Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 29.4 – 30.4

 

 

 


29 kwietnia 2019 r.


rano palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w rejonie Tel Dotan w północnej części Samarii. Autobus przewoził grupę studentów jadących na wycieczkę. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając jednego z napastników. Po pościgu, drugi napastnik poddał się i został aresztowany. Nikt więcej nie został ranny.


Autonomia Palestyńska zaprzestała wysyłania pacjentów z Judei, Samarii i Strefy Gazy do izraelskich placówek medycznych. Jako powód podano trudności finansowe, które pojawiły się po tym, jak Izrael zdecydował wstrzymać część pieniędzy pochodzących z opłat celnych – stanowiły one równoważność kwoty, jaką Autonomia Palestyńska przekazywała rodzinom terrorystów. Każdego roku około 3,5 tys. Palestyńczyków korzysta z izraelskich placówek medycznych, szczególnie w leczeniu chorób nowotworowych. W całej Autonomii Palestyńskiej brakuje narzędzi do diagnozowania nowotworów, i należy te badania wykonywać w Izraelu. Każdy Palestyńczyk ma dostęp do takich badań, pod warunkiem, że przedstawi skierowanie lekarskie oraz zaświadczenie władz palestyńskich, które gwarantuje opłacenie kosztów badania i leczenia. Wstrzymanie wystawiania takiego zaświadczenia uniemożliwi Palestyńczykom dostęp do procedur medycznych w Izraelu.


Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizowała specjalną sesję poświęconą problematyce Bliskiego Wschodu, z naciskiem na konflikt arabsko-izraelski. Ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, dokonał przeglądu wydarzeń historycznych, które doprowadziły do powstania państwa Izrael, i wyjaśnił prawa przyznane Izraelowi przez prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych. „Odmowa uznania prawa narodu żydowskiego do samostanowienia w Ziemi Izraela powstrzymuje nas przed budowaniem pokoju w przyszłości. Obwinianie społeczności żydowskich w Judei i Samarii za brak pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami byłoby w najlepszym razie celowym wypaczaniem historii.” Danon powiedział także, że „Izrael szanuje wysiłki pokojowe administracji Stanów Zjednoczonych. Zasadami, które mogą urzeczywistnić proces dyplomatyczny są: uznanie żydowskiego państwa Izrael, zaprzestanie kampanii podżegania do nienawiści, utrzymanie interesów bezpieczeństwa Izraela oraz współpraca z krajami sąsiadującymi. Podczas gdy Palestyńczycy nadal chronicznie odmawiają udziału w negocjacjach i twierdzą, że plan pokojowy jest martwy, Izrael jest gotów współpracować na rzecz lepszej przyszłości obu stron.” Na prośbę ambasadora Danona Rada Bezpieczeństwa rozpoczęła debatę chwilą ciszy ku pamięci ofiar ataku terrorystycznego na synagogę w San Diego.


30 kwietnia 2019 r.


Siły Obronne Izraela zmniejszyły rano strefę połowów ryb przy Strefie Gazy do około 11 km. Jest to odpowiedź na wczorajszą wystrzeloną rakietę ze Strefy Gazy. Ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania.


Siły Obronne Izraela rozmieściły dodatkowe baterie Iron Dome w całym kraju. Dyslokacja nastąpiła jako prewencyjne działanie na wypadek próby zakłócenia Dnia Pamięci Holokaustu, Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy oraz Dnia Niepodległości, a także zaplanowanego na 14 maja Konkursu Piosenki Eurowizji.


po południem odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego Knesetu. Prezydent Reuven Rivlin wezwał do jedności i wzajemnego szacunku. „Przeszliśmy przez trudny sezon kampanii wyborczej. Teraz wystarczy. Musimy wznieść się wyżej, odłożyć nasze miecze i oczyścić ziemię. Strategia polityczna nie może już być jedynym kompasem.” Po tym, jak wszyscy parlamentarzyści wstali i złożyli swoją przysięgę, hymn państwowy odśpiewali wszyscy oprócz członków arabskich partii arabskich, które opuściły salę parlamentarną.


rano duże siły policyjne wkroczyły na teren żydowskiego osiedla Kochav Hashachar w południowo wschodniej części Samarii. Wyburzono nielegalnie wzniesione struktury budowlane w sąsiedniej placówce osadniczej Maoz Esther. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Policja aresztowała 20 młodych osadników.


specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych Jason Greenblatt stwierdził, że grupy terrorystyczne, takie jak Hamas i Islamski Dżihad, stanowią największe zagrożenie dla palestyńskich Arabów. „Przywódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu Nafez Azzam twierdzi, że plan pokojowy stwarza realne zagrożenie dla Palestyńczyków. W rzeczywistości to Islamski Dżihad i Hamas stanowią prawdziwe zagrożenie dla wszystkich Palestyńczyków.”

 


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.