Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 281

Jaroslaw Kosiaty

–Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Artykuły

Dziś chciałbym polecić Waszej uwadze artykuł Macieja Stasińskiego „Europę rozrywają nacjonalizmy. Musimy o nią walczyć”, będący zapisem rozmowy z Robem Riemenem, holenderskim filozofem, pisarzem, autorem wielu książek (m.in. „Walczyć z tą epoką. O faszyzmie i humanizmie” oraz „Becoming Human is an Art”). Tekst ukazał się 26. grudnia ubiegłego roku na łamach „GW”:

https://wyborcza.pl/7,75399,30525307,rob-riemen-europe-rozrywaja-nacjonalizmy-musimy-o-nia-walczyc.html

Oto kilka fragmentów z tego ciekawego wywiadu:

„Dlaczego ludzie tracą wiarę w te wartości? Po pierwsze, nowe pokolenia nie czują się odpowiedzialne za świat, który zastały. I musimy coś zrobić z wychowaniem i edukacją.

Zło wydarzyło się w sferze idei. Zanikła mentalność, która stała na straży wartości i kultury. O to musimy dbać i walczyć, my, intelektualiści, myśliciele, artyści.

Nasze komercjalne, konsumenckie społeczeństwo to tylko namiastka. Kicz kultury – namiastka, militaryzm – namiastka. Namiastki transcendentalnych wartości, zwanych kiedyś Bogiem albo logosem, wszystko jedno, jak je nazywano. Zachodnie społeczeństwa tracą w nie wiarę. Cyceron pisał: „Cultura animi philosophia est”, a bez pielęgnowania ludzkiej duszy nie ma cywilizacji.

Sztuczna inteligencja, pranie mózgów w mediach i na uczelniach, zanikanie lektury książek, prasa nie ma już działów książkowych, ludzie nie czytają, wszędzie tylko rozrywka, zanik wiedzy, ignorancja. I jak tu się dziwić, że zwycięża nihilizm.

Dzisiaj mamy kulturę zorganizowanej amnezji. Swoim studentom opowiadam, że po upadku muru berlińskiego uwierzyliśmy w koniec historii, w liberalny kapitalizm dla każdego, w stały przyrost dobrobytu, PKB i że będzie zawsze i tylko coraz lepiej. Przestaliśmy się zastanawiać, jak byśmy się zachowali na wojnie. Czy stchórzylibyśmy, czy walczyli, czy kolaborowali.

Naszymi bohaterami są dzisiaj finansiści i bankierzy, influencerzy w mediach społecznościowych. Kto by się tam zajmował historią. Albo polityką jako działalnością w trosce o dobro wspólne w res publice.  

Przez niecałe 100 lat od wojny zniszczyliśmy edukację, wiedzę, uczelnie. Mamy nikczemną klasę polityczną, większość takich samych mediów, kulturę, w której jakość zastąpiona jest ilością, liczbami, numerami. To, co się stało w Holandii (Wilders), może się powtórzyć wszędzie, w Niemczech, we Francji, a w USA bardzo prawdopodobne, że się powtórzy w 2024 roku.

Dzielni Polacy przynajmniej dali przykład, że można pokonać te faszyzujące żywioły. Bo one nie nadchodzą z zewnątrz, tylko mamy je u siebie. Machiavelli pisał o upadku Rzymu, że nie zniszczyli go barbarzyńcy spoza jego granic, ale barbarzyńscy intramuros, czyli od wewnątrz sami Rzymianie – dekadenci, egoiści, skorumpowani. Nie mogły Rzymu uratować nowe prawa, bo również one byłyby nieprawe, bo napisane przez zdeprawowanych moralnie i intelektualnie ludzi. Korupcja dotyczy pieniędzy, ale i moralności, i umysłu.”

Filmy

„Cała nadzieja w atomie” to francuski film dokumentalny z 2022 roku w reżyserii Frankiego Fentona. Dostępny jest w całości z polskim dubbingiem na platformie VOD pod adresem:

https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/cala-nadzieja-w-atomie,943122

Film podąża za globalnym ruchem zwolenników wykorzystania energii nuklearnej. Mocno wierzą, że potrzebujemy energii jądrowej w celu dekarbonizacji naszych systemów energetycznych, zanim nastąpi katastrofalna zmiana klimatu. Dopóki wszystko działa, większość ludzi nie zastanawia się nad elektrowniami jądrowymi. Kamera towarzyszyła im przez 10 lat. Pochodzą z całego świata; od Japonii po Szwajcarię, od Ameryki po Australię. Na każdym kroku spotykają się ze starciami i sprzeciwem. Śmieci jądrowe, koszty, obawy przed promieniowaniem i odpady nuklearne to tylko niektóre z bardzo poważnych problemów, które tradycyjni ekolodzy mają przeciwko tej technologii. Więc kto ma rację?

W obliczu bardzo realnego kryzysu klimatycznego, gdy czas ucieka i następują nieodwracalne zmiany klimatu czy nadszedł czas, aby ludzie na całym świecie zatrzymali się, trzeźwo spojrzeli na naukę, powstrzymali masowe zamykanie elektrowni jądrowych i rozważyli wykorzystanie energii jądrowej jako realnego rozwiązania nadchodzącej katastrofy? Na początku dwudziestego pierwszego wieku niewielka grupa osób zaczęła działać na rzecz energii jądrowej. Uznała to za najszybszy sposób na dekarbonizację naszych systemów energetycznych i powstrzymanie zmian klimatycznych. Oto historia tego ruchu i jego poglądów na energię jądrową. Polecam zobaczyć ten film, aby wyrobić sobie własne zdanie na powyższy temat.

Piosenka na dzisiejszy wieczór

Dziś piosenka „Downtown” z 1964 roku w wykonaniu brytyjskiej wokalistki i aktorki Petuli Clark:

Na zakończenie

Przed polityką, ekologią i innymi problemami współczesnego świata nie da się zupełnie schować ani uciec. Wszyscy żyjemy na małym, niebieskim punkcie, zagubionym gdzieś w otchłani Wszechświata. Warto jednak każdego dnia znaleźć chwilkę czasu na dobrą piosenkę, wiersz, lekturę ulubionej książki. Na zakończenie „Medytacje” Zuzanny Ginczanki.

Miłej, spokojnej nocy i dobrych snów.

Jarosław Kosiaty

Listy z krainy snów

http://www.wiersze.co

Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. @Jarosław Kosiaty
    “zanikanie lektury książek, prasa nie ma już działów książkowych, ludzie nie czytają”
    To jest chyba twierdzenie mocno na wyrost.
    Warto przypomniec, ze w czasach IIRP calkiem spory odsetek ludnosci nie umial czytac i pisac, we wschodnich wojewodztwach ten odsetek siegal 50-ciu procent No i slusznie, bo po co fornalowi sztuka czytania? Jeszcze by sie zaczal buntowac i skakac do oczu Jasnie Panu Dziedzicowi.
    Z bolem i zmutkiem nalezy zauwazyc, ze Zbrodnicza Komuna (tak bedzie dobrze?) doprowadzila do tego, ze kazdy mieszkaniec PRL nauczyl sie czytac i pisac. A teraz to juz troche trudno to odkrecic.

  2. @Kosiaty
    “W obliczu bardzo realnego kryzysu klimatycznego, gdy czas ucieka i następują nieodwracalne zmiany klimatu”
    Zgadza sie, nieodwracalne. Za oknme minus dziesiec, bez podkutych butow strach z chalupy wyjsc, opony na kolcach to minimum, dopiero naped na cztery kola gwarantuje jakie-takie bezpieczenstwo, ceny pradu elektrycznego bija kolejne rekordy, bo paru madrych decydentow kazalo pozamykac elektrownie atomowe. Zima, trzaskajacy mroz, snieg, gololedz.
    Podsumowujac – globalne ocieplenie w calej pelni. No i madra polityka klimatyczna w calej pelni.
    Ciekawe, ze jakos nikt nie analizuje sciclych powiazan specow od Globalnego Ocieplenia ze specami od ehmm “walki z syjonistycznym rezimem”. Najbardziej znana aktywistka, Greta Thunberg, dzielnie dziala w obu w/w kwestiach.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.