Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 19 .3 – 24. 3

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

 

 

19 marca 2015 r. Centralny Komitet Wyborczy opublikował oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, potwierdzając wygraną Likudu – zdobył 30 miejsc w 120-osobowym Knesecie. Ostateczne wyniki zostaną opublikowane w dniu 25 marca, po rozpatrzeniu wszystkich skarg i zbadaniu zgłoszonych nieprawidłowości.

19 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Nie chcę rozwiązania jednego państwa. Chcę trwałego rozwiązania pokojowego w postaci dwóch państw.”

19 marca 2015 r. władze izraelskie zezwoliły na wjazd 1 tys. ton cementu do Strefy Gazy. Cement został zakupiony przez Katar w ramach humanitarnej pomocy dla mieszkańców Gazy.

19 marca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zaniepokojenie prawdopodobną obecnością terrorystów i “nieuprawnionych broni” na terytorium Libanu. W związku z tym ostrzegła przed niebezpieczeństwem wzrostu napięcia na granicy izraelsko-libańskiej. Rada wezwała także społeczność międzynarodową do pomocy Libanowi, na którego terytorium schroniło się ponad 1 mln uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii.

22 marca 2015 r. prezydent Reuven Rivlin rozpoczął serię spotkań z przedstawicielami wszystkich frakcji politycznych, które weszły w skład nowego parlamentu. Rozmowy dotyczą sformowania nowego rządu.
22 marca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Izraela wydała ostrzeżenia dla Izraelczyków, aby przed nadchodzącymi świętami Pesach nie podróżowali do 27 państw i 8 zagrożonych stref na całym świecie. “Ostrzeżenia są oparte na konkretnych danych wywiadowczych na temat zagrożeń atakami terrorystycznymi.” Ostrzeżenie dotyczy między innymi Egiptu i Turcji.
22 marca 2015 r. spółka Elbit Systems podpisała kontrakt o sprzedaży systemu obserwacji laserowej dla amerykańskiego koprusu marines. Zintegrowany system laserowy Elbit (CLRF-IC) zapewnia 24-godzinną zdolność obserwacji celów na polu walki, i jest połączony z systemem dalmierzy, wyznaczania i dokładnej lokalizacji celów w różnych warunkach, w tym w środowisku zaburzeń magnetycznych i terenach górzystych, w których niedostępne są systemy GPS. Wartość kontraktu wynosi 73,4 mln USD.

22 marca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
22 marca 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija powiedział, że jego ruch będzie nadal dążył do partnerstwa politycznego i jedności narodowej wszystkich Palestyńczyków. Wezwał świat arabski do większego zaangażowania się w kwestiach Palestyny, Jerozolimy i uchodźców palestyńskich.
22 marca 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały komórkę terrorystyczną Hamasu w Kalkilii, w Samarii. Aresztowano 6 terrorystów, którzy byli rekrutowani w Jordanii i przeszli szkolenie w Strefie Gazy. Przejęto dużą ilość materiałów służących do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Komórka przygotowywała się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych przeciwko Izraelowi.

22 marca 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że przedwyborcza wypowiedź premiera Benjamina Netanjahu, wykluczająca powstanie za jego rządów państwa palestyńskiego, sprawiła, że będzie trudno powrócić do poważnych rozmów w celu rozwiązania konfliktu. “Podkreśliłem, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu uważają, iż rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym sposobem na osiągnięcie przez Izrael bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie, jeśli państwo to chce pozostać zarówno żydowskie, jak i demokratyczne. Zaznaczyłem też, że biorąc pod uwagę przedwyborcze wypowiedzi Netanjahu, trudno będzie przekonać ludzi, że poważne negocjacje są możliwe.”
22 marca 2015 r. nieznani sprawcy zdewastowali 20 nagrobków na cmentarzu żydowskim w miejscowości Gyongyos na północy Węgier.

23 marc a 2015 r.Siły Obronne Izraela poinformowały, że w chwili obecnej istnieje niskie ryzyko wojny niekonwencjonalnej w regionie. Zniszczenie zapasów syryjskiej broni chemicznej skłoniło Izrael do zmienienia celów operacyjnych własnego korpusu inżynieryjnego. Jednostki specjalizujące się w działaniach wojny biologicznej, chemicznej i nuklearnej zostały przeniesione do sił obrony narodowej. Ograniczono również produkcję masek przeciwgazowych.

24 marca 2015 r. minister spraw strategicznych Juval Steinitz odrzucił twierdzenia amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal, który napisał, że Izrael szpiegował Stany Zjednoczone starając się uzyskać informacje dotyczące negocjacji prowadzonych z Iranem. “Te oskarżenia są bezpodstawne, i my je odrzucamy. Izrael nie szpiegował swoich sojuszników, a zwłaszcza nie Stany Zjednoczone. Celem niniejszego artykułu było zaszkodzić doskonałej współpracy jaką mamy ze Stanami Zjednoczonymi, i to pomimo sporów dotyczących kwestii irańskiej.” Minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman również zaprzeczył raportowi, nazywając go “nieprawdziwym i nieścisłym. Oczywiście, mamy dobry wywiad, ale nie angażujemy się w szpiegowanie Stanów Zjednoczonych.”

24 marca 2015 r. Kongres Stanów Zjednoczonych powołał specjalny zespół zadaniowy do walki z antysemityzmem na świecie. “Jesteśmy świadkami niepokojącego wzrostu antysemityzmu na całym świecie. Zjawisko jest niebezpieczne i skomplikowane. W ciągu ostatnich kilku lat żydowskie szkoły, synagogi, a nawet domy i nieruchomości stały się celami przemocy antysemickiej. Ludność żydowska znalazła się w obliczu zwiększonego poziomu nienawiści, często ukrywanej pod płaszczykiem różnic politycznych lub innego alibi, ale w rzeczywistości jest to wyłącznie z powodu ich wiary. Obowiązkiem każdego, kto wierzy w podstawowe uniwersalne wartości wolności, jest potępić ten trend i współpracować, aby wykorzenić nienawiść, która leży u podstaw antysemityzmu.”

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.