Uncategorized

Wokół Jedwabnego: przestańmy na siebie wrzeszczeć

My, Polacy, ciągle odmierzamy winy i wskazujemy, kto co powinien zrobić ze swoim sumieniem. Słowo “przebaczenie” nie przechodzi nam przez usta.
Nie zabijajcie umarłych
Przestańcie wrzeszczeć, przestańcie.
Jeżeli chcecie ich usłyszeć,
Jeżeli nie straciliście nadziei zbawienia.
Giuseppe UngarettiTrzy tygodnie temu w Kielcach, w domu przy ulicy Planty7/9, otworzyliśmy, my, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, stałą wystawę poświęconą pogromowi kieleckiemu, tragedii kilkudziesięciu ocalonych z Zagłady Żydów, którzy zamiast spokoju i bezpieczeństwa znaleźli w swoim mieście śmierć, ból, cierpienie, głębokie rany.Oprawcami byli polscy współmieszkańcy.

Miejsce ulokowania tej ekspozycji jest oczywiste – właśnie w tej kamienicy przed 70 laty tłum złożony z cywilów, kobiet i mężczyzn, robotników, milicjantów i żołnierzy, przez wiele godzin bił, torturował i zabijał. Wystawa głęboko porusza zwiedzających, wśród których przeważają kielczanie. Składają się na nią dokumenty: zdjęcia ofiar, fotokopie oględzin zwłok, fragmenty protokołów zeznań świadków i uczestników mordu lub później uzyskanych świadectw. Są też filmy z relacjami trzech osób ocalonych z pogromu. Na wystawie można przestudiować kalendarium historii kieleckich Żydów, historii ich Zagłady, historii ostatecznej śmierci niewielkiej społeczności ocaleńców, wśród których było kilku więźniów obozu w Auschwitz!

Wystawę w przeddzień 70. rocznicy pogromu otwierali ze mną prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski. W dniu rocznicy odwiedzili ją prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Piotr Gliński. Wszyscy pozostawili wpisy w księdze pamiątkowej.

Kielce są jedynym miastem w Polsce, jedynym miastem w Europie Wschodniej, które w sposób otwarty i permanentny mówi o swojej haniebnej przeszłości.

Przyslal Gabrys Wroblewski

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Polacy nie uznaja zbrodni w Jedwabnem. Minister edukacji Zalewska powiedziala ze nie wie kto spalil Zydow w Jedwabnem! Zadne wystawy tu nic nie zmienia. Mieszkancy Kielc wiedza swoje. Twierdza ze w Kielcach Zydow mordowalo zydowskie UB aby Zydzi uciekali z Polski do Palestynyi. Zyd to jest Zyd. Po kryjomu Polacy w domach mowia – dobrzez ze ich spalili w Jedwabnem, dobrze ze mordowali w Kielcach.. Nie badzmy naiwni, antysemityzm jest tak silny ze nawet zyczliwe wladze z PO nie potrafily go wykorzenic. Tak jak nienawisc bialych do czarnych I odwrotnie.

  2. Swietnie ze zamiesciliscie ten artykul.
    Rezyser Jurek Sladkowski zrobil w zeszlym roku dokumentalny film wlasnie o pogromie Kieleckim.O dziwo nie zostal przyjety na festiwal w Krakowie.
    Ciekawe dlaczego ?
    Moze ktos wie ?
    Gabrys

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.