Uncategorized

Przesłanie Herzoga Rosz Haszana do narodu żydowskiego

„Pomóżmy sobie nawzajem, aby zostać wpisanym do Księgi Życia – razem. Dyskutujmy ze współczuciem, nie zgadzajmy się bez obaw i pracujmy razem, a nie z dala od siebie” – mówi izraelski prezydent.

Prezydent Izraela Isaac Herzog przemawia w synagodze Neve Shalom w Stambule, Turcja, 10 marca 2022. Źródło: Haim Zach/GPO.

Drogie siostry i bracia z całego świata, duże i małe wspólnoty żydowskie, Shanah Tovah do was wszystkich! Witając żydowski Nowy Rok 5783, życzę wszystkim słodkiego i szczęśliwego Nowego Roku.

Nasza starożytna tradycja żydowska mądrze łączy zmianę pór roku ze zmianą naszych serc. Rzeczywiście, ten zmierzch między latami zachęca nas do przyjęcia zmian jako ludzi i jako jednostki. Zachęca nas do refleksji nad naszym życiem, naszymi wyborami i naszymi przekonaniami. Zachęca nas do pytania, jak możemy robić rzeczy lepiej w nadchodzącym roku – dla nas, dla naszych rodzin, dla naszych społeczności. Wymaga pogłębienia naszej uwagi, a tym bardziej naszej intencji zastąpienia goryczy słodyczą.

Tradycja żydowska uczy nas, że w Rosz Haszana jesteśmy wpisani do Księgi Życia. Ale jesteśmy nie tylko wpisani jako jednostki. Powstajemy i upadamy razem jako ludzie. Zobowiążmy się zatem, abyśmy byli wpisani do Księgi Życia – razem. Pomóżmy sobie nawzajem być zapisani w Księdze Życia – razem. Dyskutujmy ze współczuciem, nie zgadzajmy się bez strachu i pracujmy razem, a nie z dala od siebie.Subskrybuj The JNS Daily Syndicate przez e-mail i nigdy nie przegap naszych najlepszych artykułów

Przypomnijmy piękno naszej jedności. Tylko w ten sposób możemy spełnić słowa psalmisty, króla Dawida: „Niech zapanuje pokój w naszych murach i bezpieczeństwo w naszych cytadelach. Ze względu na moich braci (dodaję także siostry) i przyjaciół mówię – pokój z wami”.

Z waszego domu z dala od domu, tutaj w państwie Izrael, do waszych domów na całym świecie, życzę wam wszystkim Shanah Tovah U’metukah . Ketivah Ve’chatimah Tovah .

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Bardzo piękne słowa, które są niezwykle potrzebne w obecnych czasach

  2. Szkoda,ze nie ma linku do oryginalu-z filmikiem video….

  3. Pisze Carmela C

    Bardzo ujmujace I wzruszajace przemowienie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.