Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

[Iran–Katar–Arabia] O co chodzi w konflikcie w Zatoce?

Mimo obiegowej opinii państwa zamkniętego i niebezpiecznego, do niedawna Iran był oazą spokoju na płonącym Bliskim Wschodzie. Środowe zamachy terrorystyczne w Teheranie były jednymi z trzech w historii Iranu i jednocześnie pierwszymi, za które odpowiedzialność wzięło ISIL. Czy Iran także stanie w ogniu i co to oznacza dla regionu?
Calosc TUTAJ

 

Nowe deklaracje Hamasu

Jaser Arafat dostał pokojową Nagrodę Nobla, ale funkcjonariusze jego OWP i on sam w rzeczywistości zasługują na nagrodę doskonałych oszustów. Od dziesięcioleci OWP skutecznie nabiera świat na jeden z największych przekrętów w historii, a obecnie wygląda na to, że Hamas, ruch palestyńskiego Bractwa Muzułmańskiego, szykuje się do powtórzenia tej sztuczki.

Calosc TUTAJ 


20 lat temu zmarł Bułat Okudżawa

Jego piosenki śpiewali opozycjoniści, ale on sam nie czuł się dysydentem, tylko poetą. 20 lat temu, 12 czerwca 1997 roku, zmarł rosyjski poeta, prozaik, pieśniarz Bułat Okudżawa autor takich piosenek jak “Modlitwa”, Piosenka o żołnierskich butach” czy “Nie wierzcie piechocie”.
Calosc TUTAJ

Aleksander Tansman – kompozytor, który wprowadzał polską muzykę na salony Europy
Aleksander Tansman wprowadzał polską muzykę na salony Europy; przyjaźnił się m.in. z Maurice’m Ravelem, Charliem Chaplinem i George’em Gershwinem. Ten urodzony 120 lat temu – 11 czerwca 1897 r. – w Łodzi kompozytor i pianista pochodzenia żydowskiego, był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce.​
 
Choć większość życia spędził na emigracji, po kres życia powtarzał – byłem, jestem i na zawsze pozostanę kompozytorem polskim, pomimo, że w Polsce nierzadko mu tego odmawiano – powiedział PAP Wojciech Wendland ze Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Na zachodzie Europy, ponieważ osiadł w Paryżu, nazywano go czasem kompozytorem francuskim – zawsze protestował – dodał.
 Calosc TUTAJ

Patronami 2018 r. będą abp Tokarczuk i Irena Sendlerowa; będzie to też Rok Praw Kobiet oraz Konfederacji Barskiej
Abp Ignacy Tokarczuk i Irena Sendlerowa będą patronami przyszłego roku; zdecydował o tym Sejm na posiedzeniu odbywającym się w tym tygodniu. 2018 będzie też Rokiem Konfederacji Barskiej oraz Rokiem Praw Kobiet.
Calosc TUTAJ

Moj Lwow
   Moj Lwow    
      Zydzi lwowscy

Agnieszka Kołakowska: O Polsce i Izraelu
Izrael jest atakowany za wszystko, co robi, cokolwiek by to było. Ogromna większość mediów na świecie ma na temat tego kraju tak zdecydowanie wyrobione negatywne uprzedzenia, że żadne fakty, nawet powtarzane nieskończoną ilość razy tych uprzedzeń nie zmienią – przekonuje Agnieszka Kołakowska w książce Plaga słowików.
Calosc TUTAJ

Żydzi wracali do Radomia i słyszeli: to Ty żyjesz?
To ty żyjesz? O to pytali sąsiedzi powracających do Radomia Żydów. Ze zdziwieniem i rozczarowaniem. Rozmowa z Łukaszem Krzyżanowskim, autorem książki “Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta”
 Calosc TUTAJ

 


 

Inauguracja obchodów 75-lecia misji “kuriera z Warszawy” Jana Karskiego

Prezentację drugiego tomu trylogii poświęconej Janowi Karskiemu, ogłoszenie konkursu wiedzy na jego temat oraz konferencję dotyczącą postaci Karskiego, organizowaną m.in. przez Senat RP, zaplanowano podczas tegorocznych obchodów 75-lecia misji “kuriera z Warszawy”.

Inauguracja obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego odbyła się we wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego.
  Calosc TUTAJ

 

Wychowywanie dżihadystów: drabina radykalizacji i jej antidotum

Dwudziestego drugiego marca, kiedy Khalid Masood staranował swoim samochodem pieszych na Westminster Bridge w Londynie, zanim próbował nożem utorować sobie drogę do budynku Parlamentu, miało się wrażenie, że serce i dusza demokracji brytyjskiej były atakowane

Calosc TUTAJ


Kolejni upamiętnieni w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych

 

Rosyjska dysydentka Natalia Gorbaniewska, pastor Jan Jelinek i argentyński dyplomata Roberto Kozak to kolejni upamiętnieni w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. Uroczystość odsłonięcia poświęconych im pamiątkowych kamieni odbyła się w poniedziałek.

Calosc TUTAJ

Mija 70 lat od ogłoszenia planu Marshalla

5 czerwca 1947 r. sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla zniszczonej II wojną światową Europy, którego politycznym celem było przeciwstawienie się komunizmowi. W sumie na pomoc Stany Zjednoczone przeznaczyły 13,5 miliarda dolarów.

Calosc TUTAJ
Russian Paganini – Алексей Архиповский / Virtuose Alexey Arkhipovskiy

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d