Uncategorized

LELÓW. „WSZYSTKO OBRACA SIĘ WOKÓŁ SPRAW ŻYDOWSKICH”

 

Tysiące osób przyjechały do Lelowa na Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu”. Gości nie odstraszyło nawet niedzielne załamanie pogody.

Lelów to wieś w woj. śląskim, znana nie tylko z działalności słynnego cadyka Dawida Bidermana. Jedną z turystycznych atrakcji Lelowa jest ciulim – danie powstałe przez zapożyczenie i modyfikację przez Polaków przepisu na czulent. Ciulim lelowski składa się z wieprzowiny, ziemniaków, warzyw i przypraw. Podobnie jak czulent, pieczony jest przez całą noc. Ciulim tradycyjnie jada się w święta, jednak na stoły trafia też w inne dni i jest stale w menu miejscowych restauracji.

IlustracjaCiulim – główny „bohater” festiwalu (fot. Krzysztof Bielawski)

Od 2003 r. w Lelowie odbywa się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu”. To okazja do spróbowania obu potraw, posłuchania muzyki, poznania historii i miejsc związanych z Żydami w Lelowie.

Na festiwal przyjeżdżają też chasydzi z Izraela. Zrezygnowali co prawda z serwowania czulentu, ale nadal są ważnymi gośćmi, bez których nie rozpoczyna się imprezy.

W niedzielę pierwszą świecę menory zapalił rabin Menashe Lifschitz z Izraela (fot. Krzysztof Bielawski)

W pierwszej edycji udział wzięło około 100 osób, jednak Święto Ciulimu – Czulentu szybko stało się jedną z największych w tej części Polski imprez kulturalnych.

Nie inaczej było w miniony weekend. Setki osób zmierzały na stadion, gdzie gospodynie sprzedawały domowej roboty ciulim i czulent, a na scenie wystąpili m.in. Enej, Urszula Makosz z zespołem oraz kapele ludowe.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.