„Ja, Żyd Nowego Testamentu” – spotkanie w Geteborgu

Zagłada w poezji Czesława Miłosza

we wtorek 9 maja o godz. 18:30 w wielkiej sali

Gminy Żydowskiej w Göteborgu,

Östra Larmgatan 12

 


Paul Rudny, historyk, rozmawia o Zagładzie w poezji Miłosza, laureata Nagrody Nobla i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, z Jurkiem Hirschbergiem,( Reunion 69 ) tłumaczem na język szwedzki niedawno wydanych traktatów wierszem (Czesław Miłosz, Traktater på vers, h:ström – Text & Kultur, Umeå 2016). Szwedzki jest jedynym językiem, w którym wielkie dyskursywne wiersze Miłosza wraz z zebranymi komentarzami autora są dostępne w jednym tomie. Ingemar Carlehed, znany m.in. ze sceny Teatru Miejskiego w Göteborgu, czyta fragmenty wchodzącego w ten tom Traktatu poetyckiego i nowe tłumaczenia wierszy pisanych w blasku płonącego warszawskiego getta.

 

Rozmowa prowadzona będzie w języku szwedzkim i zostanie zakończona projekcją filmu Michała Nekanda-Trepki Campo di Fiori (2013, 28 minut, język polski z angielskim tekstem). Film otrzymał w 2014 roku srebrny medal na New York Festivals w kategorii World’s Best TV & Films. Poeta komentuje powstanie w getcie i po raz pierwszy i ostatni czyta przed kamerą swój wiersz, którego tytuł nosi również film.

 

Organizatorem jest zarząd informacyjny Gminy Żydowskiej w Göteborgu. Wstęp, 30 koron dla członków, 100 koron dla pozostałych, można wpłacić z góry na konto BG 766-5573 lub SWISH 1231472356. Przy wpłacie podaj CM9/5 i nazwisko. Będzie kawa, herbata i ciasteczka.

 

Obowiązkowe zgłoszenie udziału najpóźniej 8 maja na adres mailowy info@judiskaforsamlingen.se.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Przyslal Jurek Hirszberg

Komentarze 3 to “„Ja, Żyd Nowego Testamentu” – spotkanie w Geteborgu”

 1. „Ja, Żyd Nowego Testamentu” – dla mnie to autor (Milosz), czyli kazdy chrzescijanin. Na poczatku chrzescijanstwa, ponoc chrzescijanie nazywali sie (czy ich nazywano)- Verus Israel (Nowy Zyd).

  Polubienie

 2. Jurek Hirschberg 27/04/2017 @ 00:20

  To jest cytat z wstrząsającego wiersza Miłosza pt. Biedny chrześcijanin patrzy na getto, którego tematem jest sumienie tych, którzy patrzą na śmierć innych. Warto się zastanowić nad tym wierszem i w ogóle.

  Polubienie

 3. sophiabraun 26/04/2017 @ 07:35

  CO ZA OKROPNY TYTUL ”JA ZYD…….” TEGO NIGDY NIE BYLO I NIE BEDZE!!!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: