Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 86

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


 

Wcześniej były wiersze, dlatego dzisiaj zapraszam na chwilę do lektury prozy. Paulo Coelho przyszedł na świat 24 sierpnia 1947 roku w Rio de Janeiro. Rodzice chcieli, by syn został inżynierem, jednak Paulo nie zamierzał się temu podporządkować. Ojciec wziął buntownicze zachowanie syna za objaw choroby psychicznej i… trzy razy oddał go do kliniki psychiatrycznej. Po latach Paulo powiedział: „Czasami miłość rodziców objawia się w zły sposób. Jednak nigdy nie winiłem moich rodziców za te pobyty, bo były one spowodowane ich nadmierną troską o mnie”.

W latach 60. związał się z ruchem hippisowskim. Nosił długie włosy i postanowił sobie za punkt honoru, że nigdy nie będzie nosił dowodu osobistego; przez pewien czas brał narkotyki… Dziś jest znanym na całym świecie pisarzem i poetą.

Styl Paula Coelho opisywany jest jako prosty i bezpośredni, zwraca się także uwagę na zapożyczenia z dzieł innych autorów. I tu ciekawostka: czytaliście „Alchemika”? Ta wydana po raz pierwszy w 1988 roku powieść stała się w Brazylii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, USA, na Tajwanie i we Włoszech lekturą szkolną (w Polsce widnieje jako lektura uzupełniająca). Jej zakończenie zostało zaczerpnięte z… opowiadania Nachmana z Bracławia „Skarb pod mostem”.

A kim był Nachman z Bracławia? Urodził się w 1772 roku w Międzybóżu, zmarł w wieku zaledwie 38 lat 16 października 1810 roku w Humaniu. Chasydzki rabin, prawnuk Izraela Baal Szem Towa. Pradziadek Nachmana był dla niego wzorem duchowym. Choć prawnuk nie odziedziczył w pełni optymizmu myślowego Baal Szem Towa, to w czasach, gdy ruch chasydzki instytucjonalizował się, on nadal kultywował początkowy, rewolucyjny charakter ruchu. Do dzisiaj (a przecież od jego śmierci upłynęło już 208 lat) grób Nachmana w Humaniu jest celem pielgrzymek chasydów z całego świata…

Tekst opowiadania rabina Nachmana z Bracławia „Skarb pod mostem” jest dostępny w całości na stronie:
http://www.dartmouth.edu/~chasidic/hebrew/rabbi_tre.html

Wróćmy do prozy Paulo Coelho. Poniżej garść cytatów z niektórych dzieł tego brazylijskiego pisarza i poety:

„Nie walcz z idiotami, mają przewagę liczebną.”

„To, co dziś jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem.”

„Nie zapominajcie o śmierci. To sprawi, że pełniej przeżyjecie każdy dzień.”

„Nie trać czasu na wyjaśnienia. Ludzie i tak słyszą to, co chcą usłyszeć.”
(„Rękopis znaleziony w Akce”)

„Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz.”
(„Być jak płynąca rzeka”)

„Historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości.”
(„Demon i panna Prym”)

„Bóg ukrył piekło w samym sercu raju.”
(„Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”)

„Przegrać i być pokonanym to nie to samo. Przegrywają ci, którzy nawet nie próbowali walczyć, a pokonani są ci, którzy byli zdolni do walki. I taka porażka nie przynosi wstydu. Może być trampoliną do nowych zwycięstw. I jak trafnie to określa José Saramago w twojej książce „El amor posible”, nigdy nie ma porażek ani zwycięstw ostatecznych, bo dzisiejsza porażka może być jutrzejszym zwycięstwem.”
(„Zwierzenia pielgrzyma. Rozmowy z Paulem Coelho”, Juan Arias)

Moim ulubionym cytatem, który czasem sobie powtarzam w różnych sytuacjach jest: „Nie walcz z idiotami, mają przewagę liczebną.”

Miłych snów… 😊

Jarosław Kosiaty

Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

„Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

Kategorie: Poezja

1 odpowiedź »

  1. Brawo Jaroslawie…jak zawsze ciekawie i oryginalnie piszesz. Dziekujemy bardzo i serdecznie pozdrawiamy – do milego…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.