Polityka

Prof. Śpiewak: Nie mogę znieść tej retoryki „ratowania Żydów przez Polaków”

Przyslala Rimma Kaul

 


Nie mogę znieść tej retoryki ratowania Żydów przez Polaków – powiedział prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. – To znaczy, że to ratowanie przez kilka tysięcy szlachetnych osób miałoby udowadniać, że reszta Polaków była tak samo szlachetna – mówił.

Paweł Śpiewak potwierdza, że rozpowszechnił fake newsa. „I co z tego? Co za problem?”

– No dobrze, to był fejk. I co z tego? Co za problem? – stwierdził dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Paweł Śpiewak. Chodzi o wywiad w…

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak był gościem radia TOK FM, gdzie z Piotrem Najsztubem rozmawiał m.in. o Holocauście.

Zapytany o to, czy stosunki polsko-żydowskie się poprawią, ocenił, że „prawicowe ośrodki medialne dostały przyzwolenie na to, żeby wrócić do stereotypów antysemickich i je na nowo nakręcać”.

– Wydrukowaliśmy list negujący takie dziennikarstwo, które jest uprzedzone, w stylu sowieckim. Teraz jesteśmy atakowani za to, że tracimy wiarygodność, że trzeba nas zlikwidować. Używa się języka, który był wstydliwy, a teraz już nie jest – mówił dyrektor ŻIH.

– Jeżeli zadano mi pytanie, które znam od dziesiątków lat, że Żydzi zorganizowali za pomocą Urzędu Bezpieczeństwa pogrom na Polakach po wojnie, to co ja mam z takimi ludźmi zrobić? Jak ich uciszyć? – pytał prof. Śpiewak.

W kolejnej części rozmowy zapytany został o „retorykę ratowania Żydów przez Polaków”. – To znaczy, że to ratowanie przez kilka tysięcy szlachetnych osób miałoby udowadniać, że reszta Polaków była tak samo szlachetna – mówił. Na uwagę prowadzącego wywiad, że ta retoryka jest „szczególnie bliska prezydentowi Andrzejowi Dudzie”, Śpiewak wskazał, że „nie może tego znieść”. – Ten rodzaj polityki jest zabójczy dla wszystkich. Po tym pozostaje tylko brzydki zapach – wskazywał.

https://www.tvp.info/41702842/prof-spiewak-nie-moge-zniesc-tej-retoryki-ratowania-zydow-przez-polakow

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.