Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.11 – 12.11


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz pogratulował liderowi Likudu Benjaminowi Netanjahu w czwartek zwycięstwa w wyborach w zeszłym tygodniu. Obaj rozmawiali przez 30 minut, 


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wysłał w czwartek list z gratulacjami do Benjamina Netanjahu po zwycięstwie w ostatnich wyborach. „Wierzę, że nowy rząd będzie kontynuował współpracę między naszymi dwoma krajami we wszystkich aspektach, w sposób, który przyniesie pokój i stabilność w naszym regionie” – napisał prezydent.


Przywódca Likudu Benjamin Netanjahu otrzymał poparcie 63 ze 120 ustawodawców w jego staraniach o utworzenie kolejnego rządu


Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kultury i Sportu porozumiały się w czwartek z przedstawicielami FIFA i organizatorami Mistrzostw Świata w Katarze, aby obsługiwać bezpośrednie loty między Izraelem a Katarem na czas trwania Mistrzostw Świata. 


Benjamin Netanjahu rozmawiał w czwartek z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem i powiedział, że obaj przywódcy „zgodzili się na dalsze wzmacnianie stosunków między krajami”. Prezydent ZEA zaprosił również Netanjahu do odwiedzenia jego kraju w celu promowania stosunków.


Posiadacze Hayya Card na Mistrzostwa Świata 2022 odbywające się w Katarze mogą uzyskać bezpłatną wizę do pobliskiej Arabii Saudyjskiej, ale Izraelczycy są wykluczeni.


Izraelczycy i Palestyńczycy polecą razem na Mistrzostwa Świata w Katarze


Iran zwiększył swoje zapasy wysoko wzbogaconego uranu, poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).


Izraelskie Siły Obronne pozwoliły libańskim rolnikom na zbieranie oliwek z gajów oliwnych, które sa na terytorium Izraela w pobliżu kilku libańskich wiosek na granicy.


Sir Evelyn de Rothschild, brytyjski finansista i potomek dynastii bankowej, umiera w wieku 91 lat


Premier Yair Lapid wezwał przewodniczącego Partii Jedności Narodowej Benny’ego Gantza, przewodniczącego Partii Izraela Beiteinu Avigdora Libermana, przewodniczącego Partii Pracy Merava Michaeliego i przewodniczącego Partii Zjednoczonej Listy Arabskiej Mansoura Abbasa na pierwsze spotkanie przedstawicieli opozycji we wtorek. Wszyscy liderzy partyjni odpowiedzieli, że wezmą udział.


Katar: eskalacja z Palestyńczykami może anulować umowę dotyczącą lotów na Mistrzostawa swiata w pilce noznej


Władze Izraela podjęły kroki w celu „ochrony źródeł wody Izraela” po wykryciu cholery w północnej części kraju, zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Zdrowia w piątek.


Komisja Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziła rezolucję, aby zwrócić się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o „pilne” zajęcie się konfliktem izraelsko-palestyńskim i izraelską „aneksacją”


Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne – Najlepsze życzenia z okazji Święta Niepodległości, Polsko!


Ambasador Izraela na Ukrainie:„Wspieranie Kijowa antyizraelskich inicjatyw w ONZ nie pomaga w budowaniu zaufania między Izraelem a Ukrainą”.


Po 4-letniej przerwie Turcja mianuje nowego ambasadora w Izraelu w ramach zbliżenia

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. A ja gratuluję Scholzowi. Za poparcie Izraela w ONZ. Świeży powiew nowych stosunków izraelsko-niemieckich po kanzlerin A.Merkel.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.