Zawieszenie broni, nie jest już opcją.

Celem akcji „Trwała Opoka” (Cuk Eitan) powinno być zniszczenie całego zaplecza ognia Hamasu i zapobieżenie jego wzmocnieniu się w przyszłości, a nie zawieszenie broni i następny okres spokoju; nie przerwa obecnej rundy walk, lecz koniec cykli walk (poprawiających za każdem cyklem sytuację Hamasu), poprzez rozwalenie jego wszystkich szczebli – operacyjnych, strukturalnych, ideologicznych i politycznych Hamasu.

Celem akcji „Trwała Opoka” powinno być przywrócenie odstraszającego wizerunku Izraela osłabionego od czasu podpisania umów w Oslo, co doprowadziło do wzmocnienia, zamiast do zniszczenia, podłoża terroru Hezbollahu i Hamasu. Równolegle do izraelskich bezprecedensowych ustępstw terytorialnych, dyplomatycznych, ekonomicznych i hurtowego zwalniania terrorystów, Władze Palestyńskie kontynuują wychowanie w nienawiści, (pas transmisyjny produkcji terrorystów) , łamią umowy i niszczą tereny archeologiczne na Wzgórzu Swiątynnym. Jest to wyrazem zanikania siły odstraszenia.

Wizerunek odstraszający potrzebny jest siedmiokrotnie, wobec wrzącego tsunami arabskiego i wzmagającego się terroru islamskiego na Mizrach ha’Tichon (północna Afryka i Bliski Wschód), gdy terror widzi w gotowości do ustępstw, kompromisów i cofania się – wyraz niezdecydowania, braku pewności siebie i słabość, a one rozpłomieniają terror.

Na przykład, morderstwo na 3000 ludziach 11 września 2001 roku było rezultatem słabości amerykańskiej wobec fali terroru islamskiego, przykłady: morderstwo na 300 żołnierzach marines w ambasadzie amerykańskiej i w dowództwie Marines w Bejrucie w 1983 roku, zamordowanych 270 pasażerów „Pan-Am” w 1988 roku, zamordowanych sześciu i zranionych 1000 Amerykanów w ataku na „bliźniacze wieże” w 1993 roku, udaremnione na czas 11 prób ataku na samoloty amerykańskie w 1955 roku, zamordowanych 19 żołnierzy amerykańskich w Saudii w 1995/1996, zamordowanych 257 ludzi w ambasadzie amerykańskiej w Kenii i w Tanzanii w 1998, zamordowanych 17 marynarzy amerykańskich w porcie Adenu w 2000 roku.

Bezprecedensową siłę Hamas rozbudował dzięki wycofaniu się z Gazy w 2005 roku, bo doprowadziło to do opanowania całej Gazy przez Hamas, do realnego zagrożenia władzy Mahmuda Abbasa w Yehudzie i Samarii i do podważeniu poczucia osobistego i narodowego bezpieczeństwa mieszkańców Izraela.

Bezprecedensową siłę Hezbollah otrzymał dzięki nieodpowiedzialnej ucieczce (w odróżnieniu od rozważnego wycofania się) z południowego Libanu w maju 2000 roku, która poprzedziła bezprecedensowe ustępstwo zaproponowane Arafatowi w lipcu 2000 w Camp David, i synchronicznie dolało to oliwy do ognia zamieszek Arabów izraelskich w październiku 2000 i do wybuchu Intifady II w tym samym miesiącu.

Korzenie bezprecedensowego terroru palestyńskiego można już zauważyć w serii bezprecedensowych ustępstw począwszy od 1933 roku (przed Oslo nie leciały rakiety z Gazy) które doprowadziły do przemytu terrorystów palestyńskich z Sudanu, Jemenu, Iraku, Libii, Tunezji, Syrii i Libanu do Yehudy, Samarii i do Gazy, oraz doprowadziły do zmiany polityki izraelskiej, uprzednio sprzeciwiającej się utworzeniu państwa palestyńskiego i do zmiany polityki pokoju będącego rezultatem bezpieczeństwa, na iluzję bezpieczeństwa, które ma przynieść pokój.

Skuteczna walka z terrorem powinna być bardziej ofensywna militarnie niż obronna i dyplomatyczna; zapobiegawcza a nie reagująca, powszechna, nieproporcjonalna i ciągła na ile trzeba, a nie ograniczona czasem; sterowana bezpieczeństwem na długą, nie na krótką metę; przybliżająca pokój a nie zniewolona „procesem pokojowym”; gotowa do zapłaty każdej ceny za likwidację terroru a nie w strachu przed wysoką ceną, włącznie z walką w centrach terroru a nie tylko zdalnym sterowaniem; powinna dać wyzwanie całemu światu i światowej opinii publicznej; powinna być wojną w celu zniszczenia całego zaplecza terroru a nie w celu wyczerpania przeciwnika. Dlatego, przerwanie ognia już nie jest opcją.

14.7.2014

amb. ret. Yoram Ettinger

tłumaczenie z hebrajskiego – Olga Degani

2 komentarze to “Zawieszenie broni, nie jest już opcją.”

  1. Choć upłynęły prawie dwa lata od opublikowania tego artykułu, nic się nie zmieniło. Polityczna poprawność ważniejsza. To, że dziś wolno już zabijać terrorystów – dobry znak, ale oby się na tym nie kończyło. W pełni zgadzam się z wymową artykułu. Niestety w dalszym ciągu rządzą Izraelem smoluchy* madialne. W dalszym ciągu manipulują wiadomościami pomimo, że stanowią znikomy procent społeczeństwa. Najpierw trzeba coś zmienić we własnym domu.
    *) smol – lewica

  2. Gratuluje i dziekuje za odwazne i madre wnioski. Popieram intencje autora, najmocniej jak potrafie !!!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: