
Oświadczenie Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN przyjęte podczas posiedzenia w dn. 19 czerwca 2023 r.
Zdając sobie sprawę z zagrożeń dla wolności nauki w naszym kraju i w przekonaniu, że sprzeciw wobec przemocy, nienawiści i kłamstwa jest podstawowym obowiązkiem obywatelskim, stanowczo potępiamy zerwanie wykładu prof. Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym przez posługującego się agresją fizyczną i werbalną posła na Sejm RP Grzegorza Brauna.
Wiecej TUTAJ
Co dalej z Rosją?
Prigożyn się śmieje i Rosjanie też zaczynają się śmiać. A śmiech to w Rosji broń, której w pałacach władzy boją się najbardziej.
Wiecej TUTAJ
Cała dzielnica z drewna: Sztokholm tworzy pierwszy taki projekt na świecie
Stockholm Wood City ma składać się z apartamentowców, biurowców i punktów usługowych. To będzie pierwsze na świecie nowoczesny kompleks budynków mieszkalnych i biurowców zbudowanych z drewna.
Wiecej TUTAJ
Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy” pod patronatem Histmag.org
Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”. Colloquium VI: Stereotypizacja w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi odbędzie się 29 czerwca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5. Spotkanie badaczy rozpocznie się o godzinie 15:00.
Wiecej TUTAJ
Muzeum Historii Żydów Polskich
Podstawowe informacje
Wiecej TUTAJ
Niepoważne czasy
Nie wiem, jaką zapłacimy cenę za kulturową degradację uniwersytetów i czy nowy system faktycznie służy rozwojowi nauki i kształceniu specjalistów. Z pewnością jednak nie pomaga w tym, aby naród miał swoich intelektualistów
Wiecej TUTAJ
Warszawa: Warsztat rzemieślniczy z dawnego getta będzie przeniesiony do muzeum
W trakcie badań archeologicznych przy ulicy Anielewicza (dawnej ulicy Gęsiej) odkryto warsztat rzemieślniczy produkcji sztućców i niewielkich przedmiotów metalowych. W całości zostanie przeniesiony do muzeum – poinformował MKWZ prof. Jakub Lewicki.
więcej TUTAJ
10 dzieł Matejki, które warto znać
Obrazów Mistrza nie da się przeoczyć – w muzeach wiszą na honorowych miejscach, reprodukcje jego prac ilustrują szkolne podręczniki, a o wielu postaciach i wydarzeniach historycznych nie umiemy myśleć bez skojarzenia z jego obrazami.
Wiecej TUTAJ
“Za kogo nas masz, za nazistów?”. Oto historia prawdziwych “bękartów wojny”
Bękarty wojny”, film Quentina Tarantino z Bradem Pittem i genialną, nagrodzoną Oscarem rolą Christopha Waltza, szybko dorobił się statusu kultowego. Historia żydowskich szpiegów, którzy w czasie II wojny na polecenie amerykańskiego wywiadu przedostali się na tereny okupowane przez Niemców, częściowo była inspirowana prawdziwą historią: oddział i postaci podobne do filmowych “bękartów” istniały naprawdę.
Wiecej TUTAJ
Co dalej z Rosją?
Rozpad Rosji jest dziś możliwy i prawdopodobny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Wiecej TUTAJ
Kategorie: Uncategorized