Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Obchody 76. rocznicy likwidacji Liztmannstadt Getto

Uroczystości religijne i oficjalne oraz wydarzenia artystyczne przypomną o 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Główne obchody zaplanowano na piątek 28 sierpnia – na pamiątkę sierpnia 1944 r., gdy ze Stacji Radegast w Łodzi odszedł ostatni transport do Auschwitz.   

Wiecej TUTAJ


Mocarstwa igrają z ogniem w Libii

Libia jest obecnie największym teatrem wojen zastępczych na całym Bliskim Wschodzie. Więcej obcych mocarstw jest zaangażowanych w wojnę libijską niż w syryjską. 

Wiecej Tutaj


Znany saudyjski dziennikarz, Abd Al-Rahman Al-Raszed:

Każdy arabski kraj ma prawo do nawiązania stosunków z Izraelem; Katar, krytyk porozumienia ZEA-Izrael, utrzymuje stosunki z Izraelem od 1996 r. – nawet gościł Szimona Peresa, kiedy służyło to jego politycznym celom

Wiecej TUTAJ


Porozumienie pokojowe między Izraelem a ZEA oznacza kłopoty dla Ankary i Teheranu

 
W niezwykłym przełomie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael zgodziły się nawiązać otwarte stosunki dyplomatyczne po latach tajnych kontaktów. Poza Palestyńczykami największymi przegranymi z tego rozwoju są Turcja i Iran. 
 

Wiecej TUTAJ

Palestyńska wojna z historią

Palestyńscy przywódcy wydają się bardziej zaniepokojeni izraelskim planem zainstalowania windy dla niepełnosprawnych ludzi w Makpeli, grobowcu patriarchów w Hebronie, niż nagłym wzrostem palestyńskich przestępstw z użyciem przemocy.

Wiecej TUTAJ

 

Przyszłość technologii: nauka technologii łączenia

Duży wpływ na nasze codzienne życie, w taki czy inny sposób, mają największe amerykańskie firmy technologiczne. Informacje, na które jesteśmy narażeni, to co konsumujemy i nasze wirtualne interakcje zależą w dużej mierze od platform internetowych, które niedawno były pod ostrzałem na Capitol Hill w temacie sposobu prowadzenia działalności. 

Wiecej TUTAJ


Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?

Terrorystyczna organizacja Hamas robi co w jej mocy, żeby uniemożliwić dziennikarzom informowanie o gwałtownym wzroście samobójstw w Gazie. Hamas nie chce, żeby świat dowiedział się, że młodzi ludzie żyjący pod ich rządami w Gazie odbierają sobie życie na skutek ekonomicznych dramatów i prześladowań.

Wiecej TUTAJ


Optymizm w stosunku do Izraela i Emiratów

Byłem nastawiony sceptycznie do traktatu pokojowego Izraela z Egiptem z 1979 r., porozumienia z Libanem z 1983 r., porozumienia z Oslo z Organizacją Wyzwolenia Palestyny z 1993 r. oraz traktatu pokojowego z Jordanią z 1994 r. Ale wspólne oświadczenie Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych z 13 sierpnia otwiera nowe możliwości i zasługuje na miano „historycznego”.

Calosc TUTAJ


Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów

Czy pisanie historii powinno być traktowane jako rządowy projekt? Francuski prezydent, Emmanuel Macron i algierski prezydent, Abdul-Madżid Tebboune, wydają się uważać, że tak. Nakazali stworzenie wspólnej komisji do napisania historii stosunków między tymi dwoma krajami od czasu anektowania przez Francję tego obszaru Afryki Północnej w 1832 roku.

Calosc TUTAJ


Mocny apel papieża Franciszka. „Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony”

W sobotę papież Franciszek zamieścił na Twitterze apel „o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu”. Wielu komentujących te słowa na Twitterze powiązało je ze sporem wokół polskiego Kościoła i sytuacji osób LGBT.

22 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary obchodzony w tym roku po raz drugi.  

 Wiecej TUTAJ

Chrześcijaństwo, które dostarcza usprawiedliwienia dla przemocy, staje się swoją własną karykaturą
 
Miłość bliźniego, którego biblijną figurą jest „obcy” (ksénos), ustępuje miłości figur i obrazów, a tak naprawdę miłości własnej polskich katolików – napisał w liście otwartym do katolików z nawy głównej Misza Tomaszewski w imieniu redakcji magazynu Kontakt. Publikujemy ten tekst w całości.
 

Wiecej TUTAJ


„Wielki strach”: przerażający dokument o zbrodniach Polaków. „Ten film powinniśmy obejrzeć wszyscy

„To historia jeszcze straszniejsza od Jedwabnego” – pisze Tomasz Raczek o filmie Pawliny Carlucci-Sforzy. Wstrząsający obraz o zbrodniach na Polakach, których dokonali ich własni rodacy –  zwyciężył na festiwalu Kameralne Lato 2020.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Zydzi „nie znikna z tej historii” jak Zenia mysli-Polacy winia Zydow za „Oboz Dzieci Polskich” w „Litmanstadt Getto”.
  Byl tam oboz dla sierot polskich, z wlasnym ogrodzeniem patrolowanym przez Niemcow.
  Kiedy wybuchla tam epidemia tyfusu ,chore dzieci umieszczono w szpitalu w Gettcie, gdzie lekarze zydowscy uratowali wielu.
  W rozpowszechnionej bajce polskiej ten oboz” byl patrolowany przez Zydow, ktorzy tez torturowali polskie dzieci”.
  Przytaczano ta bajke wiele razy w talkbacks w „onecie” ,kiedy ten mial jeszcze talkbacks.

 2. Niedługo Żydów zmienią na „Juden”( i kto i skąd oni są?) i polscy Żydzi znikną cudownie w tej histerii, nie zagrażając Polakom w konkurencji cierpień w czasie wojny.

 3. Odpowiadam Zeni – po pierwsze zgadzam sie z Toba, ale chce opisac zrodlo tego ”nowego” slownika. Mniej wiecej 15 lat temu muzeum Oswiecimskie zmienilo nazwe na Auschwitz-Birkenau – dlaczego? zeby nikt nie pomyslal, ze to byl polski oboz koncentracyjny…Potem zabrali sie za Lodz i zrobili z ghetta lodzkiego – Litzmanstadt ghetto – to chyba byl wniosek burmistrza Lodzi. Itd. itp. Ta mania przesladowcza nie pozwalajaca angielsko jezycznym powiedziec ”Polish concentration camps” co oczywiscie oznacza obozy koncentracyjne na terenie Polski, bo tak sie mowi po angielsku. Do czego to doprowadza? Do poczucia krzywdy w polskim narodzie, ktory ”cierpial tyle samo albo wiecej niz Zydzi” – Polska nie moze oddawac mienia zydowskiego, bo ”Zydy juz sie nakradly” – tak sie zmienia historie na ”histerie”.

 4. Moje trzy grosze w sprawie artykułu o obchodach w Łodzi. Za moich Łódzkich czasów, opowiadano o Gettcie Łódzkim skąd przez stację Radogoszcz wywożono Żydów do Oświęcimia. Nagle nowa nomenklatura, z Getta Litzmannstadt przez stację Radegast odchodziły transporty do Auschwitz. Dobrze ,że znam historię , obawiam się ,że przyszłe pokolenia będą szukały śladów gett i obozów na mapie Niemiec.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.