Uncategorized

POWSTANIEC DWÓCH POWSTAŃ

Jerzy Klechta

Postać to niezwykła. Zostać powstańcem dwóch różnych powstań w jednej i tej samej wojnie, to wyczyn, sztuka nie lada. Kuriozum nie z tej ziemi. I nie jest to żadna bajka, lecz wydarzenie, które miało miejsce w Polsce, w II wojnie światowej, w Warszawie a jego autorem i bohaterem zarazem był… Marek Edelman.

Jakbyśmy o Nim zapomnieli i dlatego przypominam co następuje.

Urodził się w 1922 r.w Homlu, zmarł w 2009 r. w Warszawie.

W 1942 r. był jednym z założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Gdy w 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim dowodził powstańcami na terenie tzw.szopu szczotkarzy.  Po śmierci  dowódcy powstania Mordechaja Anielewicza 8 maja 1943 r., Marek Edelman został ostatnim przywódcą zrywu powstańczego Żydów w warszawskim getcie.

Edelman wyróżniał się niezwykłym bohaterstwem. Z grupą żydowskich bojowników przedostał się kanałami na ulicę Prostą ratując ich i sobie  życie.

Gdy 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie stanął na jego barykadach. Walczył na Starym Mieście. Po upadku powstania ukrywał się, wraz z innymi powstańcami, w domu przy ulicy Promyka 43 na Żoliborzu. Żydowscy powstańcy zostali przez swoich polskich współtowarzyszy wyprowadzeni z Warszawy i ulokowani w bezpiecznym miejscu, w szpitalu. Dlatego przeżyli.

Marek Edelman po wojnie nie chciał wyjeżdżać z Polski. Zamieszkał w Łodzi.  Był wyśmienitym kardiologiem i działaczem podziemia antykomunistycznego. Odznaczony Orderem Orła Białego. Spoczywa na cmentarzu żydowskim w Warszawie, przy ul. Okopowej.

Wszystkie wpisy Jerzego

 TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Po wojnie 6-cio dniowej , Izraela ,zwyciestwa nie do ogarniecia przez
  ” szare komorki ”swiata…w Empiku w Warszawie , kobieta
  switowala w czterech slowach ( w rozmowie ktora ja wszczelam )
  …”my ich znamy…tchorze…”
  Przezyla zycie zapewne w pelnej nieswiadomosci
  zaklamaniu I glupocie…..
  MAREK EDELMAN ” One man army ”…….
  Przynosi usmiech na usta…Chwala Jego zyciu I pamieci

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.