Ciekawe artykuly

Modernizacja na kuchennych schodach

Krzysiek Zorde

 


Nie znam osobiście Piotra Kofty. Szkoda, bo mam ochotę zadzwonić i powiedzieć: stary, przeczytałem w dzisiejszym Dziennik Gazeta Prawna Twoją recenzję czy też esej dotyczący literatury o służących. Jest po prostu reeeewelacyjny. Miarą jego skuteczności jako zachęty do lektury omawianych w nim książek jest fakt, że czytane słowa wywołują obrazy w mojej głowie i aż drżę niecierpliwie, żeby pobiec do najbliższej księgarni. Tak na przykład działa akapit, gdzie przytaczasz: „Czeladź nie tylko pomagała wygodniej żyć, ale również była wskaźnikiem pozycji społecznej… Karol Marks, który żył w długach i często nie miał pieniędzy na jedzenie, zatrudniał gosposię i sekretarza.

W domu było tak ciasno, że sekretarz – nazwiskiem Pieper – musiał spać z Marksem w jednym łóżku. Mimo to Marks zdołał wygospodarować dostatecznie dużo czasu sam na sam z gosposią, aby ją uwieść i zapłodnić…”. Fajnie się też czyta anegdotę związaną z lokajem Churchilla, który skarżył się, że premier za nic nie potrafił sam się ubrać („Tylko siedział jak głupi i weź go ubieraj”). Podejrzewam, że Churchill sobie po prostu przy okazji ucinał drzemkę. Słynny brytyjski historyk Paul Johnson był młodym praktykantem w otoczeniu Churchilla w trakcie Bitwy o Anglię i pamięta częsty widok premiera przysypiającego na zapleczu wojennego pokoju operacyjnego, z tlącym cygarem w jednej ręce i półpustą szklaneczką whisky w drugiej. Któregoś dnia Johnson zdobył się na odwagę i zapytał: „Sir, jaka jest najważniejsza zasada, którą Pan kieruje się w swoim życiu?”. „Oszczędność na energii” – odparł Churchill.

Jeśli jest jakiś morał w tej historii, to może taki: po to są elity, aby miały gotowe odpowiedzi na pytania, które wzbudzają niepokój aspirującej klasy średniej. Nic więcej nie powiem. Przeczytajcie sobie sami: Piotr Kofta – „Modernizacja na kuchennych schodach” w Dziennik Gazeta Prawna, 11-13 stycznia 2019.

link do artykulu Piotra Kofty TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.