Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.1 – 21.1


 Sześciu profesorów z City University of New York (CUNY) twierdziło, że związek wydziałów tej szkoły jest „antysemicki, antyżydowski i antyizraelski” w pozwie o prawa obywatelskie złożonym w USA Sąd rejonowy.


Estonia zamówiła ponad 500 rakiet Spoke SR (krótkiego zasięgu), zaprojektowanych przez Rafael Advanced Defense Systems, 


Delegacje Hamasu i Fatahu spotkali sie w Algierii aby dyskutuwac o „palestyńskiej jedności narodowej”


Nowy plan izraelskiego Ministerstwa Transportu, Infrastruktury Narodowej i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyznaczył sobie ambitny cel ograniczenia korzystania z samochodów w Izraelu o połowę oraz promowania ruchu pieszego, rowerowego, korzystania ze skuterów i transportu publicznego.


Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wezwała Izrael do powstrzymania się od eksmisji mieszkańców kilku nielegalnych domow w dzielnicy Sheikh Jarrah w Jerozolimie.


ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w październiku zeszłego roku izraelski premier Naftali Bennett zaproponował rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjsko-ukraiński szczyt w Jerozolimie, jednak Rosja odrzuciła tę propozycję.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Izraelu nastąpił spadek aktywności wirusa grypy. Spadek ten znajduje odzwierciedlenie w spadku liczby nowych hospitalizacji oraz zachorowalności na grypę.


Zjednoczone Emiraty Arabskie zwróciły się do Izraela by pozyskać nowe systemy antydronowe wyprodukowane w Izraelu. W ostatnich miesiącach Emiraty zakupiły i wdrożyły już jeden taki system.Izraelski system Skylock jest w stanie wykryć wrogie drony z odległości ponad 20 km. Gdy to nastąpi, istnieje kilka sposobów, które można wykorzystać, aby je rozbroić.


izraelska delegacja dyplomatyczna przybyła do Chartumu w Sudanie. Wizyta ma miejsce rok po tym, jak w styczniu 2021 r. Sudan podpisał Porozumienia Abrahamowe, normalizując swoje stosunki z państwem żydowskim.


Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że jego administracja rozważa ponowne wyznaczenie jemeńskiego ruchu Houthi jako międzynarodowej organizacji terrorystycznej po atakach dronów i rakiet na Zjednoczone Emiraty Arabskie na początku tego tygodnia, podał Reuters .


Izrael podpisał w czwartek umowę o wartości 3 miliardów euro (3,4 miliarda dolarów) z niemiecką firmą Thyssenkrupp Marine Systems na opracowanie i produkcję trzech okrętów podwodnych dla izraelskiej marynarki wojennej, podało w oświadczeniu izraelskie ministerstwo obrony.


Izraelski przemysł cyberbezpieczeństwa zebrał rekordową sumę 8,8 miliarda dolarów w 2021 roku, trzykrotnie większą niż rok wcześniej, podała w środę Izraelska Narodowa Dyrekcja Cyberbezpieczeństwa (INCD). Pieniądze zostały zebrane w ponad 100 projektach. 


Akcje Unilevera spadły o 20,7% w ciągu sześciu miesięcy, odkąd poinformował Avi Singer, właściciel Ben & Jerry’s Israel, że jego kontrakt wygasa, chyba że przestanie sprzedawać lody tej firmy w Judei i Samarii.Oznacza to stratę w wysokości 26 miliardów dolarów .


kierownictwo klinik zdrowia w Izraelu zostało poinstruowane, aby rozpoczęło podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi dzieciom w wieku 5-11 lat.


Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał w czwartek z księciem koronnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Mohamedem bin Zayed Al Nahyanem, aby omówić śmiertelny atak drona 17 stycznia drona 17 stycznia przez Huti w Jemenie na Abu Zabi, który zabił trzy osoby i spowodował pożary i wybuchy. Bennett złożył kondolencje z powodu ataku terrorystycznego i stwierdził, że Izrael jest przygotowany do pomocy ZEA . Zgodnie z oświadczeniem biura Bennetta liderzy zgodzili się pozostać w stałym kontakcie w razie potrzeby.


Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w czwartek rezolucję sponsorowaną przez Izrael, która potępia negowanie i zniekształcanie Holokaustu.


Izraelskie myśliwce przeprowadziły duże ćwiczenia nad Morzem Śródziemnym, które obejmowały ćwiczenie tankowania w powietrzu,


turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu zadzwonił do ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida, aby zapytać, jak sobie radzi po wyzdrowieniu z COVID-19. Była to pierwsza rozmowa między ministrami spraw zagranicznych Izraela i Turcji od 13 lat.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. ONZ zabrania Izraelowi eksmitować nielegalnych mieszkańców z kilku domów… i cały świat płaci na to składki ! Co to za kpina ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.