Uncategorized

Zakupy w niedzielę w Toruniu i Bydgoszczy? Przed wojną u Żyda

Handel uliczny na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Ujęcie pochodzi z października 1925 roku.

 


W państwie pruskim, w którym do 1920 roku znajdowały się zarówno Bydgoszcz, Toruń, jak i zdecydowana większość dzisiejszego regionu kujawsko-pomorskiego, handel funkcjonował przez okrągły tydzień, zgodnie z tradycjami protestanckiego kraju, w którym praca była rozumiana jako podstawowe źródło bogactwa i rozwoju państwa, jak i samych obywateli.

Niemcy nie poszli w ślady Francuzów i Rosjan, którzy zakazali handlu w niedziele w 1906 roku. Nic dziwnego, że w tej sytuacji głównym postulatem związków zawodowych, działających w państwie pruskim, zrzeszającym najemnych pracowników, tak niemieckich, jak i polskich, były wolne niedziele, zwłaszcza dla pracowników handlu, w którym od początku XX stulecia pracowało więcej kobiet niż mężczyzn.

Ci ostatni udawali się bowiem masowo do zagłębi węglowych na zachodzie Niemiec, gdzie znajdowali dobrze płatną, aczkolwiek ciężką pracę. Wśród nich było także wielu Polaków. Pozostające na miejscu kobiety, dla których w kopalniach pracy nie było, a musiały z czegoś się utrzymywać, zatrudniane były często jako sprzedawczynie, zwykle po 12-14 godzin na dobę, łącznie z wszystkimi niedzielami i świętami.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.