Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.6 – 19.6


Trzech byłych czołowych urzędników ds. bezpieczeństwa twierdzi, że zostało niewiele czasu, aby spróbować wpłynąć na porozumienie nuklearne z Iranem. W przeciwnym razie, ostrzegają, zachodnie mocarstwa mogą twierdzić, że Izrael miał swoją szansę, by zostać wysłuchanym – i przegapił to”.


Awantura o pieniądze zagrażająca egipskiej mediacji między Hamasem, Izraelem Strony nie zgadzają się co do tego, kto powinien kontrolować pomoc międzynarodową, aby powstrzymać grupy terrorystyczne przed wykorzystaniem jej do odbudowy infrastruktury wojskowej po konflikcie z maja 2021 r., podczas gdy Jerozolima nalega również na postęp w wymianie więźniów jako warunek finansowania i materiałów potrzebnych do odbudowy Gazy


syryjskie media poinformowały, że izraelskie czołgi ostrzelały i zniszczyły w nocy syryjską placówkę wojskową w wiosce Al-Qahtania w rejonie Kuneitra na Wzgórzach Golan. Placówka znajdowała się 150 metrów od granicy i służyła jako punkt obserwacyjny organizacji terrorystycznej Hezbollah.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela.


Izrael planuje wkrótce przekazać Palestyńczykom około 1 miliona dawek szczepionki Pfizer, aby pomóc im w ich kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi, poinformowało w piątek biuro premiera Naftali Bennett. W oświadczeniu Kancelaria Premiera poinformowała, że ​​przekaże dawki, które wkrótce wygasną, i że w zamian we wrześniu i październiku Izrael otrzyma dostawy szczepionek Pfizera, które pierwotnie miały trafić do Palestyńczyków.


Wojska izraelskie udaremniły w piątek próbę przemytu broni z Libanu do północnego Izraela, aresztując podejrzanego i przejmując broń, podała policja. Według oświadczenia, w ciągniku, którym jechał podejrzany, znaleziono i skonfiskowano 12 pistoletów o wartości około pół miliona szekli (140 000 dolarów).


Stany Zjednoczone zobowiązały się uzupełnić i wzmocnić izraelski system Żelaznej Kopuły po ostatniej eskalacji między Izraelem a sojuszniczymi grupami terrorystycznymi w Strefie Gazy, której kulminacją było wystrzelenie ponad 4000 rakiet na terytorium Izraela.


Minister finansów Avigdor Liberman przyznał w piątek, że jego oświadczenie przedwyborcze, że wyśle ​​społeczność haredi „w jednej taczce na wysypisko śmieci”, nie powinno było zostać złożone.


 Unia Europejska opublikowała opóźniony raport na temat podręczników palestyńskich, potwierdzający, że podręczniki Autonomii Palestyńskiej zawierają antysemityzm i podżeganie do przemocy.


 Ponad tuzin muzułmańskich uczestników konferencji antyterrorystycznej w Nowej Zelandii krzyczyło „Wolna Palestyna” i zorganizowało strajk podczas przemówienia przywódcy społeczności żydowskiej w tym kraju.


Autonomia Palestyńska (AP) ogłosiła w piątek wieczorem, że postanowiła unieważnić porozumienie z Izraelem, w ramach którego państwo żydowskie wysłałoby Palestyńczykom ponad milion dawek szczepionki na koronawirusa.


Egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem Yairem Lapidem na temat więzi izraelsko-palestyńskich, poinformował w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Egiptu.


administracja Joe Bidena podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby amerykańskich systemów antyrakietowych na Bliskim Wschodzie. Ruch ten jest częścią dużej dyslokacji amerykańskich wojsk na świecie wobec wyzwań ze strony Rosji i Chin. Wiadomo, że Stany Zjednoczone wycofają osiem baterii przeciwlotniczych Patriot z systemami radarowymi z Iraku, Kuwejtu, Arabii ​​Saudyjskiej i Jordanii.


ministerstwo zdrowia wydało tymczasową dyrektywę, zgodnie z którą zaszczepieni pasażerowie przybywający na lotnisko Ben-Gurion nie będą musieli być testowani pod kątem koronawirusa po wylądowaniu w Izraelu.


Palestyńczycy zorganizowali dużą demonstrację przy arabskim mieście Beita w środkowej części Samarii. Protestowano przeciwko obecności żydowskich osiedli w okolicy. Demonstranci podpalili opony, a następnie zaatakowali kamieniami funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 47 Palestyńczyków.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w otoczeniu meczetu al-Aksa w Jerozolimie. Muzułmanie sformowali pochód i usiłowali przejść ze Wzgórza Świątynnego w wąskie uliczki Starego Miasta. Gdy zatrzymała ich policja doszło do starć. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 16 demonstrantów.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi polecił Siłom Obronnym Izraela “przygotować się na różne scenariusze”, w tym na rozpoczęcie nowej kampanii w Strefie Gazy.


Ubrany w czarny turban i płaszcz duchownego, irański ultrakonserwatywny Ebrahim Raisi przedstawia się jako surowa i pobożna postać oraz orędownik biednych w walce z korupcją. W sobotę 60-latek został zwycięzcą wyborów prezydenckich w Islamskiej Republice, który w sierpniu ma zastąpić stosunkowo umiarkowanego Hassana Rouhaniego.


W sobotę po południu w Deir al-Asad, arabskim mieście w Galilei, wybuchły gwałtowne zamieszki. Co najmniej czterech policjantów zostało lekko rannych podczas starć.Uczestnicy zamieszek podpalili dwa pojazdy policyjne, które najwyraźniej przyjechały po strzelaninie, która miała miejsce podczas wesela w mieście.


Wysoki rangą członek Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu powiedział w sobotę, że grupy terrorystyczne w Gazie wysłały wiadomość do egipskich mediatorów ostrzegającą przed brutalną reakcją, jeśli Izrael będzie nadal przeprowadzał ataki w Strefie w odpowiedzi na ataki balonowe, które spaliły uprawy i otwarty teren w południowym Izraelu.


Nowa sieć hoteli JACOB obejmuje pięć wyjątkowych hoteli zlokalizowanych w Jerozolimie, Tel Awiwie, Tyberiadzie, Nahariji i Haderze.


Urzędnicy ds. bezpieczeństwa uważają, że irański prezydent elekt Ebrahaim Raisi przyjmie twarde stanowisko Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Alego Chameneiego na temat polityki zagranicznej i nuklearnej.Izrael bedzie musial ponownie przygotować plany potencjalnego ataku na obiekty nuklearne Islamskiej Republiki, podała w sobotę izraelska telewizja.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Tym razem kilka zabawnych kaczek dziennikarskich, ale te najlepsze to niby opinie czołowych ( kiedyś) funkcjonariuszy od spraw bezpieczeństwa.

    Jak pouczenie że wybór nowego ” konserwatywnego” prezydenta irańskiego wymaga poprawy gotowości bojowej Zahalu. Można zapewnić dygnitarzy że nie ma różnicy w stosunku do Izraela między “liberałami ” a “konserwatystami” i w wojsku to wiedzą dobrze.
    A skąd to wie każdy obywatel? Bo było już kilka prezydentów “konserwatywnych” i kilka “liberalnych” i trudno było zauważyć różnicę. ” Ale dygnitarze widocznie tego nie zauważyli. Ani wtedy, ani dzisiaj.

    A co do tego “wąskiego przedziału” i “krótkiego czasu w rokowaniach z Iranem”, to już czyste bzdury, bo co może dodać Izrael do tego co już powiedział kilkakrotnie w sposób jasny, wyraźny i w prostej angielszczyźnie.

    NIe warto traktować poważnie puste gdakanie pismaczków.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.