Polityka

Przeniesienie ambasady korzystne dla USA

Przetlumaczyla i przeslal Olga Degani

 

Uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela i miejsce siedziby dla ambasady – po raz pierwszy od 1948 roku – wskazuje na obecne priorytety USA na Bliskim Wschodzie, odejście od dotychczasowej 70-cio letniej doktryny Departamentu Stanu i wzmocnienie bezpieczeństwa USA.


W przeciwieństwie do poglądów przyjętych w prasie, akademii i w Departamencie Stanu, Prezydent Trump rozumie, że arabskie działania – w przeciwieństwie do oświadczeń – są wyrazem umiejscowienia Jerozolimy i kwestii palestyńskiej daleko na arabskiej wokandzie, zajmującej się przede wszystkim śmiertelnym zagrożeniem ze strony ajatollahów, Daeshu i Bractwa Muzułmańskiego, zagrażających każdemu pro-amerykańskiemu państwu arabskiemu w Zatoce Perskiej, na półwyspie Arabskim, także Jordanii i Egiptowi.

Przeniesienie ambasady – według amerykańskiego „Prawa Ambasady w Jerozolimie” z roku 1955 – podkreśla różnicę pomiędzy stanowiskiem Prezydenta Trumpa, większości Kongresu i wyborców w USA z jednej strony, a pomiędzy atmosferą panującą w ONZ-cie, impotencją europejską, stanowiskiem grup poprawności politycznej w Departamencie Stanu, oraz prasą ” elit” i poglądów instytucji badawczych w USA, z drugiej strony.

Jest to jednostronna decyzja amerykańska, w przeciwieństwie do decyzji Obamy w oparciu o działanie wielostronne, szkodzące pozycji i interesom USA.

Przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy jest wyrazem nie poddawania się naciskom europejskim, międzynarodowym i arabskim. Celem tego kroku jest przywrócenie strategii odstraszania. Prezydent Trump, a szczególnie jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, oraz Sekretarz Stanu Mike Pompeo, są przekonani, że ustępstwa terrorystom dodają im motywacji i są przeciw państwom przyjaznym.

Na przykład uznanie OWP za reprezentanta Palestyńczyków przez USA w grudniu 1988 dolało oliwy do ognia terroru palestyńskiego i wzmogło wychowanie w nienawiści. Podobnie bezprecedensowe ustępstwa izraelskie w 1993 roku („umowa w Oslo”) i w 2005 roku ( oderwanie od Gazy), doprowadziły do bezprecedensowego terroru, do trzech wojen (jak dotąd) i zakłócenia poczucia bezpieczeństwa na dużo szerszym obszarze, niż na obszarze otaczającym Gazę.

Ustępliwość i kapitulacja nadwyrężają odstraszenie, tym samym podsycają ogień terroru i godzą w bezpieczeństwo wewnętrzne i kraju. Nie uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela nie powstrzymało terroru samochodów z materiałami wybuchowymi w „Khobar Towers” w Rijadzie w latach 1995 i 1996 (24 zabitych Amerykanów), nie powstrzymało wysadzenia ambasad USA w Kenii i Tanzanii w 1998 (224 zabitych), oraz zamachu na niszczyciela amerykańskiego „U.S.S. Cole” w porcie Edenu (17 marynarzy zabitych) i, jasne, nie powstrzymało rzezi w „Bliźniakach” w Nowym Jorku w 2001 roku (3000 zabitych).

Było do przewidzenia, że paragraf – wprowadzony na prośbę ówczesnego premiera Izraela – upoważniający prezydenta USA do odłożenia realizacji „Prawa Ambasady w Jerozolimie” (1955), nie powstrzymał terroru ani nie przyspieszył pokoju. Odwrotnie, realizacja tego paragrafu wzmogła terror palestyński, zmusiła władze palestyńskie do okrążenia USA z flanki ekstremistycznej, do podniesienia poprzeczki nadziei i żądań palestyńskich. Jak mogły Władze Palestyńskie uznać Jerozolimę za stolicę Izraela, gdy USA jej nie uznawały?

Natomiast, uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela pokazuje Palestyńczykom, że zwlekanie i terror kosztują: dzisiaj uznanie Jerozolimy, jutro może Jerozolimy zjednoczonej, pojutrze Wyżyn Golanu i Guszu Ecjon i.t.d…,

Przeniesienie ambasady do Jerozolimy bazuje na kulturze i wartościach amerykańskich, jak je ustanowili pierwsi pionierzy w XVII wieku i ojcowie założyciele USA w XVIII wieku, dla których Jerozolima była symbolem słupa ognia – „jaśniące miasto na Wzgórzu”. Dlatego 50 miast i miasteczek w USA nazywają się Jerusalem i Salem, a nawet może litera „S” w USA jest także symbolem Jerozolimy.

17.5.2018

Obrazek

Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Tłumaczenie z hebrajskiego przez Olgę Degani.
Edycja angielska

http://fzp.net.pl/konflikt-palestynsko-izraelski/nie-uznanie-jerozolimy-za-stolice-izraela-nie-powstrzymalo-terroru

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.