
Przywiązanie do historycznych i religijnych korzeni jest podstawą wzrostu, bezpieczeństwa i szacunku ze strony bliźnich.
“Purimfest 1946!” krzyczał Julius Streicher, nazistowski szef propagandy, zbliżając się do szubienicy w Norymberdze. 16 października 1946 roku 10 skazanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych zostało powieszonych, tak jak dziesięciu synów Hamana zostało powieszonych w starożytnej Persji.
Ranczo Juliusa Streichera służyło jako obóz dla młodych Żydów ocalałych z Holokaustu w drodze do Izraela. Jednym z nich był nieżyjący już Eliezer Cotler, dziadek mojego zięcia. Czytając książki w bibliotece Streichera, zauważył, że nazistowski zbrodniarz wojenny miał kolekcję książek o Purim, w których czerwonym atramentem podkreślał wszystkie odniesienia do losu Amalekitów i Hamana.
Streicher zakładał, że pochodzenie rasy aryjskiej znajduje się w Persji i ma związek z potomkami Amalekitów, którzy byli najgorszymi wrogami narodu żydowskiego. Uważał, że Purim dokumentuje losy wrogów narodu żydowskiego. Stąd krzyk Streichera: “Purim Fest 1946!”.
Tło historyczne Purim:
Żydowskie wygnanie do Babilonu i Persji zostało wywołane zniszczeniem w 586 r. p.n.e. pierwszej żydowskiej świątyni i wypędzeniem Żydów z Jerozolimy, Judei i Samarii przez babilońskiego cesarza Nabuchodonozora.
Persja zastąpiła Babilon jako wiodąca potęga regionalna.
W 538 r. p.n.e. Kserkses Wielki, król Persji Aswerus, następca Dariusza Wielkiego, ogłosił swoje poparcie dla odbudowy Świątyni i wskrzeszenia narodowego życia żydowskiego w Ziemi Izraela.
W latach 499-449 p.n.e. Aswerus zawiązał koalicję państw – od Indii po Etiopię – która rozpoczęła wojny grecko-perskie, mające na celu rozszerzenie imperium perskiego na zachód.
Persja została zdecydowanie pokonana, a władza Aswerusa w Persji została poważnie osłabiona.
Purim jest żydowskim świętem narodowowyzwoleńczym, podobnie jak Pascha i Chanuka, które podkreśla optymizm i przejście narodu żydowskiego od podporządkowania do wolności. Jest obchodzone siedem dni po urodzeniu i śmierci Mojżesza – wzoru wolności, przywództwa i pokory.
Purim jest obchodzone, gdy zimna i sztormowa zima zmienia się w pogodną, ciepłą i przyjemną wiosnę.
Purim obchodzone jest w dniach 14-15 adar, które zwiastują szczęście. Adar jest korzeniem hebrajskiego przymiotnika Adir (אדיר), który oznacza przymiotniki chwalebny, wywyższony i wspaniały. Jest to również pochodna akadyjskiego słowa adura (bohaterstwo).
Pamięć jest istotą święta Purim. Zwój Estery, który opowiada o sadze purimowej, jest również nazywany Księgą Pamięci. Szabat przed Purim nazywany jest Szabatem Pamięci (זכור), upamiętniającym śmiertelne zagrożenie ze strony Amalekitów (przodków Hamana), którzy dążyli do unicestwienia narodu żydowskiego po wyzwoleniu z niewoli egipskiej.
Bohaterką Purim jest królowa Estera. Zwój Estery jest jednym z pięciu zwojów biblijnych, które są wyróżniane w święta żydowskie: Pieśń nad Pieśniami (Pascha), Zwój Rut (Pięćdziesiątnica), Lamentacje (9 Aw, upamiętniający zburzenie Świątyni Żydowskiej), Eklezjastes (Święto Tabernakulum) i Zwój Estery (Purim).
Estera (siostrzenica lub kuzynka Mordechaja) symbolizowała centralne miejsce kobiet w judaizmie, podobnie jak Sara, Rebeka, Rachela i Lea (matriarchowie), Miriam (starsza siostra Mojżesza), Batyah (która uratowała Mojżeszowi życie), Debora (prorokini, sędzia i przywódca wojskowy), Hannah (matka Samuela) i Yael (która zabiła Siserę, kananejskiego generała).
Estera była jedną z siedmiu biblijnych prorokini żydowskich: Sary, Miriam, Debory, Hanny, Abigail, Huldy i Estery. Sara żyła 127 lat, a Estera była królową 127 państw.
Imię Estera było pochodną Isztar, mezopotamskiej bogini piękna i płodności, a także Stara, perskiej gwiazdy porannej, będącej symbolem wybawienia. Imię to ewoluowało do Afrodyty i Wenus, greckich i rzymskich bogiń miłości, piękna i płodności.
Hebrajskie słowo na Wenus to Noga, które jest biblijnym boskim światłem i drugą najjaśniejszą gwiazdą po księżycu. Jest to imię mojej najstarszej, bardzo wyjątkowej wnuczki.
Hebrajskie imię Estery to Hadassah, którego korzeń to hadas, co oznacza “drzewo mirtowe”. Drzewo mirtowe zajmuje ważne miejsce podczas Święta Tabernakulum. Znane jest ze swojego przyjemnego zapachu i skromnych cech, w tym liści w kształcie ludzkiego oka. Mitologia grecka utożsamia drzewo mirtowe z Afrodytą, grecką boginią miłości.
Mordechaj, bohater święta Purim i jeden z zastępców Ezdrasza Skry, który poprowadził falę zbierania Żydów z Babilonu do Ziemi Izraela, był wzorem optymizmu opartego na zasadach w obliczu kolosalnych przeciwności losu, w obliczu wielkiego mocarstwa i wbrew zasymilowanemu żydowskiemu establishmentowi.
Pierwsze trzy hebrajskie litery imienia Mordechaj (מרדכי) oznaczają hebrajskie słowo “bunt” (מרד). Mordechaj nie pokłonił się Hamanowi, gdy ten był drugą najpotężniejszą osobą w imperium perskim. Mordechaj był członkiem plemienia Beniamina, jedynym synem Jakuba, który nie pokłonił się Ezawowi. Mordechaj był potomkiem króla Saula, który sprzeciwił się wyraźnemu nakazowi wytępienia Amalekitów, oszczędzając życie Agaga, króla Amalekitów, przez co sprowadził na naród żydowski kolejne nieszczęścia.
Mordechaj wyciągnął wnioski z kluczowego błędu Saula i wyeliminował Hamana, potomka Agaga Amalekity, oszczędzając w ten sposób narodowi żydowskiemu wielkiej katastrofy.
Celem Mordechaja, który został głównym doradcą króla Persji, było uświadomienie zasymilowanej społeczności żydowskiej Persji, że zapomnienie i oderwanie się od swoich żydowskich korzeni prowadzi do zapomnienia, natomiast przywiązanie do historycznych i religijnych korzeni jest podstawą rozwoju, bezpieczeństwa i szacunku ze strony bliźnich.
Hebrajski korzeń słowa Purim (פורים) to “los”, a także “rzucanie losów” (פור), upamiętniające loterię Hamana, który wyznaczył wyznaczony dzień zagłady narodu żydowskiego. Oznacza również “udaremnić”, “unieważnić” (הפר), “skruszyć” i “zamknąć” (פורר), odzwierciedlając upadek Hamana.
Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem organizacji Second Thought: A U.S.-Israel Initiative.
Purim przewodnik dla zakłopotanych 2023
Przetlumaczyl Sir Google Translate
Kategorie: Uncategorized
Super ciekawe i bogate w informacje. Brakuje tylko opisu samej historii purimowej i obchodzenia tego święta.
Może ktoś uzupełni ?