywac na Panstwo.
  Ben Gurion zgodzil sie na zwolnienie z obowiazku sluzby wojskowej tzw Haredim, bo bylo ich wtedy okolo 30-40 tysiecy.
  Dzis jest ich ok. 1.3 miliona.
  Wiekszosc z nich zyje na koszt Panstwa , wielu nie sluzy w wojsku ze wzgledow ideologicznych , i nie uznaje Panstwa, na ktorego koszt zyja.
  Wiec co w tym ma byc dobrego ???

 18. Jossi Ha Yored ty przeklinasz religijnych Żydów bo jestes głodny a restauracja akurat zamknięta. Brawo.
  Nie przeklinasz arabskich terrorystów gdy mordują twoich współbraci. Sama twoja wypowiedz potwierdza moja tezę o ślepej antyreligijnej nienawisci.
  Pogardzasz Torą bo uwazasz ja za zbiór miernych bajek. Jestes dumnym ateista.
  Co z ciebie za Żyd ? Gdzie jest to twoje zydowstwo i na czym ono polega ?
  Gdzie jest twoja solidarność z Izraelem i szacunek dla kultury żydowskiej ?
  Mam wrażenie ze niewiele z tego wszystkiego rozumiesz, po prostu lubisz polemizować i tyle. A ja nie bardzo rozumiem dlaczego wypowiadasz się tak energicznie na tym forum o sprawach którymi pogardzasz i które negujesz…

  Pytasz gdzie ja mieszkam. Akurat to nie ma żadnego znaczenia, rozmawiam z Żydami z wielu krajów, najczęściej z Izraela.
  Czytam rozne wypowiedzi.
  Widze manifestacje…
  I często slysze a nawet wręcz odczuwam te energie nienawisci wobec Religijnych i wobec Netanyahu. W Polsce jest ta sama nienawisc wobec PIS a w Ameryce wobec Trumpa. Dlaczego i w jaki sposób inteligentni i wykształceni ludzie zostali do tego stopnia zmanipulowani propaganda ze sa wypelnieni żywa nienawiscia wobec polityków ( nie morderców : Arafata, Hitlera czy Stalina, ale zwykłych polityków) ?
  To jest dla mnie najciekawsze i najbardziej niepokojące zjawisko socjologiczne naszych czasów. Zupełny kryzys demokracji. Myśle ze pomału nadchodzi czas aby powierzyć polityke AI bo żywi ludzie z ich egoizmami zupelnie sie w tym pogubili i szarpią sie o władze jak szmaciarze.
  A Tobie Jossi polecam konferencje sir Jonathana Sachsa, byłego głównego rabina UK, nobilitowanego przez Królowa. Nie żyje już niestety, ale jego mysli sa nieśmiertelne i otwierają droge do Tory.
  Na youtubie znajdziesz je bez trudu.
  Mam nadzieje ze otworzą ci umysł na to czym jest judaizm.

 19. @Jozek Gerberd
  “W Torze zaklęta jest ogromna wiedza. Już Rabi Nehunya Ben HaKanah, w pierwszym wieku naszej ery obliczył studiując Torę, wiek Wszechświata. Wyszło mu 15,3 miliarda lat. To wynik dokładniejszy, niż przyjęta dziś wielkość 13,8 miliarda lat. Wierzcie mi, trochę znam się na tym.”

  BINGO! Wskazal Pan na roznice miedzy NAUKA a RELIGIA.
  Religia: Wierzcie mi.
  Nauka: Pokaz nam dowod.
  Ja nie wierze Panu Panie Jozku, chyba ze pokaze mi Pan obliczenia wedlug ktorych Rabi Nehunya Ben HaKanah studiując Torę w pierwszym wieku naszej ery obliczył wiek Wszechświata na przyjęta dziś wielkość 13,8 miliarda lat.
  Dzis oblicza sie wiek wszechswiata roznymi metodami – za pomoca Cosmic Microwave Background Radiation, za pomoca praw Hubbla czy tez obserwuja Supenovas.
  Wiec jak Rabi Nehunya Ben HaKanah obliczyl wiek swiata?

 20. Panie Józku, słowo „ oszolom” pochodzi od „oszołomienia” i w potocznej mowie określa czlowieka oglupionego propaganda. Dyskusja z kimś takim jest bezcelowa gdyz jest on nieprzemakalny na wszelkie argumenty i inne perspektywy niz jego wlasna.
  Z pozdrowieniami.
  EK

 21. @Józek
  ”czy mógłby szanowny Pan odnieść się do treści artykułu? Bez błądzenia po manowcach zbiorowej psychozy i kłamliwej indoktrynacji?”

  Nie chcialem sie odniesc do artykulu, bo wiem ze ”każda pliszka swój ogonek chwali”, tylko zadziwila mnie wypowiedz Ewy o ”nienawisci ateistycznych Żydów skierowanej wobec Haredim i wyrażanej dużo mocniej niż ich niechęć wobec Arabów” – co jak wskazalem zupelnie przeczy faktom.
  No ale skoro wezwano mnie do tablicy:
  tak samo jak sa rozne odlamy Lewicy i Prawicy, sa rowniez rozne odlamy Haredim. Sa tacy co sluza w wojsku (spotkalem takich na miluim) i tacy co nie chca w wojsku sluzyc, a sa rowniez tacy ktorzy pala izraelskie flagi i razem z rzadem Iranu potepiaja Izrael.
  Sa kobiety w środowiskach religijnych ktore z dumą wypełniają swą rolę i wcale nie mają za złe Wiekuistemu, a sa tez takie co nie sa zadowolone ze swojej pozycji, ba – sa nawet homoseksualisci i homoseksualistki wsrod Haredim.
  O poziomie wiedzy Haredim duzo nie wiem – ale czytalem gdzies w izraelskiej prasie ze nawet jesli Yeshiwa publicznie mowi ze ucza ‘liba’, to po cichu mowia ze nic takiego nie ucza, skad Haredim wiec czerpia swoja wiedze? Prosto z niebios?
  Zgadzam sie ze Haredim ”są jedynymi strażnikami Tory”, ale dla mnie i dla wielu niereligijnych Zydow, Tora to zbior bajek, jedne lepsze, inne gorsze i w zadnym wypadku nie powinno sie uzywac Tory do wzorow zachowan. Nie popieram ani kamieniowania ‘niewiernych’, ani zabijania za jak najmniejsze wykroczenia, np:
  Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią
  Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica.
  Jeśli kobieta zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby z nim się złączyć, zabijesz i kobietę, i zwierzę
  Jeżeli kto weźmie swoją siostrę, córkę swojego ojca albo swojej matki i będzie oglądał jej nagość, a ona będzie oglądać jego nagość, jest to czyn haniebny, oboje będą zgładzeni w obecności synów ich ludu
  Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich.
  A takich przykladow jest znacznie wiecej.

 22. @Yossi HaYored
  czy mógłby szanowny Pan odnieść się do treści artykułu? Bez błądzenia po manowcach zbiorowej psychozy i kłamliwej indoktrynacji?

 23. Dziesieciolecia temu bylem w Turynie. Przyjechalem wiecorem do hotelu w centrum i wyszedlem by cos zjesc.
  Wloskie miasto, restauracja na kazdym kroku-i nie, chodzilem dlugo i bezskutecznie by znalezsc jakas otwarta.Wszystko zamkniete,ulice puste jakby po dzumie.
  W pracy nazajurz powiedziano mi ze to z powodu wakacji, Fiat i inne fabryki sa zamkniete przez pare tygodnii w lipcu.
  Jakos nie nienawidze wloskich robotnikow mimo ze poszedlem spac glodny.Mozliwe ze bym nienawidzil Egipcjan,bo w czasie Ramadanu caly dzien przez caly miesiac restauracje w Kairze sa zamkniete, ale cos mi sie wydaje ze ci co nienawidza Haredi bo w niektorych miejscach w Izraelu wszysko zamkniete w Szabat by chodzili jak zegarki i pokornie sie zgadzali na wszyskie zadania Swietych Arabow, czy w Egipcie czy w Izraelu.

 24. Zgadzam się z E.K.
  EK i YHY mają to samo prawo wyrażenia opinii o Izraelu i jego polityce wewnętrznej i zewnętrznej. Bez związku z ich bieżącym miejscem zamieszkania i bez związku z gazetami które czytają.

 25. @Ewa Korulska
  “Nigdy nie potrafiłam zrozumiec tej zawziętej krytyki i wręcz nienawisci ateistycznych Żydów skierowanej wobec Haredim i wyrażanej dużo mocniej niż ich niechęć wobec Arabów.”

  Ewa, w jakim kraju Ty mieszkasz, bo sadzac z Twojego postu na pewno nie mieszkasz w Izraelu.
  “nienawisc ateistycznych Żydów skierowanej wobec Haredim i wyrażanej dużo mocniej niż ich niechęć wobec Arabów.”?
  Porownaj ilu Haredim zabito gdy demonstrowali i palili izraelskie flagi, a ilu zabito demostrujacych Arabow.
  A kto rzuca kamieniami na kogo – Haredim na ateistow w swieta, czy ateisci na Haredim?
  Ja pamietam te naukowe dyskuskusje w religijnej prasie – kto jest gorszy: morderca czy zydowski ateista? Wniosek byl prosty – morderca zabija kilka osob, a odpowiedzialni za Holocaust sa ateisci – Wiekuisty za pomoca Hitlera ukaral Zydow, bo ateisci nie przestrzegali zydowskiej tradycji.
  A czy ateisci chca zmusic Haredim aby chodzili do kina w Shabat, aby jezdzili publiczna komunikacja w zydowskie swieta, czy ateisci chca zmusic religine kobiety aby nosily nieskromne ubrania i siedzialy wlasnie z przodu samochodu?
  Pamietam jak sluzylem w wojsku – bylem “חייל בודד” i pare razy tak sie zlozylo ze wrocilem do mieszkania po zapadnieciu Shabatu – wszystkie sklepy byly zamkniete, autobusy juz nie chodzily, wiec aby cos zjezc musialem na piechote maszerowac z Pardes Katz to Tel-Avivu – dziwi Cie ze przeklinalem religijnych Zydow a nie Arabow?

 26. Bardzo mi się podoba ten artykuł i podpisuje pod jego tezami. Nigdy nie potrafiłam zrozumiec tej zawziętej krytyki i wręcz nienawisci ateistycznych Żydów skierowanej wobec Haredim i wyrażanej dużo mocniej niż ich niechęć wobec Arabów.
  A kto jest największym wrogiem Izraela, kto morduje Żydów, świętuje zbiorowo każdy terror i chce zetrzeć państwo Izrael z mapy świata ? Przeciez nie Haredim tylko Arabowie. A mimo to zawsze slysze w rozmowach ze ci Haredim sa największym złem Izraela.
  Nie potrafie tego zrozumiec ani zaakceptowac.
  Żydzi nienawidzący innych Żydów ?
  Widać do czego to prowadzi. ..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.