Uncategorized

Każdego dnia urzeczywistniamy „Hatikvah”


Gen. broni Aviv Kochavi 

„Dopóki w naszych sercach”, jak głosi hymn Izraela, istnieje sens, cel i wola, intencje zamienią się w czyny.

Po wyzwoleniu przez aliantów obozu koncentracyjnego Bergen Belsen, z ruin stworzonych przez zło powstały nuty „Hatikvah”. Ci, którzy przeżyli, śpiewali i było to jak wypełnienie się proroctwa.

Śpiewali na pamiątkę chwalebnego dziedzictwa, które zostało wepchnięte na wagony i upchane w piecach, a całe społeczności zmuszone do rozebrania się, zanim zostaną zabite w lasach, na marszach i w obozach. Śpiewali dla całych rodzin, od najstarszych dziadków po najmłodsze wnuki, które udusiły się na śmierć, gdy brutalnie zamknęły się żelazne drzwi; bo dzieci wyrwane z ramion matek i wysłane do wąwozów śmierci salwą wystrzałów, zakopane, zanim jeszcze zaczęły żyć.

Śpiewali dla dobra całego ludu, który był prawie zagubiony i który w jednej chwili stał się tym, który kontynuował. Ci, nad których głowami unosiła się śmierć, powstali z piekła i założyli narodowy dom.

„Dopóki w naszych sercach”, jak mówi Hatikvah, istnieje sens, cel i wola, intencje zamienią się w działania. Dokonali aliyah do Ziemi Izraela jako uchodźcy, zmienili i odtworzyli swój los. Przyłączyli się do syjonistycznego Yishuv i razem ożywili spuściznę i stworzyli nową wizję, założyli wspólnoty i rodziny oraz założyli pokolenie, które miało i ma przywilej bycia „wolnym ludem na swojej ziemi”.

Wciąż jesteśmy na drodze do umocnienia naszej wolności, a my, IDF i jej dowódcy, realizujemy tę wizję, stojąc na straży i służąc jako siła obronna, która zapewnia egzystencję narodu żydowskiego na ich ziemi.

Ale zawsze będziemy zaangażowani w inną misję, którą musimy kontynuować: aby poznać historię zamordowanych, wysłuchać zeznań ocalałych i sprawić, by ich głos był słyszalny dla przyszłych pokoleń.

Ci, którzy przeżyli, odśpiewali „Hatikvah”, a my wypełniamy ją codziennie w obronie i bezpieczeństwie, jakie zapewniamy obywatelom Izraela.

Niech pamięć o 6 milionach będzie błogosławieństwem.

Każdego dnia urzeczywistniamy „Hatikvah”

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.