Uncategorized

Do Yossi HaYored w odpowiedzi

Jozek Gelbard

Jozek napisal artykul A wracając do “Charedim” i zaczela sie dyskusja gdzie wzial udzial miedzy innymi Yossi HaYored. Tam tez znajdziesz caly komentarz Yossiego na ktory Jozek odpowiada tutaj

(komentarz przekształcił się w duży elaborat, ale chyba daje się czytać, nie tylko przez Adresata)

@YossiHaYored, przepraszam, że nie zauważyłem wcześniej pańskiej uczonej wypowiedzi. Więc (z opóźnieniem) odpowiadam.

Napisał Pan: “BINGO! Wskazal Pan na różnice miedzy NAUKA a RELIGIA.

Religia: Wierzcie mi.

Nauka: Pokaz nam dowod.

Ja nie wierze Panu Panie Jozku, chyba ze pokaze mi Pan obliczenia wedlug ktorych Rabi Nehunya Ben HaKanah studiując Torę w pierwszym wieku naszej ery obliczył wiek Wszechświata na przyjęta dziś wielkość 13,8 miliarda lat.”

Pańskie niedopatrzenie. Rabi Nehunya otrzymał wynik 15,3 miliarda lat – tak napisałem.
   Nawet gdybym przytoczył obliczenia tego Rabina, nie zrozumiałby Pan niczego, bo trzeba najpierw znać Torę. Torę trzeba studiować latami, to nie zbeng i gamarnu. Pan mi nie wierzy, to nie. Nie, nie zajmuję się studiowaniem Tory. Za wysokie progi dla mnie. Po prostu, dotarłem do odpowiedniego źródła informacji i nie mam zamiaru nikogo okłamywać.

   Poza tym nauka nie zajmuje się dowodami. Dowodzi się tylko twierdzeń matematycznych. A gdy chodzi o fizykę, astronomię, to wszelkie twierdzenia, by przyjąć je za słuszne, powinny być potwierdzone empirycznie (i to niejeden raz). Nawet wtedy nie ma pewności, bo pewne interpretacje są preferowane – zawsze tworzy się mainstream. Nic dziwnego, że wyniki wielu obserwacji astronomicznych zaskakują uczonych. [Wtedy mają w zanadrzu (dla mediów) jedyną odpowiedź: czarne dziury.] Dopiero post factum nauka konstatuje, że znalazła się w ślepym zaułku. Poszukiwania trwają. Coś na ten temat poniżej.

   Judaizm w swej najgłębszej warstwie jest bardzo naukowy. To jedyna “religia” uznająca wiedzę i mądrość za jedną z najważniejszych cnót. A w Torze rzeczywiście zawarta jest ogromna do dziś jeszcze nie rozpoznana wiedza. [Słyszeliście o tzw. Kodzie Biblii?] Tylko wielkie umysły odkrywają tę rzecz, między innymi Nehunya, Rambam, Ramban i inni (już pomijając wybitnych światowej sławy matematyków-kryptologów zaopatrzonych w superkomputery).

   Ale potrzebny jest też prosty Lud, który gotów jest przypłacić życiem swą wierność Torze, a w obliczu śmierci, nawet najprostszy z prostych mówi: Szma Israel… To nie słabość. To potęga. Przez dwa tysiące lat udowodniliśmy to. I dalej tak będzie. A ci, którzy odejdą, zamienią się w nicość już w drugim pokoleniu – jeśli nie mieszkają w Izraelu. Ci, którzy mieszkają, nie muszą zakładać kipy. [Jakże ważne jest to, by istniał Izrael…] W tym kontekście, jakże piękną rzeczą jest ruch Chabadników, działających na całym świecie. Ale tym w Galucie będzie coraz trudniej. Nie jest łatwo być Żydem. Rezygnujecie z tego (bycia nim)? Nikt Was tu nie trzyma. Na świecie jest ponad miliard ludzi z genetycznie wykrywalnymi w DNA wskaźnikami świadczącymi o istnieniu żydowskich przodków. I co z tego? Tylko od czasu do czasu pojawia się jakiś Newton, Galileusz, Giordano, itd. To, co mówię nie jest jakimś rasizmem. Liczba laureatów Nobla mogłaby o tym świadczyć. Jestem dumny z przynależności do tego narodu.

   “Ja nie wierze Panu Panie Jozku”. Pan mi nie wierzy? Po prostu dysponuję źródłem informacji. W tym źródle pisze jak Nehunya obliczył wiek Wszechświata. Jeśli Nehunya podał tę liczbę, to widocznie coś wiedział. Na pewno nie z rękawa, bo różnica 15,3 – 13,8 nie jest wielka. Dodam, że dzisiejsza mantra w postaci 13,8 miliarda lat (informacja dla mediów) bazuje na paru błędnych założeniach. Przyjmuje się równanie Friedmana (już sto lat temu) za podstawowe równanie kosmologii, pomimo problemów, do których prowadzi (problem płaskości i problem horyzontu), przyjmuje się istnienie ciemnej energii na bazie oczekiwań (pobożnych) związanych z niespełnieniem tego równania, oczekiwań bazujących na istnieniu niezerowej tzw. stałej kosmologicznej, majpierw wymyślonej, a potem odrzuconej z kretesem (i słusznie) przez Einsteina.

[Dodam, że ciemna energia wcale nie musi istnieć. Nauka do dziś nie ma pojęcia co to takiego. To tylko jedna z interpretacji pewnej obserwacji astronomicznej (byt ponad potrzebę), pasująca do braków teorii Friedmana.] Dopasowuje się więc wielkość tej stałej kosmologicznej (bo nie jest z góry znana) do cech promieniowania reliktowego. I tak otrzymano te 13,8. Kombina na kombinie. A przecież gwiazdy gromad kulistych nawet w naszej nie najstarszej Galaktyce istnieją 14-15 miliardów lat. Wszechświat ma co najmniej 15 miliardów lat. Pośrednio wskazują na to poczynione ostatnio obserwacje z pomocą teleskopu satelitarnego nowej generacji (James Webb). Pierwsze gwiazdy pojawiły się ok. 200 milionów lat po BB. Wolę bardziej wierzyć (…) literze Tory…, albo poszukiwać innej drogi, nie posługując się mantrami.

   Jakie “prawa” (jest tylko jedno) Hubble’a, jakie supernowe? Co ma piernik do wiatraka? Prawo Hubble’a jest obserwacyjnym potwierdzeniem zasady kosmologicznej i stanowi fakt świadczący o nielokalności Wszechświata, który jest samouzgodnioną Wszystkością. Inna sprawa, że odwrotność stałej H równa jest wiekowi Wszechświata (wiek Hubble’a). Okazuje się, że wiek Wsz. wynikający z równania Friedmana, stanowi 2/3 wieku Hubble’a, np. 10 mld lat zamiast 15 mld lat. A to właśnie było problemem. Wszak równanie to jest podstawowym równaniem kosmologii.

Ale o tym wszystkim nie musiał Pan wiedzieć. Jak się o czymś nie wie, to lepiej o tym nie pisać.

Na piłce nożnej się nie znam zbytnio. Tu może mi Pan dokopać.

Przepraszam za tak rozbudowaną odpowiedź na prowokację. Nie ja ponoszę za to winy.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam, 

Józek Gelbard

Kategorie: Uncategorized

13 odpowiedzi »

 1. @Józek
  ”Życie powstało wszędzie we Wszechświecie i wszędzie rozwija się podobnie. Dowodem tego jest to, że mamy zbliżone DNA, choć mieszkamy na bardzo odległych o siebie planetach.”

  Przykro mi znowu przypomniec Panu ze nie jestem zwolennikiem SLEPEJ wiary, bo o ile wiem nie mamy dzisiaj zadnych dowodow ze zycie powstało wszędzie we Wszechświecie i wszędzie rozwija się podobnie oraz że mamy zbliżone DNA. Nawiasem mowiac, ksiazka Lema ‘Solaris’ pokazuje ze wcale tak byc nie musi.
  Coz – nie podal Pan zadnych dowodow ze pewien zydowski medrzec obliczyl wiek wszechswiata, nie podal Pan zadnych dowodow ze Judaizm nie jest bałwochwalcza pelna zabobonow religia jak Chrześcijaństwa i Islamu to rozumiem ze i na ostatnie Panskie twierdzenia zadnych dowodow nie otrzymam.

 2. @Yossi HaYored. Życie powstało wszędzie we Wszechświecie i wszędzie rozwija się podobnie. Dowodem tego jest to, że mamy zbliżone DNA, choć mieszkamy na bardzo odległych o siebie planetach. Chyba miliony lat świetlnych. Światło uzgadniające (uzgodnienie własności i procesów zachodzić może co najwyżej z prędkością światła) musialoby wędrować miliony lat. Niech rozstrzygną czytelnicy. Kłamstwa, wykoślawienia i manipulacje, nieliczenie się z faktami, to wspólna cecha pewnej hałaśliwej grupy. Wolę jednak tych w Kraju, niż tych jordim.

 3. “Piers Izraela” Pnina Rozenblum No.2, podkresla swoje zaslugi w IDF, wiec trzeba nam zamilknac .
  To oczywiscie wielce religijny Generalissimus Rabin dal sie oszukac przez wyksztalconego na bazarze Arafata i niemniej religijny Fizyk Atomowy Peres kontynuowal i rozwijal ta wariacka polityke of apeasement .
  Religia az tryska z usz zyjacego jeszcze Yossi Beilina, ktory, jako Minister Sprawiedliwosci Izraela, zwolnil Sheika Dirani, ktory obwozil po wioskach libanskich Rona Arada zeby go tam publicznie torturowac. Izraelczycy porwali go z Libanu, poto zeby Beilin mial oswiadczyc- ” On nie wie gdzie Arad jest teraz” i zwolnil go, prawdziwie po jezusowsku.
  To religijny Lapid razem z Cadykiem Ganzem dali Libanowi izraelskie pola gazowe, jak ksiezulo z Bialego Domu nakazal
  A najwazniejsze, Pnina Gomulka grozi ” ze jak tak dalej pojdzie to wyrzekne sie obywatelstwa izraelskiego !”

 4. @Kobi Ha Oleh
  “Dzięki za wysiłki intelektualne, Panie Józek G, ale dyskutować lub próbować tłumaczyć z pomocą faktów, z Gomułka Chassidem, jest niestety nie możliwe, wiem z własnego doświadczenia.”

  Dokladnie tak! Twoj post dokladnie pokazuje dlaczego sa ludzie z ktorymi nie mozna rozmawiac za pomoca FAKTOW. Tacy ludzie zamiast FAKTOW wyzywaja oponentow od “Gomułka Chassidem”, twierdza ze ich oponenci uwazaja ze “Żydowska religia i tradycja jest gównem i trzeba ją potępiać”, twierdza ze ich oponenci uwazaja ze “Izrael (w którym duża wiekszość z nich nie mieszka, nawet że jest u nas w kraju mała kolonia Gomułka Chassidim), lat 50, 60, 70 (kraj socjalistyczny ekonomicznie i ideologicznie) to był raj na ziemi, a Izrael dzisiejszy to trzeba potępiać”.
  Jak mozna dyskutowac z takimi ludzmi? IMHO – nie mozna.
  A fakty? Tutaj kilka FAKTOW:
  To religijni obrzucaja niereligijnych kamieniami, a nie na odwrot.
  To religijni chca PRAWNIE zmienic sposob zycia niereligijnych, a nie na odwrot.
  To religijni uwazaja ze Holocaust zostal spowodowany przez nierelijnych Zydow, a nie na odwrot.
  To religijni nie chca aby dzieci zenily sie/wychodzily za maz za niereliginych.
  To religijni Zydzi uwazaja ze dzieci zydowskiego ojca i matki Gojki nie sa Zydami, i nawet jesli sluza w wojsku i placa podatki, nie maja prawa wziasc slub w Izraelu.
  To religijni chca aby zamiast sluzby w wojsku ich dzieci uczyly sie w Yeshiwot, najlepiej bez nauki ‘liba’.
  To religijni nie uznaja panstwa Izrael, bo wedlug ich teorji tylko Mesjasz ma prawo odbudowac panstwo zydowskie, zas niereligijni Zydzi maja OBOWIAZEK finansowo utrzymywac religine instytucje.
  To religijni uwazaja ze niereligije kobiety powinne zajmowac tyl autobusu.
  DISCLAIMER – oczywiscie ze to co napisalem nie dotyczny wszystkich religijnych Izraelczykow – w wojsku zawsze na Yom Kippur zadalem jedzenia i dostawalem, a religijni zolnierze mowili mi ze zle robie, ale nikt sila nie chcial abym poscil.
  ..
  A jak Izraelczycy widza stosunki miedzy religinymi i Haredim? Tak, niestety tylko po hebrajsku:
  https://youtu.be/giiEw6MVm0k

 5. @Kobi Ha Oleh
  “…wiem że po napadach antysemickich na żydów w Tel Awiwie, że strony ”oświetlonych” i ”tolerancyjnych” jakoś okazało się że większość uważa że prawo żydów modlić się jak chcą (z mechica symboliczną) jest oczywiste:
  https://www.kan.org.il/content/kan-news/local/545442/

  Nie slyszalem a zadnym napadzie antysemickim na Zydow w Tel-Avivie, ale slyszalem ze wbrew nakazowi sadowemu ktory mowi ze w publicznym miejscu nie wolno rozdzielac miedzy kobietami i mezczyznami, religijni Zydzi uparli sie aby zlamac prawo i to wlasnie w publicznym miejscu oddzielajac mezczyzn od kobiet, na co nierelijni Zydzi zareagowali usuwajac przegrody:
  https://news.walla.co.il/item/3611744
  Rekomenduje google translate

  I dziekuje za link ktory podales: https://www.kan.org.il/content/kan-news/local/545442/
  Pisze tam rowniez: “Sondaż informacyjny przeprowadzony we współpracy z Instytutem Kantar przewiduje, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj, największą partią byliby Benny Gantz i obóz państwowy, a za nimi uplasowaliby się Benjamin Netanjahu i Likud.

 6. @Józek
  Hmm, odpowiedziec czy nie odpowiedziec? Mam troche czasu, wiec odpowiem.
  Widze ze Pan zamiast RACJONALNIE odpowiadac na moje argumenty wymysla przerozne fanaberie: ”Zacytowany przez Pana tekst wcale nie świadczy o ślepej wierze, raczej o gorączkowym pańskim poszukiwaniu argumentów” czy ”Dziś, jestem pewny, że tacy jak Pan ukamienowaliby mnie”, ”Widocznie poziom nienawiści dziś jest dużo wyższy.”. No ale jesli to sa Panskie argumenty – kazdy orze jak moze!
  ..
  Co to jest SLEPA WIARA? To jest wiara w cos co nie jest poparte zadnym dowodem, np wiara ze ponad tysiac lat temu ktos obliczyl wiek wszechswiata, nie majac pojecia jakich obliczen uzywal, nie mogac wskazac na zrodla ktore mowia o tych naukowych obliczeniach i na dodatek ze wierzac ze nie ukamieniowano go za taka herezje.
  Gdybym Panu uwierzyl i opowiadal znajomym ze ponad 1000 lat temu jakis madry Zyd obliczyl wiek wszechswiata – to by oznaczalo ze slepo Panu wierze.
  ..
  @Józek: ”Kod Biblii” Tołstoj? Wielka bzdura. Nic z tych rzeczy. Tylko i wyłącznie w Torze”.
  Ten temat troche znam bo sam probowalem napisac podobny program i sledzilem dyskusje w Internecie na ten temat. Gdyby mi Pan uwierzyl na slowo ze podobne rezultaty jak z Tora osiagnieto z ‘Wojna i pokojem’ Tolstoja, to by oznaczalo ze slepo mi Pan wierzy. Na szczescie znacznie zdolniejsi ludzie niz ja sie tym zainteresowali i opublikowano rezultaty wlasnie z ksiazki Tolstoja, o czym rowniez wspomina Wikipedia:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Bible_code

  @Józek”Znów przyrównuje Pan judaizm do bałwochwalczych zabobonów chrześcijaństwa i islamu?”
  Oczywiscie ze porownuje – ja nie widze zadnej roznicy miedzy ‘bałwochwalczalnymi zabobonami” roznych religii. Plusem Judaizmu jest to ze Judaizm przez ponad 2000 lat nie mial wladzy, wiec nie mogl dokonac takich zbrodni jakich dokonalo Chrzescjanstwo czy Islam, ale jesli Pan czytal Tore to na pewno Pan wie o mordach opisanych w Torze.
  W poprzednim poscie spytalem Pana:
  ”Ale skoro Pan uwaza ze Tora zawiera ‘ogromna wiedze’, to czym moglby Pan wskazac choc czesc tej ‘ogromnej wiedzy’?”
  Odpowiedzi nie dostalem, wiec zadaje nastepne pytanie, choc tez nie spodziewam sie ze Pan odpowie:
  Dlaczego Chrześcijaństwo i Islam to bałwochwalcze zabobony, a Judaizm nie?
  No, i zeby nie bylo ze we wszystkim sie niezgadzany – zgadzam sie ze Talmud (a nie Tora) to rzeczywiscie logiczny, naukowy sposob prowadzenia dyskusji, choc dyskutowano tam o wyjatkowo nienaukowych tematach.

  @Józek: ”A co sprawiło, że Żydzi utrzymali swą tożsamość przez tysiące lat pomimo przesladowań, nienawiści, Holokaustu? Tego Pan też nie widzi?”
  Oczywiscie ze widze i sam nie wiem dlaczego Chrzescjanie wyrzneli wszystkich Albigensow, Austrialczycy wyrzneli wszystkich Tasmanian Aboriginals, Polacy i Krzyzacy wyrzneli wszystkich Prusow, a Cyganom i Zydom pozwolono zyc. Czyja to byla zasluga? Nie wiem, a Pan wie?

 7. @Yossi HaYored. Uważa Pan swoją ślepą wiarę (zaprzeczenie wiary ”religijnej”) za obsolut. Odwraca Pan skutek i porzyczynę (kota ogonem). Właśnie to cechuje nienawidzących. A nienawiść nie jest dobrym doradcą. Zacytowany przez Pana tekst wcale nie świadczy o ślepej wierze, raczej o gorączkowym pańskim poszukiwaniu argumentów.
  ”Mnie tylko dziwi dlaczego tego uczonego rabina nie ukamieniowano, bo przeciez wedlug zydowskiej religii Wszechswiat ma tyko 5784 lat.” Dwa tysiące lat temu było trochę mniej, a mimo to nie został ukamienowany. Widocznie poziom nienawiści dziś jest dużo wyższy. A wtedy, bliżej źródeł, wnioskowanie rabina było czymś bardziej naturalnym. Dziś, jestem pewny, że tacy jak Pan ukamienowaliby mnie. Co za szczęście, że jestem daleko…

  ”Jakos nie zauwazylem aby Judaism byl w jakimkolwiek stopniu naukowy, ani uznający wiedzę i mądrość za jedną z najważniejszych cnót. Przeciez wyrzucono Spinoze wlasnie za probe naukowego rozumowania.”
  Czy wszyscy rabini są mędrcami? Czasami, kto ma rację dowiadujemy się po wielu latach. Tu chodzi nie tyle o ”naukowe rozumowanie” co wnioskowanie (na wskroś materialistyczne) na bazie Tory + ówczesna koncepcja intelektualna w Europie – inspiracje ze strony filozofów europejskiego Oświecenia. W tych czasach naukowa metoda dociekań i badań, tylko rodziła się. Spinoza był jednym z jej prekursorów. Inicjatorom nowych koncepcji wcale nie jest łatwo. Zawsze przewagę ma mainstream. Także dziś.

  ”Kod Biblii” Tołstoj? Wielka bzdura. Nic z tych rzeczy. Tylko i wyłącznie w Torze – oryginale hebrajskim, odkryto rzecz. W żadnym innym tekście. Po co Pan tworzy? ”Czy ja mógłbym przytoczyć przykład?” Przecież otrzymał Pan już przykład (15,3 miliarda lat). Czy to jeszcze Panu nie wystarcza?

  ”zadowolić niewidzialnego przyjaciela”…Tak Pan to widzi? Znów przyrównuje Pan judaizm do bałwochwalczych zabobonów chrześcijaństwa i islamu? Fuja! A co sprawiło, że Żydzi utrzymali swą tożsamość przez tysiące lat pomimo przesladowań, nienawiści, Holokaustu? Tego Pan też nie widzi?
  Widocznie, żeby widzieć więcej, trzeba wiedzieć więcej.
  A demokrację zostaw Pan na boku, bo to abstrakcja większa, niż teoria względności… albo zwykłe bla, bla, bla.

 8. @LS” Na podstawie jakich materialow wyciagasz wniosek ,ze dla G Ch ” zydowska religia i tradycja jest gownem i trzeba ja potepiac ???”
  Gdzie to wyczytales lub kto ci to powiedzial ???”
  Mieszkałem wśród nich 30 lat i dosyć dobrze poznałem tych Chasydów skoro to znajomi moich rodziców nie tylko że większość z nich pogardza tradycyjne żydowskie.
  Jeszcze śmieszniej (lub smutniej zależy jak się ma to patrzy), duża większość z nich (ateiści według siebie!!)jak ich dzieci były małe (znaczy moi rówieśnicy) świętowali największe święto innej religii: boże narodzenie! Szczyt absurdu: żydzi ateiści antyreligijni świętują największe święto chrześcijańskie, ale nawet symboliczne nie zaznaczali święta żydowskie!!🤣🤣🤣

  ”Bo co dzisiaj widzimy, to najwiecej przeciwnikow przegiecia religijnego mieszka w Izraelu , wiekszosc to sabry po sluzbie wojskowej.
  Panstwa , ktorymi rzadzi religia to np Iran, Afganistan , Somalia i tym podobne , wysoko pod kazdym wzgledem “rozwiniete” panstwa.
  Chcesz zeby Izrael tez sie tam zaliczal ?”
  Nie wiem dokładnie o co ci chodzi skoro w Izraelu nie rządzi religia, ale wiem że po napadach antysemickich na żydów w Tel Awiwie, że strony ”oświetlonych” i ”tolerancyjnych” jakoś okazało się że większość uważa że prawo żydów modlić się jak chcą (z mechica symboliczną) jest oczywiste:
  https://www.kan.org.il/content/kan-news/local/545442/
  Rekomenduje google translate

 9. I jeszcze : ani T Herzl ani Deklaracja Niepodleglosci nie przewidywala jakiejs wiodacej roli religii w Panstwie Izrael.

 10. Do Kobi ha Oleh ,izraelskiego specjalisty ,( niestety, wylacznie lokalnej tylko slawy ) od Gomulka Chasidim :
  Na podstawie jakich materialow wyciagasz wniosek ,ze dla G Ch ” zydowska religia i tradycja jest gownem i trzeba ja potepiac ” ???
  Gdzie to wyczytales lub kto ci to powiedzial ???
  I po raz kolejny :
  Co to ma do rzeczy gdzie ktos mieszka ?
  Bo co dzisiaj widzimy, to najwiecej przeciwnikow przegiecia religijnego mieszka w Izraelu , wiekszosc to sabry po sluzbie wojskowej.
  Panstwa , ktorymi rzadzi religia to np Iran, Afganistan , Somalia i tym podobne , wysoko pod kazdym wzgledem “rozwiniete” panstwa.
  Chcesz zeby Izrael tez sie tam zaliczal ?
  Milo by bylo jakbys sie troche pohamowal w pochopnym i nieuzasadnionym ferowaniu krzywdzacych wyrokow.

 11. Mozna zupelnie dobrze byc czlowiekiem religijnym i naukowcem na polu nauk scislych.Doszukiwanie sie ezoterycznych tresci w Tanachu za pomoca gematrycznych obliczen nie jest jednak metoda naukowa.Ale to nie jest moja glowna teza.Moja glowna teza jest ,ze ani ludzie ,ani spoleczenstwa nie zyja samym chlebem nauki.Zwlaszcza kitem ,ktory laczy spoleczenstwa i narody to kultura,sposob zycia i zasady wspolzycia,ktore w wypadku tzw. cywilizacji zachodniej ,do ktorej czytelnicy tego bloga chyba chca sie zaliczac, zostaly sformulowane i zapisane w religii zydowskiej.Z przykroscia stwierdzam,ze pogarda dla charedim , niestety, zostala mojemu pokoleniu wpojona przez komunizujacych rodzicow ,ktorym w mlodosci doskwierala religijnosc ich rodzicow i przeszkadzala w blyskawicznym przeskoczeniu na wyzszy szczebel czlowieczenstwa i spoleczenstwa tak czarujaco sformulowany w pismach geszmaty Marksa.Kobi ha oleh ma absolutna racje pod tym wzgledem.Takze w twierdzeniu,ze pokolenie moich rodzicow nawet po przybyciu do Izraela patrzylo,w wiekszosci,na otaczajaca rzeczywistosc przez swoje mlodociane czerwone okulary..Dzisiejsi wojujacy ateisci,przewaznie zywiolowi a nie refleksyjni, popelniaja ten sam blad,myslac ,ze charedim i stare wartosci zawarte w ksiegach naszych medrcow, stoja im na przeszkodzie w swietlanej przyszlosciowej kulturze(nie bardzo spojnej) hi-techu.pelnej samorealizacji,wokeizmu , absolutnej wolnosci,pelnego dobrobytu,wzajemnego glaskania sie po glowkach,wszystkich ludow zbratania,i wiecej z tej,samej beczki…

 12. Dzięki za wysiłki intelektualne, Panie Józek G, ale dyskutować lub próbować tłumaczyć z pomocą faktów, z Gomułka Chassidem, jest niestety nie możliwe, wiem z własnego doświadczenia.
  Ten Chassidut, jest absurdalny i bardzo trudny do zrozumienia, wszyscy eksperci się zgadzają z tym faktem.
  Mają dwie główne zasady:
  1. Żydowska religia i tradycja jest gównem i trzeba ją potępiać. W przeciwieństwie do ich (przeważnie) komunistycznych rodziców (którzy w dużej części przynajmniej pochodzili z domów tradycyjnych i wiedzieli czego nie lubią) przeważnie nic nie wiedzą o religii lub tradycjach żydowskich, oprócz jednej rzeczy: to jest gówno i trzeba potępiać
  2. Izrael (w którym duża wiekszość z nich nie mieszka, nawet że jest u nas w kraju mała kolonia Gomułka Chassidim), lat 50, 60, 70 (kraj socjalistyczny ekonomicznie i ideologicznie) to był raj na ziemi, a Izrael dzisiejszy to trzeba potępiać, no cusz, jednak duża większość nie są ideologiczni Chasydzi Gomułki.
  Jeszcze raz dziękuję Panu za próbę hasbara, ale obawiam się że niestety nie uda się

 13. @Jozek Gelbard
  Nie za bardzo zrozumialem dlaczego Pan drazy ten temat – chyba zgadzamy sie ze religia polega na SLEPEJ wierze, zas nauka polega na udowadnianiu swoich tez.
  A to ze wiara polega na SLEPEJ wierze najlepiej swiadczy Pana tekst:
  ”Nawet gdybym przytoczył obliczenia tego Rabina, nie zrozumiałby Pan niczego, bo trzeba najpierw znać Torę. Torę trzeba studiować latami, to nie zbeng i gamarnu. Pan mi nie wierzy, to nie. Nie, nie zajmuję się studiowaniem Tory. Za wysokie progi dla mnie. Po prostu, dotarłem do odpowiedniego źródła informacji i nie mam zamiaru nikogo okłamywać.”
  Gdyby jakis naukowiec powiedzial ze sam nie zna dowodu, nie moze nawet skopiowac dowod twierdzenia ze Wszechswiat ma 15,3 miliarda lat, ale tyle naprawde ma lat bo ponad 1000 lat temu ktos tak powiedzial – wysmiano by go, ale religijni ludzie na pewno uwierza. Mnie tylko dziwi dlaczego tego uczonego rabina nie ukamieniowano, bo przeciez wedlug zydowskiej religii Wszechswiat ma tyko 5784 lat.

  Pisze Pan: ”Judaizm w swej najgłębszej warstwie jest bardzo naukowy. To jedyna “religia” uznająca wiedzę i mądrość za jedną z najważniejszych cnót. A w Torze rzeczywiście zawarta jest ogromna do dziś jeszcze nie rozpoznana wiedza. [Słyszeliście o tzw. Kodzie Biblii?] Tylko wielkie umysły odkrywają tę rzecz, między innymi Nehunya, Rambam, Ramban i inni (już pomijając wybitnych światowej sławy matematyków-kryptologów zaopatrzonych w superkomputery)”.
  ..
  Jakos nie zauwazylem aby Judaism byl w jakimkolwiek stopniu naukowy, ani uznający wiedzę i mądrość za jedną z najważniejszych cnót. Przeciez wyrzucono Spinoze wlasnie za probe naukowego rozumowania.
  Kod Biblii? Oczywiscie ze slyszalem, slyszalem tez ze podobne wyniki uzyskano z hebrajskiego tlumaczenia ‘Wojny i Pokoju’ Tolstoja. A wiec ‘Wojna i Pokoj’ Tolstoja tez zawiera ogromna do dziś jeszcze nie rozpoznana wiedze?
  Ale skoro Pan uwaza ze Tora zawiera ‘ogromna wiedze’, to czym moglby Pan wskazac choc czesc tej ‘ogromnej wiedzy’?
  ..
  Pisze Pan: ”Ale potrzebny jest też prosty Lud, który gotów jest przypłacić życiem swą wierność Torze, a w obliczu śmierci, nawet najprostszy z prostych mówi: Szma Israel… To nie słabość. To potęga.”
  Ja tu nie widze zadnej potegi tylko zwykla ludzka ceche. Nie tylko Zydzi gotowi byli poswiecic zycie swoje i zycie swoich dzieci aby okazac wiernosc ‘niewidzialenemu przyjacielowi’ – ludzka historia pelna jest takich poswiecen dokonywanych przez Zydow, Chrzescjan i Muzulmanow, i nie tylko poswiecen – aby zadowolic ‘niewidzialnego przyjaciela’ mordowano cale spolecznosci – o czym nawet Tora wspomina.
  ..
  Ale zyjemy w demokracji i kazdy ma prawo wierzyc w co chce – miejmy nadzieje ze tak dalej bedzie i nikogo nie bedzie sie karalo gdy zechce zmienic wiare.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.