Uncategorized

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer


Oświadczenie Rady Naukowej Instytutu Slawistyki PAN przyjęte podczas posiedzenia w dn. 19 czerwca 2023 r.

Zdając sobie sprawę z zagrożeń dla wolności nauki w naszym kraju i w przekonaniu, że sprzeciw wobec przemocy, nienawiści i kłamstwa jest podstawowym obowiązkiem obywatelskim, stanowczo potępiamy zerwanie wykładu prof. Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym przez posługującego się agresją fizyczną i werbalną posła na Sejm RP Grzegorza Brauna.

Wiecej TUTAJ


Co dalej z Rosją?

Prigożyn się śmieje i Rosjanie też zaczynają się śmiać. A śmiech to w Rosji broń, której w pałacach władzy boją się najbardziej.

Wiecej TUTAJ


Cała dzielnica z drewna: Sztokholm tworzy pierwszy taki projekt na świecie

Stockholm Wood City ma składać się z apartamentowców, biurowców i punktów usługowych. To będzie pierwsze na świecie nowoczesny kompleks budynków mieszkalnych i biurowców zbudowanych z drewna.

Wiecej TUTAJ


Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy” pod patronatem Histmag.org

Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”. Colloquium VI: Stereotypizacja w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi odbędzie się 29 czerwca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5. Spotkanie badaczy rozpocznie się o godzinie 15:00.

Wiecej TUTAJ


Muzeum Historii Żydów Polskich

Podstawowe informacje

Wiecej TUTAJ


Niepoważne czasy

Nie wiem, jaką zapłacimy cenę za kulturową degradację uniwersytetów i czy nowy system faktycznie służy rozwojowi nauki i kształceniu specjalistów. Z pewnością jednak nie pomaga w tym, aby naród miał swoich intelektualistów

Wiecej TUTAJ


Warszawa: Warsztat rzemieślniczy z dawnego getta będzie przeniesiony do muzeum

W trakcie badań archeologicznych przy ulicy Anielewicza (dawnej ulicy Gęsiej) odkryto warsztat rzemieślniczy produkcji sztućców i niewielkich przedmiotów metalowych. W całości zostanie przeniesiony do muzeum – poinformował MKWZ prof. Jakub Lewicki.


więcej TUTAJ


10 dzieł Matejki, które warto znać

Obrazów Mistrza nie da się przeoczyć – w muzeach wiszą na honorowych miejscach, reprodukcje jego prac ilustrują szkolne podręczniki, a o wielu postaciach i wydarzeniach historycznych nie umiemy myśleć bez skojarzenia z jego obrazami.

Wiecej TUTAJ


“Za kogo nas masz, za nazistów?”. Oto historia prawdziwych “bękartów wojny”

Bękarty wojny”, film Quentina Tarantino z Bradem Pittem i genialną, nagrodzoną Oscarem rolą Christopha Waltza, szybko dorobił się statusu kultowego. Historia żydowskich szpiegów, którzy w czasie II wojny na polecenie amerykańskiego wywiadu przedostali się na tereny okupowane przez Niemców, częściowo była inspirowana prawdziwą historią: oddział i postaci podobne do filmowych “bękartów” istniały naprawdę.

Wiecej TUTAJ


Co dalej z Rosją?

Rozpad Rosji jest dziś możliwy i prawdopodobny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.