Filmy i ksiazki

„Dziadko. Powiastka autobiograficzna”

Ula Orlińska-Frymus
Ilustracje – Monika Kreft
Wydawnictwo Chatulim
Szczecin, 2018

 


„Dziadko. Powiastka autobiograficzna” jest debiutem Uli Orlińskiej-Frymus. Książka ta powstała pierwotnie w ramach Akademii Opowieści Gazety Wyborczej i, choć nie wygrała, autorka postanowiła opublikować tę wyjątkową historię opowiadającą o najważniejszym człowieku w jej życiu. Dziadek był przed wojną rabinem, dlatego mnóstwo tu odwołań do tradycji żydowskich, ale przede wszystkim do traum holokaustowych. Są one tłem dla narracji o miłości i bliskości.

„Dziadko” wzbogacony jest o wyjątkowe ilustracje autorstwa Moniki Kreft, które wraz z tekstem tworzą książkę idealną dla dzieci i rodziców, książkę, która może stać się pretekstem do rozmów na temat wojny, byciu innym. historii Polski, ale i rodziny.
Książka została wydana pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka.

World Jewish Congress: When Ula Orlińska-Frymuswas faced with cancer, she realized there was no time for slowing down. There was only time to preserve the most important things: The stories of her grandfather; and the stories of many Polish Jews who did not live to tell their stories. What came out of it was something beautiful.

szuflada.net: Ula Orlińska-Frymus oddała hołd „Tym, którzy nie zdążyli opowiedzieć”. To motto zapisane na początku książki dotyczy nie tylko dziadka autorki – to oczywiste. To przede wszystkim ukłon w stronę świata, który już odchodzi – nie tylko z powodu upływu lat, ale także zapominania. Wojna staje się dla kolejnych pokoleń jednym z etapów historii świata, pewną abstrakcją. To przypomnienie dotyczy również zwykłych – z punktu widzenia Dziejów, ale i niezwykłych dla ich bliskich – ludzi.

Głos Szczeciński: Książka nietypowa, która porusza bardzo aktualne problemy, dotykające nie tylko naszej społeczności.

Lubimyczytac.pl: Krótko: wspomnienia i historia dziadka żyda oczami małej dziewczynki. W tle mamy przedwojenne granice Polski, dawny miks kulturowy, szarość i smutek komunizmu. Pod, zdawać by się mogło nieco infantylnymi zdaniami, kryje się treść która kruszy serce, staje gulą w gardle i najgorsze: zmusza do przemyśleń(kto teraz czyta książki które zmuszają do myślenia?!). Każdą wspaniale zilustrowaną stronę możemy interpretować na kilka sposobów – a mimo to w głębi pozostaje nieprzyjemne uczucie, że jednak coś pomineliśmy.

O autorkach:
Ula Orlińska-Frymus – doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego, ukończyła szkołę dla emigrantów w Izraelu oraz podyplomowe studium nauki o Holokauście na Uniwersytecie Warszawskim, autorka reportaży z Izraela i Japonii.

Monika Kreft- architekt. Od 2005 do 2013 r. współwłaścicielka i projektantka biura projektowego IMINI Grupa, twórca wielu obiektów i aranżacji wnętrz w przestrzeniach prywatnych i publicznych. Współzałożycielka Projektu OO, lokalnej marki, propagującej dobry dizajn dla najmłodszych (ale nie tylko), oparty na filozofii SLOW dizajnu.

Ksiazke mozna kupic TUTAJ

Wywiad

 

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.