Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.4 – 17.4Yad Vashem upamiętni 80 lat powstania w getcie warszawskim na Jom HaShoah
Legendarne powstanie warszawskie i inne akty żydowskiego oporu – zarówno fizycznego, jak i duchowego – są głównym tematem tegorocznych obchodów Jom HaShoah w Yad Vashem.


Protesty przeciwko reformie sądownictwa rozpoczęły 15. tydzień, kiedy to w sobotnią noc w Tel Awiwie zebrały się tysiące demonstrantów. W protestach w całym kraju wzięły udział także tysiące dotychczas spokojnych zwolenników reformy.


Premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Bezalel Smotrich zareagowali w sobotę wieczorem na obniżenie przez agencję Moody’s perspektywy gospodarczej Izraela z “pozytywnej” na “stabilną”, potwierdzając jednocześnie rating państwa żydowskiego na poziomie A1. Gospodarka Izraela jest stabilna i solidna i taka pozostanie” – napisali we wspólnym oświadczeniu Netanjahu i Smotrich.


W Izraelu mieszka 147 199 ocalałych z Holokaustu i ofiar prześladowań antysemickich podczas Holokaustu, w tym 462 osoby, które w zeszłym roku przekroczyły wiek 100 lat.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zaangażowane w rozmowy mediacyjne między walczącymi stronami w Sudanie i próbuje złagodzić napięcia między stronami, poinformowali w niedzielę urzędnicy


Według doniesień arabskich mediów, delegacja reprezentująca palestyńską grupę terrorystyczną Hamas ma w niedzielę odwiedzić Arabię Saudyjską.


MK David Amsalem, który pełni funkcję drugiego ministra w Ministerstwie Sprawiedliwości, oświadczył, że prezes Sądu Najwyższego Esther Hayut i były szef sądu Aharon Barak powinni zostać oskarżeni o “próbę zamachu stanu”


W zeszłym tygodniu rozpoczęły się uroczystości z okazji osiemdziesięciu lat odnowionego życia żydowskiego w Gush Etzion, związku społeczności izraelskich położonych w Górach Judzkich na południe od Jerozolimy i Betlejem.


Premier Benjamin Netanjahu zwołał posiedzenie, na którym ma być poruszona kwestia powoływania ultraortodoksyjnych Żydów do Sił Obronnych Izraela.


Podejrzany cyberatak, który w niedzielę zakłócił pracę systemu kontroli granicznej na izraelskim lotnisku Ben-Guriona, okazał się być awarią komputera.


Następca tronu Iranu Reza Pahlavi został w poniedziałek najwyższym rangą przedstawicielem Iranu, który kiedykolwiek złożył publiczną wizytę w Izraelu. Pahlavi jest najstarszym synem Mohammada Rezy Pahlavi, ostatniego szacha Iranu, który został obalony podczas rewolucji islamskiej w 1979 roku.


Koalicja ma podobno wprowadzić ustawę osłabiającą radców prawnych po wznowieniu działalności Knesetu
Według raportu, rząd zamierza przedstawić najbardziej twardą wersję ustawy, która jest częścią wysiłków zmierzających do zmiany prawa; Lapid: Jeśli to prawda, “koalicja nie chce dialogu ani negocjacji”.


Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ma przybyć do Arabii Saudyjskiej i wziąć udział w ramadanowym posiłku iftar z saudyjskim królem Salmanem bin Abdulazizem Al Saudem.


Przedstawiciele Partii Pracy ogłosili w niedzielę, że nie będą już dłużej próbować osiągnąć porozumienia z koalicją w sprawie proponowanych zmian w sądownictwie, które zostały wstrzymane w związku z powszechnym sprzeciwem i demonstracjami w Izraelu.

Trener koszykówki David Blatt, były generał i minister gabinetu Avigdor Kahalani oraz kanadyjsko-izraelski miliarder-filantrop Sylvan Adams zostali mianowani osobami zapalającymi pochodnie podczas dorocznej ceremonii z okazji Dnia Niepodległości Izraela.


Rozmowy o reformie sądownictwa w Jerozolimie Przedstawiciele koalicji spotykają się z przedstawicielami partii opozycyjnych Yesh Atid i National Unity pod patronatem prezydenta.


Po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy Izrael odnotował deficyt budżetowy w wysokości 300 milionów NIS, czyli 0,01% PKB, co jest częściowo spowodowane 43% spadkiem dochodów z podatków od nieruchomości, podaje Ministerstwo Skarbu.


Oto lista kilku z najlepszych izraelskich mistrzów świata w brydżu:

  1. Lotan Fisher – Fisher jest jednym z najlepszych izraelskich brydżystów w historii. Wraz z partnerem Ronem Schwartzem zdobył trzy złote medale na Mistrzostwach Świata w 2015, 2017 i 2018 roku.
  2. Ron Schwartz – Wspomniany wcześniej partner Lotana Fishera, Schwartz jest jednym z najlepszych brydżystów w Izraelu. Oprócz trzech złotych medali na Mistrzostwach Świata, zdobył także wiele innych prestiżowych nagród, w tym WBF World Youth Team Championship w 2009 roku.
  3. Alon Birman – Birman jest jednym z najbardziej utytułowanych izraelskich brydżystów w historii. Zdobył siedem złotych medali na Mistrzostwach Świata oraz wiele innych nagród na arenie międzynarodowej.
  4. Dror Padon – Padon jest innym wybitnym izraelskim brydżystą, który zdobył siedem złotych medali na Mistrzostwach Świata. Jest uważany za jednego z najlepszych graczy w historii Izraela.
  5. Josef Blass – Blass jest jednym z najstarszych izraelskich brydżystów, który zdobył wiele nagród na arenie międzynarodowej. Wraz z partnerem Benito Garozzo zdobył tytuł Mistrza Świata w parze otwartym w 1972 roku.

Oczywiście jest wielu innych wybitnych izraelskich brydżystów, którzy osiągali sukcesy na arenie międzynarodowej. Wymienieni powyżej gracze są jednak uważani za niektórych z najlepszych w historii Izraela.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.