Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

16 sierpnia 2018 r.


 

Israel gets another ‘A’

True to its promise, ratings agency Standard & Poor (S&P) raised its rating for Israel from A+ to AA-. S&P citing Israel’s steady economic growth and improved debt outlook.  AA- is Israel’s highest ever rating from any international rating agency and will save billions in interest repayments.


minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri wziął udział w otwarciu biura urzędu ds. ludności i imigracji w Kalandia na północnym krańcu Jerozolimy. Biuro będzie świadczyć usługi paszportowe i wszystkie inne dla ludności arabskiej zamieszkującej ten obszar, co skróci czas oczekiwania. Do tej pory wszystkie takie sprawy załatwiało jedno biuro we Wschodniej Jerozolimie, teraz sprawami tymi będą zajmować się już dwa biura. Działania te są zgodne z oczekiwaniami ludzkości arabskiej w Jerozolimie.


izraelska firma transportu morskiego ZIM poinformowała, że w ubiegłym tygodniu dzierżawiony przez nią statek został zmuszony do zmienia trasy. Płynął on przez port Rades w Tunezji do Hiszpanii. Pracownicy portu Rades odmówili jednak obsługi ładunku izraelskiego statku, i zagrozili całkowitym zablokowaniem portu, jeśli on zakotwiczy w tunezyjskim porcie. W rezultacie, załoga statku musiała zmienić kurs i popłynęła bezpośrednio do Hiszpanii. Prawnik Nati Rom powiedział: „Niestety, gdy usłyszeliśmy tę wiadomość, nie była ona dla nas zaskoczeniem. ZIM, podobnie jak wiele innych izraelskich firm, nadal odczuwa utrudnienia będące wynikiem działalności ruchu bojkotu Izraela, który jest realizowany przez wszystkich szerzących kłamstwa na temat Izraela. Bojkot w Tunezji uniemożliwia nam współpracę, co ostatecznie zaszkodzi tylko mieszkańcom Tunezji. Tunezja odmówiła także gościny izraelskiemu szachiście w międzynarodowym konkursie. Obywatele całej Afryki, którzy nie poddają się kampanii bojkotu i delegitymizacji Izraela, chcą poznać prawdę o tym, co naprawdę dzieje się w Izraelu. Dlatego musimy nadal umacniać nasze więzi, i mam nadzieję, że w odniesieniu do Izraela nadejdą w końcu zmiany.”


libańskie media podały, że zostało zawarte tymczasowe porozumienie między Izraelem a Hamasem na okres jednego roku. Obejmuje ono otwarcie szlaku morskiego między Gazą a Cyprem, które będzie podlegać nadzorowi izraelskich sił bezpieczeństwa. Ponadto Katar wraz z Egiptem będzie wypłacał pensje palestyńskim urzędnikom w Gazie, a także opłacał koszty dostaw energii elektrycznej z Izraela.


17 sierpnia 2018 r.


 

Hezbollah, “with its capabilities, experience, faith, will and bravery, is stronger than ever before,” Nasrallah stated.

Hezbollah’s Secretary General Hassan Nasrallah said that the terror group he leads “is more powerful than the Israeli army” and that both the US and the Zionist entity are “too weak to stage wars like those launched before.”18 sierpnia 2018 r.

po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskiego policjanta na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.


około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz palono opony. Wypuszczano latawce oraz balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach zginęło 2 Arabów, a 10 zostało rannych.


19 sierpnia 2018 r.


szef Jerozolimskiego Instytutu Studiów Strategicznych prof. Efraimem Inbar powiedział: „Musimy zrozumieć, że Gaza jest przewlekłą chorobą, która nie ma szybkiego rozwiązania. Hamas nie zniknie z Gazy, a my nie jesteśmy zainteresowani likwidacją rządu Hamasu, ponieważ cena tego byłaby wysoka, i w krótkim czasie pojawiłaby się nowa generacja przywództwa. Hamas jest popularny wśród ludności palestyńskiej i trzeba pamiętać, że doszli do władzy demokratycznie. Dlatego musimy poradzić sobie z problemem Gazy, nie mając nadziei, że dojdzie do jednoznacznego rozwiązania na dłuższy okres czasu. Czy to oznacza, że Izrael będzie musiał zaakceptować zawieszenie broni, mimo że jest to tymczasowy ruch zgodnie z historyczno-muzułmańskim światopoglądem? My chcemy ciszy ze Strefy Gazy, i aby to osiągnąć, musimy za to płacić Hamasowi cenę, aby oni byli również zainteresowani utrzymaniem ciszy. Oni kochają zabijać Żydów i wyrządzać szkodę państwu Izrael, a my musi temu zapobiegać, zadając przy tym ból Hamasowi, a jak się wydaje, ostatnio nie zadaliśmy wystarczająco silnego bólu Hamasowi. Hamas nie troszczy się o ludność cywilną, chociaż nie jest zainteresowany katastrofą humanitarną i dlatego wstrzymuje ogień, gdy zbliżamy się do katastrofy humanitarnej, która zawsze znajduje się na progu, gdy tylko użyją siły przeciwko nam. My posiadamy także zdolność do zadawania bólu poprzez straty, jakie wyrządzamy ich gospodarce, a poprzez to, niestety także cywilnym mieszkańcom Gazy. Siły Obronne Izraela jednak nie wykazują wystarczającej kreatywności, by spowodować taki ból. Myślę, że gdyby armia przedstawiła gabinetowi kreatywne pomysły, gabinet by zareagował, bo końcu to gabinet podejmuje decyzje, które przekazuje armii do wykonania, a zatem obowiązkiem Sił Obronnych Izraela jest przedstawianie takich rozwiązań, które wyrządzą jak najwięcej bólu Hamasowi. Niestety, nie jesteśmy supermocarstwem i nie możemy zrobić tego, co Amerykanie robią w Afganistanie lub Rosjanie zrobili w Czeczenii. Ale zabójstwa są czymś, o czym należy pomyśleć. Przywódcy Hamasu powinni wiedzieć, że znajdują się na naszej liście zabójstw.”


izraelskie siły bezpieczeństwa rano zamknęły przejście graniczne Erez ze Strefą Gazy. Jest to spowodowane ostatnimi zamieszkami na granicy i pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa. Przejście będzie otwarte jedynie dla wyjątkowych sytuacji humanitarnych i medycznych.


wysoki palestyński urzędnik powiedział, że Mahmoud Abbas odrzucił możliwość zawarcia długotrwałego porozumienia w Strefie Gazy, bez przywrócenia bezpośredniej kontroli Autonomii Palestyńskiej nad całą Strefą Gazy. „Dopóki nie będzie wewnętrznego pojednania palestyńskiego, w ramach którego całkowita kontrola nad Strefą Gazy zostanie zwrócona Autonomii Palestyńskiej, w Gazie nie będzie zawarty żaden planu zawieszenia broni.” Nieoficjalne źródła twierdzą, że negocjacje prowadzone przez Egipcjan z Hamasem czynią duże postępy, i zawieszenie broni będzie możliwe do podpisania już w przyszłym tygodniu. Okazuje się jednak, że Autonomia Palestyńska sdprzeciwia się temu porozumieniu.

 


palestyński premier Rami Hamdallah wezwał wieczorem międzynarodową społeczność do podjęcia odstraszających i skoordynowanych kroków w celu „ochrony bezradnych palestyńskich cywilów przed uciskiem okupacji izraelskiej”, i zmuszenia Izraela do przestrzegania zasad międzynarodowego prawa i zasad praw człowieka. Hamdallah podkreślił, że około 80% mieszkańców Strefy Gazy jest uzależnionych od międzynarodowej pomocy humanitarnej, a działania mające na celu ograniczenie działalności UNRWA są wymierzone bezpośrednio przeciwko Palestyńczykom i ich prawom narodowym.


20 sierpnia 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Avigdor Liberman spotkali się w Jerozolimie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Johnem Boltonem. Omówiono szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem, w tym Iran, Syrię, Liban i Strefę Gazy. Liberman podziękował Boltonowi za poparcie Stanów Zjednoczonych, mówiąc: „Mamy okazującego nam sympatię prezydenta w Białym Domu i życzliwą administrację, a to pozwala nam na większą swobodę manewrowania przeciwko naszym wrogom z północy i południa.” Wcześniej Liberman zaatakował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, mówiąc: „Abbas wciąga Izrael w konfrontację, aby obalić władzę Hamasu nad Strefą Gazy.”


rano palestyński terrorysta ostrzelał patrol izraelskich żołnierzy przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg otworzył ogień, trafiając napastnika.


Palestinian Authority President Mahmoud Abbas’s sons told a top Trump official that a two-state solution to the Israeli-Palestinian conflict is unrealistic, during a meeting nearly a year ago.

Tarek Abbas powiedział dyplomatce, że nie wierzy, że możliwe jest rozwiązanie dwuskładnikowe. Zamiast tego powiedział, że faworyzuje jedno państwo z równymi prawami dla wszystkich obywateli, zgodnie z raportem, który był również prowadzony przez amerykańską stronę internetową Axios .


 Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów i latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 1 pożar terenów przygranicznych w Izraelu.


21 sierpnia 2018 r.


minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że wyjście Izraelczyków ze Strefy Gazy wciąż jest warunkiem ogólnego porozumienia o spokoju z Hamasem. „Słyszę niezliczone rozmowy i opowieści o stanie izraelskich negocjacji z Hamasem, i powtarzam, że wciąż rozmawiamy z Egipcjanami, ONZ i społecznością międzynarodową. Jestem zaniepokojony, gdyż rzeczywistość istnieje w terenie, a jeśli chcemy osiągnąć pewien rodzaj ogólnych ustaleń porozumienia, to wtedy stawiamy określone warunki dotyczące jeńców i zaginionych. Działamy jednostronnie zgodnie z rzeczywistością na ziemi, i widocznie tak to będzie trwało.” Odnosząc się do szerszego procesu pokojowego, Liberman powiedział, że arabskie miasto Umm al-Fahm położone na północy kraju, powinno być częścią przyszłego państwa palestyńskiego. „Pytacie się, dlaczego Umm al-Fahm powinna być częścią Palestyny, a nie Izraela? Widok setek osób biorących udział w pogrzebie terrorysty, niosących palestyńskie flagi i nawołujących do pomszczenia krwi męczennika, daje ostateczną odpowiedź na to pytanie. Plan, który opublikowałem wiele lat temu w sprawie wymiany terytorialnej i populacyjnej, jest teraz bardziej istotny niż kiedykolwiek wcześniej.”


 polityczny przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że niezłomność jego organizacji przyniosła zwycięstwo dla Gazy, które wkrótce ujrzy światło dzienne. Będzie to koniec blokady nałożonej po przejęciu Gazy po wyborach w czerwcu 2007 r. „Jesteśmy na dobrej drodze do usunięcia niesprawiedliwego oblężenia Strefy Gazy. To wynik naszej walki i naszej niezłomności.” Równocześnie Hamas wydał oświadczenie: „Sedno całego konfliktu z Izraelem leży w naszym dążeniu do wyzwolenia Palestyny i świętych miejsc islamu i chrześcijaństwa, wśród nich miasta Al-Quds [Jerozolima] i meczetu Al-Aksa. Wyzwolenie meczetu Al-Aksa odbędzie się jedynie poprzez zapłacenie ceny, a ruch Hamasu i wszystkie elementy naszego palestyńskiego narodu będą nadal walczyć wszelkimi środkami, aż do wyzwolenia Palestyny, Al-Quds, powrotu uchodźców i ustanowienie niezależnego państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako stolicą. Marsze powrotu i przełamanie oblężenia Gazy to jedne z celów naszego narodu, i nikt się ich nie wyrzeka. My w ruchu Hamasubędziemy współpracować z całym naszym ludem i aktywnymi elementami, aby kontynuować walkę, dopóki cele nie zostaną osiągnięte – powrót uchodźców i zakończenie oblężenia.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.