
Kuchnia izraelska uznawana jest za jedną z najzdrowszych kuchni świata, a to z powodu obecności bardzo dużej ilości owoców, warzyw oraz naturalnych, roślinnych tłuszczy. Łączy ona w sobie tradycje kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i kuchni sąsiednich krajów, takich jak Turcja czy Egipt.
Ze względu na położenie geograficzne Izraela, jego tradycyjna kuchnia stanowi swego rodzaju mieszankę smaków żydowskich i arabskich. To właśnie w Izraelu zjesz sławne i uwielbiane na całym świecie falafele, przyrządzany z pomocą blendera hummus czy szoarmę.
Najbardziej charakterystyczną cechą kuchni żydowskiej jest koszerność. Na czym ona polega? Jest to związany z zasadami religijnymi zakaz spożywania dań niekoszernych. To także konieczność przestrzegania wielu reguł dotyczących przygotowywania posiłków, a także wymagania stawiane produktom spożywczym.
Podobnie jak w innych kuchniach arabskich, w menu kuchni żydowskiej nie znajdziemy wieprzowiny. Zakazane jest również spożywanie mięs zwierząt takich jak koń, osioł czy wielbłąd. Ponadto nie łączy się nabiału z daniami mięsnym
Shoarma – przepis
Shoarma to bardzo proste danie, bazujące na mięsie kurczaka. Wystarczy, że filety z kurczaka pokroisz w kawałki na jeden kęs, a następnie wymieszasz z olejem i przyprawami. Po całej nocy marynowania w lodówce usmaż mięso na bardzo gorącej patelni, dzięki czemu nie puści ono soki i podsmaży się na złoto-brązowy kolor.
Lista składników:
- filety z kurczaka z piersi lub udek – 500 g
- olej do smażenia – 5 łyżek
- po jednej łyżeczce przypraw: mielony kumin, papryka słodka, kurkuma, czosnek granulowany
- opcjonalnie pół łyżeczki ostrej papryki
- sól i pieprz do smaku
Gotową shoarmę podawać możesz razem z sosem czosnkowym, z ryżem lub frytkami i surówką ze świeżych warzyw.
Kategorie: Uncategorized