Uncategorized

Żelazna Kopuła. Jak działa izraelska tarcza antyrakietowa

Przyslal Itzhak Shpilman


Parafrazując tytuł słynnej powieści Remarque’a, możemy stwierdzić: na Bliskim Wschodzie bez zmian. Jak każdy konflikt, tak i ten jest doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska technologiom i urządzeniom, które obecnie stały się bohaterami doniesień medialnych. Oto Żelazna Kopuła, izraelska tarcza antyrakietowa.

Ta unikalna tarcza antyrakietowa powstała w rekordowo krótkim czasie — 4 lat. Jej zadaniem jest ochrona antyrakietowa i antymoździerzowa między innymi terytoriów przygranicznych Izraela oraz obszarów zurbanizowanych, najbardziej narażonych na ataki ze strefy Gazy. Została opracowana przez Izraelską firmę Rafael Advanced Defense Systems, a oprogramowanie do systemów informatycznych (BMC — Battle Management & Weapon Control) tarczy stworzono w firmie mPrest.

Pierwsza faza konstrukcji Żelaznej Kopuły rozpoczęła się w 2007 roku. Po pośpiesznych testach, które trwały jedynie dwa lata, pierwsza bateria i radar zostały uruchomione na południu Izraela. Od tego czasu uruchomiono 5 baterii, w każdej z nich znajduje się jeden radar i trzy wyrzutnie rakiet Tamir, po 20 sztuk w każdej.

Wykrycie

Pierwszą linią obrony systemu jest radar EL/M-2084 wykrywający nadlatujące pociski rakietowe i moździerzowe. Przykładowa jednostka radarowa jest widoczna na zdjęciu poniżej. Wykrywa ona nie tylko lot, ale także moment odpalenia pocisku. Obszar działania radaru to stożek o długości od 4 do 70 km. Dodatkowym atutem systemu jest zdolność wykrywania i ostrzeliwania helikopterów i samolotów do wysokości 10 km. Radar został opracowany przez izraelskiego potentata zbrojeniowego — firmę Elta.https://77f6c9398d9108621ec6f68201604086.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Oprogramowanie radaru jest w stanie błyskawiczne rozpoznać typ wystrzelonej rakiety oraz ocenić, czy pocisk stanowi zagrożenie, czy nie. Rakiety niestanowiące zagrożenia, np. pociski lecące w kierunku obszarów niezamieszkanych, są przez system ignorowane. Powodem takiego postępowania jest wysoki koszt pocisku przechwytującego Tamir, który wynosi obecnie 40 000 dol.

)

Planowanie

Po zebraniu najważniejszych informacji o wystrzelonym pocisku (lub pociskach), czyli dokładnych danych o typie, trajektorii lotu oraz potencjalnym celu, radar przesyła je do centrum dowodzenia uzbrojeniem Battle Management & Weapon Control (BMC). Jednostka ta składa się z pojedynczego pomieszczenia, w którym są stacje robocze dla techników wojskowych. Przykładowa jednostka BMC znajduje się na zdjęciu poniżej.

Oprogramowanie BMC nosi nazwę C4I; napisane zostało na platformie Microsoft.NET. Służy przede wszystkim do raportowania sytuacji i decyzji powziętych przez system. Tym zadaniem zajmuje się moduł mPrest. Z kolei moduły mCore i mClient są rdzeniem oprogramowania C4I i to w ich kodzie zapada decyzja o wystrzeleniu Tamira i być może uratowaniu życia wielu cywilom. C4I jest w stanie opracować ponad 800 scenariuszy przejęcia dla pojedynczego pocisku i wybrać ten najbardziej optymalny. Każda decyzja o wystrzeleniu wymaga potwierdzenia przez technika.

Głównym elementem pulpitu jest mapa sytuacyjna, na której pojawiają się informacje o zagrożeniach oraz trajektorie lotu pocisków wraz z szacowanymi czasami uderzenia w cel.

Każdą decyzję BMC można ręcznie zmodyfikować. Jest to szczególnie ważne, gdy odbywa się zmasowany atak rakietowo-moździerzowy i trzeba błyskawicznie ocenić, które obszary trzeba ochronić w pierwszej kolejności.

)

Wystrzelenie i przejęcie

Gdy już BMC opracował plan, a technik wojskowy zatwierdził jego realizację, wyrzutnia odpala rakietę Tamir. Jest to pocisk rakietowy o wysokiej manewrowości (duża liczba lotek sterowych pozwala na radykalne zmiany toru lotu pocisku), wykrywający cel za pomocą czujników elektrooptycznych.

Pocisk Tamir mierzy 3 m długości, 160 mm średnicy i waży około 90 kg. Głowica została wyposażona w skomplikowany czujnik zbliżeniowy. Pozostałe informacje o Tamirze są tajne, a Rafael niechętnie dzieli się dokładną specyfikacją. Wedle doniesień skuteczność systemu waha się między 70% a 90%, co jest wynikiem wybitnie dobrym.

System jest w stanie przechwycić pociski wystrzeliwane z moździerzy, rakiety al-Quds, rakiety Qassam (niezwykle tanie w produkcji, a co za tym idzie — popularne), rakiety Grad (prawdopodobnie M-21OF) wystrzeliwane ze starych sowieckich wyrzutni BM-21 oraz posowieckie spektakularne Katiusze.

Poniżej możecie obejrzeć film prezentujący działanie Żelaznej Kopuły


Żelazna Kopuła. Jak działa izraelska tarcza antyrakietowa

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. O ile pamietam to rozwoj Iron Dom byl opozniony przez sprzeciw Ehuda Baraka, jescze jednego z Premierow-bylych Genaralow, ktorzy wszyscy okazali sie nieszczesciem dla Izraela.
    Izrael napewno pracuje nad bronia laserowa, szybkosc swiatla,pomyslec, gdyby Qassamy explodowaly jescze nad Gaza, nad lbami palestyncow,
    Iran cieszy sie napewno ze Mohamed Deif i dowodctwo Hamasu , unikneli bomb izraelskich w bunkrze 30 m. pod ziemia.
    Miejmy nadzieje ze Izrael ma/ pracuje nad efektywna bronia dosiegajaca tam i glebiej, i tylko nie zastosowal tego oszczedzajac na przyszlosc i Iran.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.