„Przodująca brygada konfekcji dziecinnej tow. Pieprznika wykonała plan na kwiecień do 19 IV 1951 roku” (autor nieznany, zdjęcie z kolekcji TSKŻ)
W PRL we współzawodnictwie pracy brały udział także żydowskie spółdzielnie pracy, których szczególnie dużo działało na Dolnym Śląsku. Uroczystości nagradzania kobiet przodowniczek pracy często organizowano 8 marca, w Dniu Kobiet. Oprócz typowych nagród, przodowniczki czekało wyróżnienie na łamach „Fołks Sztyme”, gazety wydawanej w jidysz.
„Fołks Sztyme” poświęcało im całe strony, a czasem specjalne kolorowe dodatki, przy czym w latach 40-tych i 50-tych oznaczało to użycie zielonej, a nie czarnej farby drukarskiej.
Jeden z takich numerów ukazał się 8 marca 1951 r. Zaprezentowano w nim sylwetki 29 przodowniczek. O jednych pisano mniej, o innych więcej.
Nie odstawajmy od mężczyzn!
„Fołks Sztyme” oddało głos m.in. Rachel Garbarz, brygadzistce ze Spółdzielni Pończoszniczo-Trykotarskiej im. Gerszona Dua w Wałbrzychu. Ta przodowniczka wzywała inne kobiety do wzmożonego wysiłku: „Nie odstawajmy od mężczyzn w wyścigu pracy.(…) Kobieta w dzisiejszej Polsce należy do aktywnych mas życia społeczno-kulturalnego. Z głębi serca kobiety pracującej płynie wdzięczność dla ustroju socjalistycznego”.
Calosc KLIKNIJ TUTAJ
Kategorie: Uncategorized