Uncategorized

Człowiek, który uratował przed nazistami 669 czeskich dzieci

Bohaterem książki dla dzieci

Nicholas Winton pomógł zorganizować Kindertransports, które przewoziły młodych ludzi w bezpieczne miejsce w przededniu wojny. „Nicky & Vera”, autora i ilustratora Petera Sisa, teraz honoruje jego dziedzictwo

Przetlumaczyl Sir Google Translate

„Nicky & Vera” Petera Sisa (Dzięki uprzejmości WW Norton and Company); Bohater epoki Holokaustu Nicholas Winton, który pomógł uratować 669 czeskich dzieci przed nazistowską inwazją. (AP/Petr David Josek, Plik)

Kiedy Vera, młoda żydowska dziewczyna, dorastała poza Pragą w 1938 roku, miała niewiele na głowie poza babcią i miłością do zwierząt. Jednak jej błogie dzieciństwo zmieniło się na zawsze wraz z narastającym kryzysem wywołanym przez sąsiada jej kraju, nazistowskie Niemcy.

Kiedy rodzice Very dowiedzieli się o możliwości ucieczki żydowskich dzieci do Wielkiej Brytanii, zorganizowanej przez Anglika Nicholasa Wintona, wysłali pociągiem swoją 9-letnią córkę. Ostatecznie seria transportów z Czechosłowacji uratowała 669 żydowskich dzieci.

Winton, który milczał o swojej roli, był zaskoczony w telewizji na żywo kilkadziesiąt lat później, gdy inni członkowie widowni studia ujawnili, że są dziećmi, którym pomógł uratować życie.

Winton przeżył długie życie, zmarł w 2015 roku w wieku 106 lat, a teraz jego poruszająca narracja została opowiedziana w „Nicky & Vera”, nowej książce nagradzanego autora i ilustratora dla dzieci, Petera Sisa, wydanej na początku tego roku. Książka znalazła się na letniej liście lektur dla dzieci przez The Times i The Sunday Times.

Wspólnie ocaleni stali się znani jako „Dzieci Wintona” – jedna z nich, Vera (Diamantova) Gissing, jest prawdziwą bohaterką książki. Winton uratował innych, którzy później byli godnymi uwagi osiągnięciami, w tym brytyjski polityk Alfred Dubs (Baron Dubs), genetyk Renata Laxova i współzałożyciel Izraelskich Sił Powietrznych, Hugo Marom, który urodził się w Brnie, tym samym rodzinnym mieście co Sis. .Pobierz The Times of Israel’s Daily Editionprzez e-mail i nigdy nie przegap naszych najważniejszych artykułówAdres e-mail do newsletteraZDOBYĆRejestrując się, zgadzasz się na warunki

„Dzieci Wintona” są częścią szerszej historii Kindertransports, w ramach której do Wielkiej Brytanii przybyły żydowskie dzieci uchodźcy przed nazizmem.

Nauczony szybkiego działania, uratował życie

Sis, który obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, odwiedził swoją dawną ojczyznę z synem w 2009 roku i trafił na obchody setnych urodzin Wintona w Pradze.

Sam Sis stał się uchodźcą w późniejszym życiu, uciekając z komunistycznego kraju do USA podczas pracy nad projektem filmowym podczas igrzysk olimpijskich prawie 40 lat temu. Został wielokrotnym laureatem nagrody Caldecotta i stypendystą MacArthura, z poprzednimi tytułami o Galileo, Karolu Darwinie i Tybecie.REKLAMA

Po tym, jak Sis postanowiła napisać książkę o Wintonie, pomogło mu kolejne przypadkowe odkrycie: pamiętnik Gissing o jej ucieczce z Czechosłowacji

.

Autor i ilustrator Peter Sis. (Wit Biełohradski)

„Staram się nawiązywać więzi dla młodszych odbiorców” – powiedziała Sis w ostatnim wywiadzie dla The Times of Israel. „Istnieje kontrast życia małej dziewczynki, niebezpieczeństwo przyjścia, oczekiwania w czasie wielkiej niepewności”.

W postaci Wintona powiedział: „Moim celem od samego początku było pokazanie komuś… kto zapytał:„ Jak mogę komuś pomóc, gdy widzę coś złego, mówię, że to jest złe i coś z tym zrobić?”.

Zanim Winton został ratownikiem, był szermierzem na poziomie olimpijskim. W mistrzowskich pociągnięciach Sis przedstawia swoje wychowanie. Winton urodził się w rodzinie pochodzenia żydowskiego, która przeszła na chrześcijaństwo. Zanim zajął się finansami, otrzymał szerokie wykształcenie. Bohater jest kapryśnie przedstawiony w mundurze szermierczym, jadący na gołębiu podczas studenckich dni.https://www.youtube.com/embed/PKkgO06bAZk?feature=oembed&showinfo=0&rel=0&modestbranding=1

Winton pierwotnie planował poświęcić zimę 1938 roku innej aktywności fizycznej — narciarstwu. Jednak przyjaciel Martin Blake namówił go, aby zamiast tego przyjechał do Czechosłowacji, aby pomóc uporać się z kryzysem uchodźczym, który nastąpił po Anschlussie i Nocy Kryształowej – oba pokazane na ponurych ilustracjach.REKLAMA

„On, z powodu tego, kim był, poruszał się bardzo, bardzo szybko” – powiedziała Sis.

Nicholas Winton, centrum, na stacji Liverpool Street w Londynie, 4 września 2009. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File)

Część ruchu

Autor zauważa, że ​​w Czechosłowacji było wielu innych, którzy pomagali uchodźcom. Wspomniała o tym również córka Wintona Barbara Winton oraz historycy.

„Nie mógł zrobić tego sam” – powiedziała Barbara Winton, autorka biografii swojego ojca. „Ktoś musiał być w Pradze, organizując pociągi” i asystując przy innych elementach projektu w Czechosłowacji i poza nią, z „listy dzieci, informowania rodziców, organizowania domów dziecka w Wielkiej Brytanii”.

Nicholas Winton z córką Barbarą Winton na premierze swojej biografii w 2014 roku w jego 105. urodziny. (Barbara Winton)

„Wiele osób odegrało kluczową rolę” – powiedział Winton, wymieniając nazwiska Brytyjczyków Trevora Chadwicka i Doreen Warriner, dodając, że praca Warriner umieściła ją na liście obserwacyjnej Hitlera. „Był częścią grupy ludzi. To on wziął na siebie odpowiedzialność, gdy doszło do czeskiego Kindertransportu, zdobywając pozwolenia. Był rodzajem katalizatora. Przed nim były różne osoby, które nakłoniły go do zaangażowania”.

„Wiedziałem, że Nicholas Winton był bohaterem” — powiedziała Sis. „Ponieważ on też żył długo, stał się twarzą czegoś. Stał się niemal mitycznym bohaterem, który jakoś uratował tych wszystkich ludzi. Dowiedziałem się, że wokół niego są inni młodzi ludzie – Chadwick był jednym – cały zespół”.

„W posłowiu”, powiedział, „wspominam [innych ratowników, w tym Chadwicka i Warrinera]. Każdy może przeprowadzić własne badania, gdy się zainteresuje. Ponieważ wielu [osób] przybyło do Pragi, oczywiście można zobaczyć wiele innych organizacji planujących pomoc ludziom – Amerykanów, chrześcijan, organizacji żydowskich”.

Laura Brade, stypendystka Albion College w Michigan, nazwała Wintona „naprawdę częścią konstelacji aktorów, którzy przybyli do Pragi w następstwie porozumienia monachijskiego”.

Według Brade’a w Pradze Winton związał się z Warriner, przewodniczącą Brytyjskiego Komitetu ds. Uchodźców Czechosłowacji, która pokazała mu obozy dla uchodźców.

Młody Nicholas Winton z uratowanym dzieckiem. (źródło zdjęcia: dzięki uprzejmości Menemsha Films)

– Tworzy z nią partnerstwo – powiedział Brade. „Uważa, że ​​może się przydać… pomagając w organizacji transportu dzieci”

Po trzech tygodniach spędzonych w Pradze Winton musiał wrócić do swojej pracy jako makler giełdowy pod koniec stycznia 1939 roku.

Brade powiedział w Londynie, że Winton, jego matka i niewielki personel „zajmowali się pozwoleniami, wizami, płatnościami na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby umożliwić dzieciom przyjazd do Anglii, oczywiście współpracując również z czeskimi komisjami. Żydowski komitet uchodźców z siedzibą w Pradze był bardzo zaangażowany w sprawy dzieci… To był naprawdę wspólny wysiłek”.

„Kłopotliwa świętość”

Brade wyraził zaniepokojenie, że niektóre osoby zaangażowane w ratowanie zostały pominięte w narracji. Wraz z koleżanką Rose Holmes napisała artykuł na ten temat z 2017 roku: „Kłopotliwa świętość”.

„Próbowaliśmy rozplątać wszystkich aktorów biorących udział w akcji ratunkowej” – powiedział Brade. „Było w to naprawdę wiele kobiet – Czeszki, Brytyjki, które faktycznie przebywały w Pradze, wykonując wiele naprawdę niebezpiecznej pracy, pomagając uchodźcom w okupowanych przez hitlerowców Czechach i Morawach”, która w 1939 r. została protektoratem Rzeszy.

„Jedną z rzeczy, które się wydarzyły, było to, że kobiety były zazwyczaj umieszczane w bardzo różnych rolach” – powiedział Brade. „Niekoniecznie byli publiczną twarzą organizacji. Ale dużo pracowali na ziemi. Zostały wypisane z historii”.„Nicky i Vera” Petera Sisa. (Dzięki uprzejmości WW Norton and Company)

Więc zostali oskarżeni o komunistów, powiedziała.

„Warriner został później oskarżony o związki z komunistami” – powiedział Brade. „Była przesłuchiwana przez rząd brytyjski. Ludzie z wątpliwą historią polityczną, skłonnościami politycznymi również zostali wykreśleni z historii – Doreen Warriner, Trevor Chadwick, Czeszki, takie jak Marie Schmolka, Hannah Steiner. Wszyscy zginęli, zanim historia Wintona zyskała duży rozgłos w latach 80.”.

Gdy uratowane dzieci wkroczyły w swoje złote lata, co zrozumiałe, powitały „w końcu komuś, komu można podziękować” – powiedział Brade. „Myślę, że odegrało to rolę w skupieniu się na jednej osobie jako bohaterze”.

Nazwała Wintona „wyraźnie bardzo hojnym, dającym indywidualizmem, skromnym… On sam był godną podziwu osobą, której wszyscy chcemy sprostać, powinniśmy sprostać”. Powiedziała też: „Myślę, że książka Barbary Winton naprawdę świetnie sprawdza się w tym, w jaki sposób zaangażowali się tam inni ludzie” i chociaż nie czytała „Nicky & Vera”, „jest na mojej liście rzeczy do przeczytania. Uwielbiam prace Petera Sisa”.

Zapytana, co sprawiło, że Nicholas Winton zrobił to, co zrobił, odpowiedziała: „Bardzo bym chciała, gdybyśmy mogli odpowiedzieć na to pytanie. Byłbym o wiele bardziej pełen nadziei”.

„Faktem jest, że miał przyjaciela, który najpierw jedzie [do Czechosłowacji] i mówi:„ Powinieneś przyjechać zobaczyć, co się tutaj dzieje ”- powiedział Brade. „A potem myślę, że jest typem osoby, która, kiedy spotkała się z taką sytuacją i poczuła, że ​​jest w stanie coś zrobić, myślę, że była zmotywowana do działania… [Gdybym wiedziała], co motywuje altruistów do robienia tego, co robią. tak, mielibyśmy zupełnie inny świat”.

Zauważyła, że ​​czeska społeczność żydowska ucierpiała „niesamowicie” podczas Holokaustu, zginęło około 88% Żydów w tym kraju.

Część uratowanych dzieci, w tym Vera, wróciła po wojnie do Czechosłowacji i okazało się, że ich rodziny zginęły.Sir Nicholas Winton z kilkoma dorosłymi dziećmi, które pomógł uratować w Czechosłowacji. (źródło zdjęcia: dzięki uprzejmości Menemsha Films)

„To była straszna gehenna, stracić rodziny”, powiedziała Sis, „budować zupełnie nowe życie”.

Mimo to stali się dorosłymi – w Anglii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, w niektórych przypadkach w Czechosłowacji, choć po komunistycznym zamachu stanu w 1948 roku było to trudniejsze – i mieli własne dzieci i wnuki, w tym w przypadku Very.

– Rozmawiałam z jej córką – powiedziała Sis. „Ma wnuki i dalszą rodzinę”. Dodał, że chociaż ograniczenia związane z podróżowaniem przez COVID-19 utrzymują jego komunikację z Verą w Internecie, „Bardzo chciałbym poznać Verę, a także jej rodzinę, rodziny innych [uratowanych] dzieci”.

„Teraz jest pokolenie ludzi, oczywiście po 90. roku życia” – powiedziała Sis. „Zostało ich coraz mniej. To absolutnie fascynująca tragiczna historia”.


Bohaterem książki dla dzieci jest teraz człowiek, który uratował przed nazistami 669 czeskich dzieci

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.