Uncategorized

“Deklaracja jerozolimska”


Broń jądrowa. USA i Izrael ostrzegają Iran: wolny świat użyje siły
Joe Biden i Jair Lapid

Premier Izraela Jair Lapid i prezydent USA Joe Biden spotkali się w Jerozolimie. Po spotkaniu nastąpilo podpisanie deklaracji o partnerstwie strategicznym pomiędzy oboma państwami. W dokumencie mowa jest o tym, że oba państwa są gotowe użyć siły militarnej, by powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej.

– Omówiliśmy irańskie zagrożenie – powiedział Lapid po spotkaniu, które trwało półtorej godziny. – Nie będzie nuklearnego Iranu. To nie jest tylko zagrożenie dla Izraela, ale dla całego świata. Jedyną rzeczą, która powstrzyma Iran, jest świadomość, że jeśli nadal będą rozwijać swój program nuklearny, wolny świat użyje siły. Jedynym sposobem na ich powstrzymanie jest przedstawienie wiarygodnej groźby militarnej – dodał.

Biden powiedział, że “ogromna większość amerykańskiego społeczeństwa, nie tylko moja administracja, jest całkowicie oddana bezpieczeństwu Izraela”. Dodał też, że USA “nie będą wiecznie czekać” na powrót Iranu do porozumienia nuklearnego, choć dzień wcześniej mówił, że Stany Zjednoczone użyją siły przeciwko Iranowi “w ostateczności”

Stany Zjednoczone podkreślają w Deklaracji Jerozolimskiej, że integralną częścią zobowiązania do zapewnienia Izraelowi bezpieczeństwa i jakościowej przewagi militarnej – “jest to, aby nigdy nie pozwolić Iranowi na zdobycie broni jądrowej i że są gotowe użyć wszystkich elementów potęgi swojego państwa, by to zapewnić”

W odpowiedzi na te słowa prezydent Iranu Ebrahim Raisi zadeklarował, że jego kraj odpowie “ostro i zdecydowanie” na każdy błąd, popełniony przez Waszyngton lub jego sojuszników.

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Pisze Aleksander CH

  Iran mógłby się bronić przed inwazją USA grożąc bombą atomową na Izrael.
  Wcześniej Saddam Husejn podobnie postępował, ale tarcza antyrakietowa nad Izraelem zapobiegła temu.
  A jeszcze wcześniej Hitler robił zapewne to samo, poddając egzekucji zakładników zgromadzonych w gettach, z chwilą gdy jego marsz na Wschód został zahamowany i kiedy USA przystąpiły do wojny, klasycznej i nuklearnej.

 2. Papier cierpliwy. Tym co wierzą w podpisany papier polecam lekturę ”Budapest Memorandum on Security Assurances” . Podpisane przez Rosję, USA i UK 5 grudnia 1994. Z samego tytułu łatwo domyśleć się że ten dokument zapewnia obronę Ukrainy przed każdą agresją, zawsze i bezwarunkowo.

  Nie ma jak studiowanie starych dokumentów aby przewidzieć przyszłość. Ta dyscyplina nazywa się historią i znajduje się dzisiaj w stanie wojny domowej, w której racjonaliści (ci co wierzą w brzytwę Ockhama) przegrywają. Rosnąca ilość uczelni zajmuje się erratą historii, wykreślając wydarzenia, filozofie i postacie z przeszłości.

  Są Izraelczycy którzy wierzą że USA wyśle bombowce nad Iran aby bronić Izraela. To urojenia. Polacy czekali na bombowce brytyjskie we wrześniu 1939, a Ukraińcy czekają do dzisiaj na bombowce NATO. Mam też wątpliwości czy USA wyśle bombowce bronić Tajwanu. Kiedy nastąpi atak chiński na Tajwan, w USA może być inna administracja, z całkiem inną doktryną globalną.
  Nie można przewidzieć nawet jaką i dlatego niejasne czy pojawią się bombowce amerykańskie czy nie.

 3. Arabskie prymitywy jak z tym chamstwem rozmawiac. Izrael lezy im od dawna na zgnilej watrownie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.