Uncategorized

Izrael, a arabskie tsunami.

przetlumaczyla z hebrajskiego
i przyslala Olga Degani

reunion 69 .1
Według gazety arabskiej “Arab News” (art. po angielsku): “wiosna arabska nie szuka demokracji lecz nienawiści i brutalności…Syryjczycy zabijają Syryjczyków, a w Izraelu Syryjczycy otrzymują pomoc lekarską…”.

Tsunami arabskie ujawnia 1400 letni brak tolerancji (art. po angielsku), okrutny fanatyzm religijny pomiędzy Arabami i muzułmanami, wychowanie w nienawiści, reżimy i polityka wciąż zmieniające się, łamanie umów pisanych na lodzie, nie rytych w kamieniu, terror organizacji i państw mordujących cywilów, brak pokoju pomiędzy Arabami, brak wolności wyznania, słowa, informacji i stowarzyszeń, które są podstawowymi warunkami pokojowego współistnienia. Czystki etniczne przeprowadzane w Syrii, Iraku, Jemenie, Libii i w Tunezji uwydatniające rozkład historyczny, etniczny, religijny, plemienny, geograficzny i ideologiczny, oraz brak solidarności narodowej.

Tsunami arabskie wprawia w panikę władców Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Bahrajnu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów szybką i brutalną likwidacją reżimów Mubaraka, Kaddafiego, Ben Ali-ego, Salaha, i może nawet Asada. Oni zdają sobie sprawę ze swej bezbronności wobec wyraźnego i natychmiastowego śmiertelnego niebezpieczeństwa ze strony Iranu, El Ka’idy i ISIS, zalewających Mizrach ha’Tichon (Bliski Wschód i północna Afryka. O.) . Obawiają się wpływu okrutnych wojen cywilnych, etnicznych i religijnych w Jemenie, na wzrost opozycji w ich krajach.

Tsunami arabskie wyodrębnia Izrael jako jedynego sojusznika USA, stabilnego, wiernego, skutecznego, demokratycznego i bezwarunkowego. Jego potęga i siła odstraszająca – wobec terroru islamskiego i Iranu – stanowią gwarancję istnienia dla Jordanii i reżimów pro-amerykańskich w Zatoce.

Tsunami arabskie ukazało wzajemne sprzężenie ognisk wstrząsów śród-arabskich. Wojna cywilna w Tunezji w grudniu 2010 rozpaliła w lutym 2011 roku ogień w Libii i w Egipcie, który w lutym 2011 wzniecił płomienie w Jemenie i w Baharejnie, a w marcu 2011 w Syrii. Tsunami zalewające ulice arabskie wpływa na wzmożenie terroru i rozkładu w Iraku, grozi przemianą Jordanii w bazę terroru muzułmańskiego na najdłuższej i newralgicznej granicy Izraela.

Tsunami arabskie ujawnia, że niezbędna jest konieczność władania nad Wyżyną Golanu, a jeszcze bardziej nad wzgórzami Yehudy i Samarii, panującymi nad doliną Jordanu, nad Jerozolimą i nad lotniskiem Natbag, oraz nad Tel Avivem i 80% ludności i infrastruktury Izraela w granicach “zielonej linii”. Bez wzgórz Yehudy i Samarii, Izrael przemieni się z producenta w konsumenta obrony narodowej, z aktywów w obciążenie strategiczne.

Tsunami arabskie podkreśla, że konflikt arabsko izraelski nie jest “konfliktem blisko-wschodnim” i że kwestia palestyńska jest podrzędna na bliskim wschodzie, nie jest oczkiem w głowie Arabów (art. po polsku), anikorzeniem konfliktu arabsko izraelskiego (art. po angielsku).

Tsunami arabskie wyjaśnia, że nie należy oddzielać potrzeb bezpieczeństwa Izraela, nadziei związanych z pragnieniem pokoju i reagowania Palestyńczyków – od wrzącej ulicy arabskiej; że podpisanie umowy nie jest mocniejsze od 1400 lat islamu i ich kultury politycznego krętactwa i brutalności; że bezpieczeństwo Izraela powinno opierać się na sile odstraszenia i na obszarach panujących nad okolicą, będących czynnikami trwałymi, a nie na umowie i gwarancjach bezpieczeństwa (art. po angielsku), będących czynnikami tymczasowymi i podlegającymi różnym wykładniom.

2.7.2014
Obrazek
amb. ret. Yoram Ettinger

tłumaczenie z hebrajskiego – Olga Degani

Wszystkie tlumaczenia oli znajdziesz w dziale POLITYKA

KLIKNIJ TUTAJ

wracamy do VII w. stąd (art. po hebrajsku)

noz

edycja w języku angielskim

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.