Uncategorized

Luwik Janion – kacik poezji cz.79


Ludwik Janion

Mieszka w Warszawie. Autor opowiadań, poezji, książek dla dzieci także publicystyka i krytyka literacka. Z ważniejszych: powieść „Zwijanie świata ”słowo/obraz terytoria” 2007, dwa tomy „Antologii poezji – Cogito”, antologie poezji młodych autorów: „Zanim wypełni się wiek” i „Dziesięć razy rok”.

Poezje publikuje w „Twórczości”, „Toposie”, „Odrze”, w przeszłości także w „Literaturze”, „Fantastyce”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Kresach”, „Akcencie” i in. Współpracował z wieloma pismami, od „Szachów” poczynając, na „Kocich Sprawach” kończąc. Od 20 lat prowadzi w pismach „Cogito” i „Victor” działy poświęcone twórczości młodych autorów.

W drugim programie Polskiego Radia przez dwa lata prowadził audycję: „Czas na debiut”. Autor słuchowisk radiowych dla dzieci, a także czterech części cieszącej się powodzeniem książki dla dzieci „Adaś i Słoń’, ponadto: „Paca i podróż dookoła świata” oraz zbiór wierszy ilustrujących arcydzieła światowego malarstwa: „Siła wyobraźni”.

W latach 2010 – 2015 ghostwriter w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Eksszachista, belfer, radiowiec, scenarzysta ,

 Wydał w oficynie Słowo/Obraz terytoria tom wierszy„A jednak”

__________________________________________________________-

Bez tytułu

Chodziłeś Mojżeszu czterdzieści lat po pustyni
by przeminęło pokolenie niewoli
Okrutne to było i sprytne
W zamian ujrzałeś Ziemię Obiecaną
Nagroda to godna
Śmierć jej nie odbierze
Ja drogi Mojżeszu kraj swój obchodziłem
lat pięćdziesiąt siedem
Odkąd żem dorósł chłopięcego wieku
po letni poranek słoneczny
gdy pszczoła brzęczała po szybie
Że iść trzeba tyś widział mając swe układy w górze
Mnie wysłał generał Moczar
Tyś przy okazji stworzył monoteizm
Ja mdlałem z obrzydzenia
Doszedłeś
pewnie było słonecznie
Jak słodko ci było umierać
Ja też powróciłem na te same drogi
ale nic nie przeminęło
Przywitał mnie ten sam generał
To samo pokolenie
To samo obrzydzenie
Tobie umrzeć słodko boś widział przyszłość
Mnie też będzie z tym słodko
Bo z takiej przyszłości będę uwolniony

Kategorie: Uncategorized

Zostaw odpowiedź Czekam na Twoje przemyślenia! Napisz w komentarzu.

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.