„Dziadko. Powiastka autobiograficzna”

Ula Orlińska-Frymus
Ilustracje – Monika Kreft
Wydawnictwo Chatulim
Szczecin, 2018

 


„Dziadko. Powiastka autobiograficzna” jest debiutem Uli Orlińskiej-Frymus. Książka ta powstała pierwotnie w ramach Akademii Opowieści Gazety Wyborczej i, choć nie wygrała, autorka postanowiła opublikować tę wyjątkową historię opowiadającą o najważniejszym człowieku w jej życiu. Dziadek był przed wojną rabinem, dlatego mnóstwo tu odwołań do tradycji żydowskich, ale przede wszystkim do traum holokaustowych. Są one tłem dla narracji o miłości i bliskości.

„Dziadko” wzbogacony jest o wyjątkowe ilustracje autorstwa Moniki Kreft, które wraz z tekstem tworzą książkę idealną dla dzieci i rodziców, książkę, która może stać się pretekstem do rozmów na temat wojny, byciu innym. historii Polski, ale i rodziny.
Książka została wydana pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka.

World Jewish Congress: When Ula Orlińska-Frymuswas faced with cancer, she realized there was no time for slowing down. There was only time to preserve the most important things: The stories of her grandfather; and the stories of many Polish Jews who did not live to tell their stories. What came out of it was something beautiful.

szuflada.net: Ula Orlińska-Frymus oddała hołd „Tym, którzy nie zdążyli opowiedzieć”. To motto zapisane na początku książki dotyczy nie tylko dziadka autorki – to oczywiste. To przede wszystkim ukłon w stronę świata, który już odchodzi – nie tylko z powodu upływu lat, ale także zapominania. Wojna staje się dla kolejnych pokoleń jednym z etapów historii świata, pewną abstrakcją. To przypomnienie dotyczy również zwykłych – z punktu widzenia Dziejów, ale i niezwykłych dla ich bliskich – ludzi.

Głos Szczeciński: Książka nietypowa, która porusza bardzo aktualne problemy, dotykające nie tylko naszej społeczności.

Lubimyczytac.pl: Krótko: wspomnienia i historia dziadka żyda oczami małej dziewczynki. W tle mamy przedwojenne granice Polski, dawny miks kulturowy, szarość i smutek komunizmu. Pod, zdawać by się mogło nieco infantylnymi zdaniami, kryje się treść która kruszy serce, staje gulą w gardle i najgorsze: zmusza do przemyśleń(kto teraz czyta książki które zmuszają do myślenia?!). Każdą wspaniale zilustrowaną stronę możemy interpretować na kilka sposobów – a mimo to w głębi pozostaje nieprzyjemne uczucie, że jednak coś pomineliśmy.

O autorkach:
Ula Orlińska-Frymus – doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego, ukończyła szkołę dla emigrantów w Izraelu oraz podyplomowe studium nauki o Holokauście na Uniwersytecie Warszawskim, autorka reportaży z Izraela i Japonii.

Monika Kreft- architekt. Od 2005 do 2013 r. współwłaścicielka i projektantka biura projektowego IMINI Grupa, twórca wielu obiektów i aranżacji wnętrz w przestrzeniach prywatnych i publicznych. Współzałożycielka Projektu OO, lokalnej marki, propagującej dobry dizajn dla najmłodszych (ale nie tylko), oparty na filozofii SLOW dizajnu.

Ksiazke mozna kupic TUTAJ

Wywiad

 

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: