Uncategorized

Rządowy raport o Ukraińcach, Niemcach, Żydach i innych mniejszościach. Są w rozdziale o “zagrożeniu terroryzmem”

Przyslal Adam Mer

 

W rządowym dokumencie na temat źródeł finansowania terroryzmu znalazł się wykaz wszystkich zamieszkujących w Polsce mniejszości narodowych. Umieszono go w rozdziale “zagrożenia terroryzmem”.


– Pisać bez żadnego komentarza i uzasadnienia o mniejszościach narodowych jako o zagrożeniu, to co najmniej niezręczność lub niezamierzona – mam nadzieję – prowokacja. Zwłaszcza zestawienie mniejszości słowackiej, Łemków, Żydów czy Niemców z terroryzmem i islamskimi radykałami jest pozbawione jakichkolwiek podstaw – mówi „Wyborczej” jeden z b. szefów ABW, zbulwersowany raportem, który 17 lipca ukazał się na stronie Ministerstwa Finansów.

Nasz rozmówca podkreśla, że „po roku 1989 wymienione w raporcie mniejszości nie dawały żadnych powodów do podejrzeń o jakąkolwiek działalność przeciwko państwu Polskiemu”.

Pod groźnym tytułem

Liczący 318 stron materiał nosi tytuł „Krajowa Ocena Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu”. W rozdziale pod groźnym tytułem: „Zagrożenia związane z finansowaniem terroryzmu i zagrożenia terroryzmem” znalazł się punkt 692. Przytaczamy go w całości:

Polskę zamieszkują przedstawiciele 9 mniejszości narodowych (Białorusini, Czesi, Litwini, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Słowacy, Ukraińcy, Żydzi) i przedstawiciele 4 mniejszości etnicznych (Karaimi, Łemkowie, Romowie, Tatarzy). Ponadto na terenie województwa pomorskiego zamieszkują Kaszubi, społeczność posługująca się językiem regionalnym. Najliczniejszą mniejszość narodową stanowią Niemcy. Podczas przeprowadzonego w 2011 r. narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań narodowość niemiecką zadeklarowało 144 238 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego narodowego spisu powszechnego z 2002 r. liczebność mniejszości niemieckiej wynosiła 147 094 osób)”.

Bez uzasadnienia

Z dokumentu nie da się wywnioskować, co sprawiło, że pojawia się w nim temat mniejszości. Punkt 692 poprzedzony jest obszernymi wyjaśnieniami o tym, czy jest terroryzm międzynarodowy („jedno z najpoważniejszych współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa w wymiarze globalnym”) oraz o tym, że „ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój terroryzmu są silne tendencje separatystyczne i podziały narodowościowe, religijne, społeczne i rasowe”. Nie ma przy tym żadnego przykładu, by w Polsce istniały takie tendencje i by ktokolwiek chciał dzielić kraj ze względów etnicznych czy religijnych.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. 1 września 1939 r. do Polski wkroczyły wojska Rzeszy, Węgierskie i Słowackie. Warto być ostrożnym w relacjach z obecnymi przyjaciółmi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: