Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

3 czerwca 2017 r. wysoki przedstawiciel al-Fatah, Jibril Rajoub powiedział w telewizji, że Zachodni Mur powinien pozostać pod żydowską suwerennością. „Rozumiemy, że ściana … jest święta dla Żydów, i nie ma wątpliwości, że pod koniec negocjacji musi ona znajdować się pod suwerenią żydowską.”

4 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w szczycie ekonomicznym państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) w Liberii. Prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita wyraził chęć wznowienia współpracy z Izraelem. Zawarto także porozumienie dzięki któremu do Senegalu powróci ambasador Izraela. Szczyt został zbojkotowany przez króla Maroka, który w ten sposób zaprotestował przeciwko obecności premiera Netanjahu.

5 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że podczas negocjacji pokojowych z Palestyńczykami nie pozwoli na podważenie wojskowej kontroli jaką Izrael sprawuje nad Doliną Jordanu. „Staramy się o pokój z naszymi sąsiadami, prawdziwy pokój, który będzie trwał przez pokolenia. Dlatego w każdym zawartym porozumieniu utrzymamy kontrolę nad całym terytorium na zachód od rzeki Jordan. Nalegamy aby Palestyńczycy ostatecznie uznali Izrael za dom narodu żydowskiego. Jest to podstawa pokoju, a odmowa tego uniemożliwia osiągnięcie porozumienia.”

5 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman odpowiadał na pytania przed Knesetem. „Faktem jest, że zawarliśmy pokój z Egiptem i Jordanią – i nie było to uzależnione od pokoju z Palestyńczykami. Dla wszystkich, nawet dla państw arabskich jasne jest, że zagrożeniem nie jest syjonizm, lecz terroryzm. Trump promuje koalicję przeciwko terroryzmowi, a państwo Izrael jest otwarte na współpracę – piłka jest teraz po drugiej stronie.”

5 czerwca 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu ostatnich dwóch dni przeprowadzono zupełnie niespodziewane ćwiczenia wojskowe Północnego Dowództwa. Scenariusz przewidywał pojawienie się niespodziewanego zdarzenia, które szybko rozwinęło się w regularną wojnę. Ćwiczenia były całkowitym zaskoczeniem dla wojsk lądowych i lotnictwa, które musiały zmoblizować dostępne regularne siły, a następnie kilka tysięcy żołnierzy przegrupować śmigłowcami i pojazdami lądowymi. Działania operacyjne objęły zasięgiem dwie dywizje isiły specjalne, które w ciągu 2 godzin znalazły się w obszarze działań operacyjnych. Wszystkie siły osiągnęły cele w ciągu 4-6 godzin. Ćwiczenia potwierdziły gotowość Północnego Dowództwa do wojny. Szef Sztabu Generalnego, gen. Gadi Eisenkot zauważył, że największym wyzwaniem przed którymi stoi Izrael od 1967 r. jest Syria. „Brak silnej władzy w Syrii powoduje, że organizacje terrorystyczne tworzą wyzwania, z którymi mamy do czynienia dzisiaj i będziemy musieli nadal zajmować się nimi w najbliższej przyszłości.”

5 czerwca 2017 r. Najwyższa Rada Islamska odrzuciła sobotnie oświadczenie Jibril Rajouba, który powiedział, że Zachodni Mur powinien pozostać pod żydowską suwerennością. Rada oświadczyła, że takie stwierdzenie jest zafałszowaniem historycznych faktów dotyczących Zachodniego Muru, który jako część meczetu Al-Aksa należy do muzułmanów i pozostani takim aż do Dnia Sądu.

5 czerwca 2017 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że izraelska polityka wobec mieszkańców Autonomii Palestyńskiej uniemożliwiła w październiku 2015 r. wybuch trzeciej Intifady. Hamdallah pochwalił Izrael za skuteczną politykę oddzielania niewinnych cywilnych mieszkańców od terrorystów.

5 czerwca 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami barierę graniczną w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, raniąc 2 Arabów.

5 czerwca 2017 r. Senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przyjął uchwałę z okazji 50. rocznicy zjednoczenia Jerozolimy po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Uchwała wzywa prezydenta Donalda Trumpa do przestrzegania uchwały z 1995 r., zgodnie z którą ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu powinna być przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy.

5 czerwca 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wydał oświadczenie z okazji 50. rocznicy wojny sześciodniowej. „Dzisiaj minęło 50 lat od rozpoczęcia wojny arabsko-izraelskiej w 1967 r., która doprowadziła do okupacji przez Izraela na Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimy, Strefy Gazy i syryjskich Wzgórz Golan, oraz wyparcia setek tysięcy Palestyńczyków i Syryjczyków. Okupacja narzuciła ludności palestyńskiej ogromne humanitarne i rozwojowe obciążenie. Całe pokolenie Palestyńczyków było zmuszone dorastać i żyć w coraz bardziej zatłoczonych obozach dla uchodźców, wielu w skrajnym ubóstwie, z niewielką lub żadną szansą na lepsze życie swoich dzieci. Okupacja napędza powtarzające się cykle przemocy i zemsty. Jego utrwalenie wysyła wiadomość dla pokolenia Palestyńczyków, że ich marzenie o państwowości może pozostać tylko snem, i Izraelczykom, że ich pragnienie pokoju, bezpieczeństwa i regionalnego uznania, także pozostanie nieosiągalne. Zakończenie okupacji, która rozpoczęła się w 1967 r. i osiągnięcie w wyniku negocjacji wyniku dwupaństwowego, jest jedynym sposobem na ustanowienie fundamentów trwałego pokoju, odpowiadającego izraelskim potrzebom w zakresie bezpieczeństwa i palestyńskim aspiracjom do państwowości i suwerenności. To jedyny sposób na osiągnięcie niezbywalnych praw narodu palestyńskiego. Wzywam do powrotu do bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Autonomią Palestyńską, w celu rozwiązywania wszystkich kwestii związanych z ostatecznym statusem na podstawie odpowiednich rezolucji, porozumień i międzynarodowego prawa ONZ. 14 maja 1948 r. narodziło się państwo Izrael. Prawie siedemdziesiąt lat później świat nadal czeka na narodziny niezależnego państwa palestyńskiego. Sekretarz Generalny powtarza swoją ofertę współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu poparcia prawdziwego procesu pokojowego.”

5 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon potępił dzisiejsze oświadczenie sekretarza generalnego ONZ Guterresa. „Ataki na Izrael ze strony naszych sąsiadów nie rozpoczęły się w 1967 roku, a próba stawiania moralnej równoważności między zabijaniem niewinnych ludzi a budową domów jest absurdalna. Zamiast rozpowszechniać palestyńskie dezinformacje, byłoby lepiej, gdyby ONZ trzymała się prawdy. Niepokojące jest, że o terroryzm i przemoc na Bliskim Wschodzie obwinia się jedyną prawdziwą demokrację w tym regionie. Gdy palestyńscy przywódcy porzucą terroryzm, przestaną podburzać przeciwko naszym ludziom, i wreszcie powrócą do bezpośrednich negocjacji, to będzie można osiągnąć prawdziwy postęp w kierunku pokoju.”

6 czerwca 2017 r. w nocy wybuchły gwałtowne zamieszki w arabskiej miejscowości Kafr Qassem w centralnej części kraju. Do starć doszło, gdy policjanci usiłowali zatrzymać jednego Araba na przesłuchanie. W jego obronie stanęło 50 innych Arabów, co doprowadziło do wybuchu przemocy. Ochraniarz zastrzelił 1 Araba. Obawiał się on o własne życie, gdy tłum zaatakował lokalny posterunek policji. Ranny został także policjant. Spalono trzy policyjne samochody. W nocy policja wprowadziła stan wyjątkowy w mieście, a rano wystawiono blokady drogowe przy wjazdach do miasta. Blokady mają na celu utrzymanie porządku publicznego. W ostatnich dwóch miesiącach w Kafr Qassem zostało zamordowanych sześć osób, a policja w ostatnich dniach podjęła zdecydowane działania aby powstrzymać tę falę mordów. Ze względów bezpieczeństwa czasowo zamknięto wszystkie szkoły w mieście.

6 czerwca 2017 r. władze wodne poinformowały rano o niemal całkowitym zaprzestaniu pompowania wody z jeziora Kinneret. Pomimo tej decyzji nadal istnieje zagrożenie, że poziom wody w jeziorze będzie nadal spadać, zwiększając możliwość wystąpienia poważnych szkód ekologicznych. Obecnie poziom wody jest niższy o 12 cm od dolnej czerwonej linii. „Nie ma wątpliwości, że musimy myśleć o alternatywnych źródłach wody i oczywiście ograniczyć ilość ścieków. Musi być wybudowana nowa fabryka odsalania wody morskiej w celu wzmocnienia północnego regionu. Jest ona zaplanowana w Galilei Zachodniej, ale mieszkańcy nie zgodzili się, aby ona powstała w w ich obszarze, co oznacza, że stoimy w obliczu poważnego niedoboru wody dla rolników na północy. Po czterech latach nadzwyczajnej suszy na północy, nigdy nie widzieliśmy takiej suszy na północy. Na północy jesteśmy przyzwyczajeni do deszczy, a to południe jest sucha – więc wybudowaliśmy rurociągi sprowadzające wodę z północy, ale teraz wszystko się odwróciło.”

 6 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Wzgórza Golan zawsze będą znajdować się pod izraelską suwerennością. Nigdy nie opuścimy Wzgórz Golan. Są nasze. Proponuję tam pojechać, aby zobaczyć starożytne synagogi. Kiedy łopatą przekopiesz ziemię, zobaczysz tutejsze synagogi i pismo w języku hebrajskim z okresu talmudycznego. Golan jest nasz i pozostanie nasz. Jeśli nas tu nie będzie, przyjdzie radykalny islam i wszyscy zrozumiemy tego implikacje.”

6 czerwca 2017 r. specjalna komisja rządowa zatwierdziła plan budowy nowego osiedla żydowskiego Amichai w Samarii. W osiedlu powstaną 102 domy dla mieszkańców ewakuowanego w lutym osiedla Amona. Wstępnie zatwierdzone zostały także plany budowy dalszych 1800 domów w kilku istniejących żydowskich osiedlach w Judei i Samarii. Komisja stwierdziła, że po analizie dokumentów dotyczących własności gruntów ustalono, że w obszarze między Karnei Szomron na północy a Ariel i Modi’in na południu, można natychmiast przystąpić do budowy około 67 tys. mieszkań dla co najmniej 340 tys. osób. Nowe plany zakładają, że czteropokojowe mieszkanie będzie mogło kosztować 1,2 mln szekli.

6 czerwca 2017 r. rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że ostatnie wypowiedzi premiera Netanjahu pokazują, że Izrael jeszcze nie jest gotowy na pokój. Dodał, że uwagi o tym, że Dolina Jordanu musi pozostać pod kontrolą Izraela zostaną uznane przez amerykańską administrację jako przeszkoda w drodze do pokoju. Równocześnie wezwał Izrael, by w ramach przyszłego porozumienia pokojowego z Autonomią Palestyńską całkowicie wycofał się z Doliny Jordanu.

6 czerwca 2017 r. przez cały dzień dziesiątki Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Rzucano kamienie, palono opony i usiłowano uszkodzić ogrodzenie. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 Palestyńczyka i raniąc dalszych 7 osób.

6 czerwca 2017 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w Hebronie, w Judei. Kamieniami obrzucono izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 żołnierz.

6 czerwca 2017 r. delegacja Hamasu spotkała się w Kairze z przedstawicielami egipskiego wywiadu. Nowy przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Jahija Sinwar przedstawił kwestie dotyczące sytuacji humanitarnej w strefie. Podkreślił on potrzebę otwarcia przejścia granicznego Rafah i pomocy ze strony Egiptu.

6 czerwca 2017 r. minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Adel Al-Jubair, powiedział, że Katar musi zaprzestać wspierania takich organizacji terrorystycznych jak Bractwo Muzułmańskie i Hamas, w przeciwnym razie nie rozwiążę kryzysu w stosunkach z innymi arabskimi państwami. Jordania, Libia, Malediwy i Mauretania dołączyły do państw, które nałożyły sankcje na Katar.

7 czerwca 2017 r. arabski sektor ogłosił strajk generalny w proteście wobec śmierci Mohammeda Taha podczas ostatnich zamieszek w mieście Kefar Qassem. Strajk objął szkoły, lokalne urzędy oraz służby miejskie.

7 czerwca 2017 r. minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Anwar Gargash powiedział, że nie ma nic do negocjowania z Katarem. Podkreślił on, że Katar już dawno temu zdecydował się na wspieranie ekstremizmu i terroryzmu, i teraz musi zapłacić za to cenę. „Odciski ich palców są wszędzie przy finansowaniu terroryzmu. To wystarczy. Katar musi wyrzucić członków Hamasu i zaprzestać wspierania grup terrorystycznych na całym świecie.”

7 czerwca 2017 r. rzecznik Hamasu, Mushir al-Musri powiedział, że wczorajsze oświadczenie Arabii Saudyjskiej na temat Kataru „stanowi szok dla Palestyńczyków, narodów arabskich i islamskich. Arabia saudyjska w ten sposób poparła amerykańskie i syjonistyczne działania, aby umieścić Hamas na liście organizacji terrorystycznych.”

7 czerwca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami rutynowy patrol izraelskich żołnierzy na przedmieściach Hebronu. Ranny został 1 żołnierz.

7 czerwca 2017 r. izraelscy żołnierze późnym wieczorem wykryli warsztat produkujący broń, który był ukryty w wiosce Beit Fajr, w pobliżu Betlejem w Judei.

7 czerwca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że w czasie drugiej wojny libańskiej w 2006 r. Hezbollah stracił około 1300 do 1400 swoich ludzi. „To było bardzo silne uderzenie w infrastrukturę tej organizacji. Gdy wojna się zakończyła, Siły Obronne Izraela były od 7 do 14 km w Libanie. W ciągu ostatnich 11 lat Hezbollah odbudowywał swoje zdolności wojskowe i pomimo wszystkich utrudnień jest zdolny do prowadzenia walki. Z drugiej strony, okres tych 11 lat był najspokojniejszy na granicy północnej od momentu powstania państwa Izrael. Dzieci w Kirjat Szmona i Nahariji dorastają bez syren ostrzegających przed ostrzałem, bez terrorystów przenikających przez granicę do ich miast, bez jakichkolwiek problemów związanych z bezpieczeństwem, którymi północ charakteryzowała się przez dziesiątki lat. Rozumiemy jak jest to ważne, i mogę powiedzieć, że Izrael jako priorytet uznaje nasze zdolność do walki – zarówno ogólnie, jak i na północy. Siły Obronne Izraela są silną, potężną armią, która ma zdecydowaną przewagę nad swoimi wrogami. Jeśli chodzi o Hezbollah, to jedna trzecia ich bojowników jest obecnie w Syrii, Iraku i Jemenie. Większość z nich jest w Syrii, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat stracili 1700 z nich. Są w poważnych tarapatach, gdyż mają blisko 7000 rannych oraz mają trudności w walce z użyciem batalionów i większych formacji. Usiłują nauczyć się prowadzenia walki w formacjach brygad. Z drugiej strony Hezbollah zdobywa doświadczenie na wojnie, i tego Siły Obronne Izraela nie ignorują. Poza różnymi problemami budżetowymi i spadkiem morale, musimy pamiętać, że organizacja w ciągu ostatnich 7 czy 8 lat straciła swoich dwóch dowódców polowych. Jednym z nich był Imad Mughniyah, który zginął w Damaszku. Drugim był kapitan, który w ubiegłym roku został zabity przez swoich podwładnych, a jak już mówiłem, mamy bardzo dobry wywiad. Hezbollah ma do czynienia z niezwykle skomplikowaną sytuacją., bo walczy w Syrii i ponosi straty, ale nie pozwolimy, aby nas oszukał. Wolimy umieścić naszą północną granicę i Hezbollahna szczycie listy priorytetów. Mamy plany obronne, plany ofensywne i utrzymujemy wysoki poziom gotowości do walki.”

7 czerwca 2017 r. minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri ogłosił, że rozważa przyjęcie wniosku o zjednoczenie do 2023 r. miast Bat Yam i Tel Awiw-Jafa. „Jest to znaczący krok w kierunku wzmocnienia miasta Bat Yam. Zastanawiam się nad przyjęciem zaleceń komisji, która zbadała kwestię zjednoczenia Bat Yam i Tel Awiw-Jafa.”

8 czerwca 2017 r. źródła dyplomatyczne poinformowały, że w ciągu miesiąca odbędzie się trójstronne spotkanie prezydenta Donalda Trumpa, premiera Benjamina Netanjahu i przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Celem spotkania będzie zakończenie impasu między stronami i przyspieszenie negocjacji politycznych. Abbas ogłosił już, że zgodzi się na rozpoczęcie negocjacji bez wstępnych warunków, co oznacza, że zrezygnował z żądania zamrożenia budownictwa żydowskich osiedli w Judei i Samarii.

8 czerwca 2017 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wezwał Hamas do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i przedstawił aktualizację stanu obywateli izraelskich, którzy zaginęli w Strefie Gazy w okresie od lipca 2014 r. do 2016 r. „Osoby zaginione, niezależnie od ich statusu – polegli lub wzięci do niewoli podczas walk żołnierzy, czy cywile ujęci przez stronę niepożądaną – są chronieni prawem humanitarnym. Osoby, które żyją, muszą być traktowane humanitarnie, a ludzkie szczątki muszą być traktowane z godnością, zidentyfikowane i odesłane do zainteresowanych rodzin. Są to jedne z najbardziej powszechnie akceptowanych reguł wojny.” Hamas przetrzymuje ciała izraelskich żołnierzy Hadara Goldina i Orona Szaula, którzy zginęli podczas operacji Obronny Brzeg w 2014 roku. Ponadto w Strefie Gazy przetrzymywani są dwaj izraelscy obywatele, Abraham Mengistu i Hisham al-Sayed, których uznaje się za chorych psychicznie.Hamas nie tylko odmówił udzielenia informacji na temat ich stanu zdrowia lub miejsca pobytu, ale także drwił z rodzin Szaula i Goldina.

8 czerwca 2017 r. Katar poinformował, że jego terytorium opuściło kilku członków Hamasu, w tym szef departamentu politycznego Khaled Mashaal. Wyjechali oni do Malezji.

8 czerwca 2017 r. amerykańska policja aresztowała 2 islamskich terrorystów, którzy planowali przeprowadzenie zamachów na attaché wojskowego Izraela w Stanach Zjednoczonych i Panamie. Do zatrzymania doszło w Nowym Jorku. Ujawniono, że terroryści są powiązani z Hezbollahem i przeszli szkolenie w Libanie.

9 czerwca 2017 r. od samego rana w rejonie Jerozolimie podniesiono stan alarmu wszystkich izraelskich służb bezpieczeństwa. W mieście rozmieszczono dodatkowych kilka tysięcy policjantów, którzy mają zabezpieczyć obszar Wschodniej Jerozolimy podczas piątkowych modlitw. W okresie miesiąca Ramadan wyjątkowo wielu muzułmanów uczestniczy w modlitwach. W rejonie Starego Miasta zostaną wprowadzone dodatkowe procedury bezpieczeństwa, włącznie z możliwością zamknięcia niektórych dróg.

 

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.