Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.10 – 25.10


24 października 2019 r.


izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły rano dom palestyńskiego terrorysty Jusefa Abu Hamida, który w maju 2018 r. zamordował izraelskiego żołnierza. Jego dom znajdował się w obozie uchodźców Al-Amari w Ramallah i został wówczas wyburzony, jednak palestyńskie organizacje zapewniły fundusze i odbudowały go. Obecnie dom terrorysty został ponownie wyburzony. Palestyński minister Hussein Asz-Szeik ogłosił, że dom Abu Hamida zostanie odbudowany.


szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi przedstawił nowy wieloletni plan bezpieczeństwa Sił Obronnych Izraela ostrzegając, że największe zagrożenia dla Izraela będą pochodzić z sił wspieranych przez Iran na północy. “Centralne wyzwanie Izraela leży na północnej arenie. Jego sednem jest umocnienie sił irańskich w Syrii oraz projekt rozwoju precyzyjnych rakiet. W obu sytuacjach jest to wysiłek kierowany przez Iran, z wykorzystaniem terytorium krajów o wyjątkowo słabych rządach. Przez wiele lat Hezbollah trzymał państwo libańskie w niewoli, utworzył swoją własną armię i jest siłą, która faktycznie określa politykę bezpieczeństwa tego kraju. Oprócz kontynuowania przygotowań do konfrontacji na północy, armia jest również świadoma potencjalnego wybuchu na południu, i to pomimo względnego spokoju panującego w ostatnich miesiącach wzdłuż granicy z Gazą. Izrael ma obecnie do czynienia z wieloma arenami i wrogami jednocześnie. Na arenach północnej i południowej sytuacja jest napięta i delikatna i może przerodzić się w konflikt – pomimo faktu, że nasi wrogowie nie są zainteresowani wojną. W rezultacie Siły Obronne Izraela przyspieszyły proces przygotowań w ostatnich miesiącach.”


izraelska policja poinformowała, że od początku roku przejęto 4017 sztuk nielegalnej broni w całym kraju, z czego około 3600 sztuk broni przejęto w sektorze arabskim. Wśród przejętej broni znajduje się 526 pistoletów i 435 różnego rodzaju karabinów (przede wszystkim Karl Gustav i M-16). Przejęto także 137 karabinów maszynowych. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wzrost 0 21% w porównaniu z minionym rokiem, co oznacza wzrost skuteczności działań policji. Znaczna część skonfiskowanej broni pochodzi z czarnego rynku przestępców lub z kradzieży z baz wojskowych, ale ostatnio odnotowano także wzrost przemytu broni z Egiptu, Jordanii i Syrii, oraz wzrost produkcji samoróbek w Judei i Samarii.


służby energetyczne poinformowały, że w związku z zapowiedzią gwałtownych burz w nadchodzącym weekendzie, w całym kraju zostaną wzmocnione służby awaryjne. Poproszono wszystkich użytkowników o zachowanie czujności i zgłaszania zerwanych linii energetycznych. Według prognoz służb meteorologicznych, w ciągu najbliższych kilku dni oczekuje się dużych opadów deszczu, które spowodują powodzie we wschodniej i południowej częsci kraju. Z tego powodu zaczęto wprowadzać całkowity zakaz wstępu do wielu rezerwatów przyrody.


polski premier Mateusz Morawiecki wystosował list do Agencji Żydowskiej, w którym przysiągł, że jego rząd będzie zwalczał wszelkie formy antysemityzmu. Morawiecki potępił atak terrorystyczny na synagogę w Halle w Niemczech i zapewnił, że Polska pozostaje zaangażowana w zwalczanie antysemityzmu we wszystkich jego formach.


25 października 2019 r.


w nocy prawicowy żydowski aktywista podpalił namiot należący do izraelskiej straży granicznej na wzgórzu Kippah Srugah przy żydowskim osiedlu Icchar w środkowej części Samarii. W namiocie nikogo nie było i nikt nie odniósł obrażeń, jest to jednak kolejny akt przemocy w tym regionie. Osadnicy uszkodzili także kilka samochodów w sąsiedniej arabskiej wiosce Jatma.


 do Strefy Gazy wjechał wysłannik Kataru Mohammed Al-Emadi, który będzie nadzorować dystrybucję kolejnej transzy pomocy finansowej. Zapozna się on także z postępami prac finansowanych przez Katar, z których najważniejszym jest rozbudowa linii energetycznej zasilającej Strefę Gazy.


 około 4 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 50 Palestyńczyków.


ukraiński rząd poinformował, że otworzy przedstawicielstwo dyplomatyczne w Jerozolimie, które będzie nosić oficjalną nazwę centrum innowacji i inwestycji. Będzie ono istnieć obok ambasady działającej w Tel Awiwie.


Efraim

Kategorie: Polityka

4 odpowiedzi »

 1. Jordania jest państwem palestyńskim.
  Z przyczyn historycznych – zajmuje większość obszaru mandatu brytyjskiego oznaczonego na mapach jako “Palestyna” i z przyczyn demograficznych – większość mieszkańców Jordanii jest Arabami palestyńskimi a mniejszość Beduinami ze szczepu Haszymitów z Arabii.

  Zrobiliśmy raz błąd i uratowaliśmy reżym królika Husseina w roku 1970, przed rewolucją prowadzoną przez Arabów palestyńskich. Z sentymentu. W swoim czasie Hussein był jedynym Arabem Który był gotów rozmawiać z przywódcami izraelskimi.

  Dzisiaj tego błędu nie zrobimy. Nie potrzebujemy Jordanii i Jordania nie potrzebuje nas i Abdulli, jego synowi nie jesteśmy winni lojalności.

 2. Nie mogło być lepiej, do teraz.
  Jordania ciężko pracuje aby zaszkodzić Izraelowi na każdej możliwej arenie i jest jednym z najbardziej antysyjonistycznych państw na globie.
  Izrael ma lepsze stosunki z Kuwejtem, bez ambasadora, niż z Jordanią, z ambasadorem.

  Palenie i deptanie flagi izraelskiej i kazania nawołujące do mordu Żydów są w Jordanii rutyną.
  Jordańczycy też nie tacy mądrzy jak Rysiu i nie widzą różnicy między „Żydami” a „Izraelem”.

  Co do przyszłości jestem pesymistą jak Rysiu, ale z innych powodów. Obawiam się że Izrael zmienia kierunek.

 3. Smutnym jest że 25 rocznica historycznego porozumienia pokojowego między Izraelem a Jordanią nie była tutaj nawet wspomniana, z drugiej strony nie dziwię się nawet państwo Israel nie ma oficjalnej wzmianki o tym.

  Żaden przedstawiciel obecnego rządu nie zajął się tą kwestią, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasady w Tel Awiwie i Ammanie nie zdecydowały się na zorganizowanie ograniczonego wydarzenia w tym dniu. Nawet w izraelskim systemie edukacji specjalne plany lekcji nie będą organizowane.

  Podpisanie porozumienia pokojowego odbyło się 26 października 1994 r. W terminalu Arava – przejściu granicznym między Izraelem a Jordanią, przemianowanym na „Przejście Icchaka Rabina”. Gościem honorowym uroczystości był prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Rabin i premier Jordanii Al-Majali podpisali umowę, a król Husajn, prezydent Izraela Ezer Weizman, Szymon Peres i Clinton uścisnęli sobie ręce. Od tego czasu stosunki między Izraelem a Jordanią przeszły wzloty i upadki, ale porozumienie pokojowe między nimi zostało utrzymane.

  Ciekawy jestem czy uczniowie Izraelskich szkół dzisiaj nawet wiedza kim Icchak Rabin byl. Słyszę że jest nowy ruch dla uwolnienia Yigala Amira, jego mordercy.

  Moja droga ojczyzno, dokąd ty idziesz?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.