Uncategorized

Dziadkowie nie opowiadają dzieciom i wnukom, że kogoś zabili

Znalazla i przyslala

Rimma Kaul

 


 

Twórca filmu o pogromie kieleckim

Kiedy zaczynaliśmy kręcić film i chcieliśmy się spotkać z kielczanami pamiętającymi pogrom, słyszeliśmy: „Po co o tym rozmawiać?”. Dopiero gdy w 70. rocznicę pogromu pokazaliśmy im film, wszyscy równo płakali i mówili, że chcą, by to opowiadanie poszło w świat – mówi Michał Jaskulski, współtwórca dokumentu „Przy Planty 7/9”. Opowiada nam nie tylko o pracy nad nim, ale i o ogromnych emocjach, które pogrom kielecki ciągle budzi. I w Polakach, i w Żydach.

przy-planty-7-9-bogdans-journey-rez-michal-jaskulski-kinoteka-warszawa-2016-05-20-530x7634 lipca 1946 roku milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego antysemityzmu. W Polsce to temat najpierw zakazany, potem niechętnie podejmowany. Naprawdę głośno zaczyna o nim mówić dopiero Bogdan Białek. Jego wysiłek w walce o prawdę i starania, aby Kielce przestały być symbolem antysemityzmu, pokazuje dokument „Przy Planty 7/9”.

Mike Urbaniak: Piękny film zrobiłeś.

Michał Jaskulski: Daj Boże.

„Przy Planty 7/9” to najlepszy polski dokument, jaki widziałem od lat.

Nie umiem odpowiadać na komplementy, więc po prostu podziękuję za dobre słowo. Bardzo rzadko oglądam dokumenty, jestem wielkim fanem filmów fabularnych. Pewnie dlatego zrobiliśmy z Larrym Loewingerem film dokumentalny, który ogląda się jak fabularny.

Larry’emu zostałem polecony w Nowym Jorku przez współpracownika Alberta Meiselsa, giganta amerykańskiego cinéma-vérité, z którym pracowałem kilka lat wcześniej. Larry zatrudnił mnie jako operatora do filmu, który miał opowiadać o powstawaniu pomnika „White Wash II”, budowanego w Kielcach przez jego znajomego, amerykańskiego Żyda, Jacka Sala.

I co takiego się wydarzyło, że zmieniliście temat?

Calosc  TUTAJ

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.