Uncategorized

Mały plus w generalnie złej umowie z Iranem

 Nie zgadzam się z umową z Wiednia z 14 lipca, ponieważ może ona wywołać niemożliwe do odwrócenia szkody dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Jednak potrafię w niej odnaleźć jeden plus, który może (jeśli wszystko ułoży się właściwie) zaszkodzić irańskiemu reżimowi mocniej niż jego wrogom.

Ten irański banknot 100 000 rialowy jest wart około 3,34 dolara

 

Reżim jednak stara się uniknąć tych zmian. Odrzuca nowe partie polityczne i aresztuje kupców, którzy sprzedają ubrania z amerykańską flagą; tyle, jeśli chodzi o wolność. Kraj utrzymuje także „ekonomię oporu” (opieranie się na mocy produkcyjnej w kraju, by pomniejszyć szkody wyrządzone sankcjami i zależność od świata zewnętrznego); tyle jeśli chodzi o wzrost konsumpcji.
Po drugie, jak zauważył Stephen Sestanowicz z Columbia University w swoim wspaniałym artykule z 1993 roku, w którym tłumaczył przyczyny upadku Związku Radzieckiego, ustępstwa ze strony Zachodu zdestabilizowały sowiecki reżim, mimo tego, że ustępstwa te pozwoliły na „realizację niemal wszystkich sowieckich celów militarnych i dyplomatycznych” – podobnie jak ma to miejsce w wypadku Iranu dziś. „Nieścisła polityka Zachodu okazała się być zbyt wielkim wyzwaniem dla sowieckiego komunizmu. W końcu demokratyczna słabość, którą tak wielu krytykowało, okazała się być niezbędna do zwycięstwa”.Prezydent Hassan Rouhani, który jest bardzo blisko związany z dealem nuklearnym, próbował rozwiać nadmierne oczekiwania, przypominając, że droga do sukcesu będzie długa i bolesna: „Możemy sprowadzać tabletki przeciwbólowe niemal natychmiast po zniesieniu sankcji, wydając odblokowane fundusze na tani import. Możemy także użyć naszych własnych zasobów na inwestycje w produkcję, rolnictwo i usługi. Wolimy tą drugą opcję”.

Ronald Reagan wyśmiewa pocałunek między Jimmym Carterem a Leonidem Breżniewem. Zmienna polityka Zachodu wreszcie wymęczyła Związek Radziecki i komunistów.

Podobnie jak sowieccy dyktatorzy, ich irańscy odpowiednicy także mogą się przejechać na zachodnich nieścisłościach i zmianach. Taka możliwość nieco osłabia mój sprzeciw wobec umowy z Iranem, bowiem daje ona szansę na długofalowe sukcesy, które Amerykanie, Izraelczycy, państwa Zatoki Arabskiej i inni stratedzy na arenie międzynarodowej powinni maksymalnie wykorzystać.

http://pl.danielpipes.org/16125/plus-umowie-iranem

Daniel Pipes

autor: Daniel Pipes
Philadelphia Inquirer
9 wrzesień 2015

Oryginał angielski: A Tiny Silver Lining in the Otherwise Bad Iran Deal
Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

Przyslal

משה רנסקי‬‎

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.