Uncategorized

Zwykłe życie? Podróże Tonii Lechtman, 1918-1996

Przyslali Henia i Marcel Lechtman


“Wnikliwie zbadana, zniuansowana i głęboko poruszająca książka, bogata w intymne szczegóły, które nie umniejszają szerszego znaczenia pozornie zwyczajnego życia Toni Lechtman”.

Natalia Aleksiun, Harry Rich Professor of Holocaust Studies, University of Florida

“Zwykłe życie? to niezwykła historia. Jako historyk Anna Müller jest zarówno nieustraszona, jak i niezwykle wrażliwa. Jej badania są wyczerpujące, a historia Toni Lechtman zachwyca i porusza. Biografia Müller ujawnia, z bolesną intymnością, współczesną sytuację bezdomności. Tonia mogłaby być ikoną tragicznej bohaterki XX wieku, wieku, który teraz ujawnia się poprzez dramat macierzyństwa.”

Marci Shore, autorka książki The Taste of Ashes: Życie pozagrobowe totalitaryzmu w Europie Wschodniej


“W pięknej, sugestywnej prozie Anna Müller odkrywa niezwykłą biografię Toni Lechtman, której podróże przez Polskę, Palestynę, Francję i Szwajcarię odzwierciedlają wyzwania jej pokolenia. Jest to głęboko intymny portret, który z delikatnością, empatią i historyczną perspektywą odkrywa wielorakie tożsamości Lechtman (…). Poprzez historię życia jednej kobiety Müller rzuca nowe światło na uniwersalny problem dwudziestego wieku.”

Jeffrey Veidlinger, Joseph Brodsky Collegiate Professor of History and Judaic Studies na Uniwersytecie Michigan i autor książki In the Midst of Civilized Europe: Pogromy w latach 1918-1921 i początek Holokaustu


“W swojej biografii Toni Lechtman Anna Müller zastanawia się nad granicami indywidualnego działania w czasach społecznych wstrząsów i katastrof. Co się stało z tą polską Żydówką i co zrobiła? Jaka jest cena, którą płaci się za bycie wyprzedzonym przez historię? Wciągająca książka, chwytająca za serce historia życia”.

Irena Grudzińska Gross, autorka książek Czesław Miłosz i Joseph Brodsky: Bractwo Poetów


Tożsamość narodowa, polityczna, etniczna, społeczna i osobista jednej kobiety daje niezwykłą perspektywę na historię Europy, polskich Żydów, komunizmu, aktywizmu i przetrwania w XX wieku.

Tonia Lechtman była Żydówką, kochającą matką i żoną, polską patriotką, zaangażowaną komunistką i ocalałą z Holokaustu. Przez całe życie te tożsamości prowadziły ją do wielu krajów – Polski, Palestyny, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Izraela – w czasie kilku najbardziej przełomowych i przełomowych dekad XX wieku. W większości tych miejsc żyła na marginesie społeczeństwa, pracując na rzecz komunizmu i próbując stworzyć bezpieczną przestrzeń dla swoich małych dzieci.

Urodzona w Łodzi w 1918 roku, Lechtman zafascynowała się komunizmem we wczesnej młodości. W 1935 roku, aby uniknąć konsekwencji swojej aktywności politycznej w coraz bardziej antysemickim i wrogim środowisku politycznym, rodzina przeniosła się do Palestyny, gdzie Tonia poznała swojego przyszłego męża, Siomę. W 1937 roku para wyjechała do Hiszpanii, by wziąć udział w hiszpańskiej wojnie domowej. Po odkryciu, że jest w ciąży, Lechtman przeniosła się do Francji, a Sioma dołączył do Brygad Międzynarodowych. II wojnę światową spędziła w Europie, podróżując z dwójką małych dzieci między Francją, Niemcami i Szwajcarią, czasami tylko cudem unikając aresztowania i wywiezienia na wschód do nazistowskich obozów. Po wojnie wróciła do Polski, gdzie planowała (od)budowę komunistycznej Polski. Jednak wkrótce po przyjeździe została uwięziona na sześć lat. W 1971 roku, pod naciskiem swoich dzieci, Lechtman wyemigrowała z Polski do Izraela, gdzie zmarła w 1996 roku.

Pisząc biografię Lechtman, Anna Müller korzystała z bogatego zbioru materiałów źródłowych, w tym dokumentacji archiwalnej, prywatnych dokumentów i fotografii, wywiadów z różnych okresów życia Lechtman oraz osobistej korespondencji. Pomimo tej intymności, Müller zdaje sobie sprawę z kluczowych kwestii historiograficznych wynikających z luk w zaginionych materiałach, wybiórczego zachowania innych oraz własnej pracy interpretacyjnej polegającej na przekładaniu życia na historię.

Anna Müller jest Frank and Mary Padzieski Endowed Professor in Polish/Polish American/Eastern European Studies na University of Michigan-Dearborn. Jest autorką książki If the Walls Could Speak: Inside a Women’s Prison in Communist Poland i jest byłą kuratorką w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.WIĘCEJ INFORMACJI

Ksiazke mozna kupic TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.