Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 31.6 – 1.7


31 maja 2020 r.


rano otworzono teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie dla wiernych. Około 700 muzułmanów weszło na teren meczetu Al Aqsa by wziąć udział w modlitwach. Obszar ten był zamknięty od 15 marca z powodu epidemii koronawirusa. Obecne przepisy wymagają od wiernych noszenia masek ochronnych na twarzy i posiadania własnych dywanów modlitewnych.


ministerstwo zdrowia poinstruowało szpitale w całym kraju, aby przygotowały się do ponownego otwarcia swoich oddziałów koronawirusów w związku z niedawnym wzrostem infekcji.


Minister obrony Izraela Beni Ganc przeprosił w niedzielę podczas cotygodniowego posiedzenia rządu za zastrzelenie przez policję 32-letniego Palestyńczyka Ijada Halaka na jerozolimskim Starym Mieście. Polityk zapowiedział szybkie śledztwo w tej sprawie.


“Ten tekst to czysta manipulacja” – ocenił Marek Magierowski, ambasador RP w Izraelu, odnosząc się do opublikowanego przez izraelski portal artykułu twierdzącego, że w czasie epidemii koronawirusa doszło do przebudzenia “rasistowskiego demona Polski”.

Marek Magierowski na Twitterze krytycznie odniósł się do tekstu opublikowanego przez portal walla.co.il.


Centrum Medyczne Hadassah ogłosiło, że będzie wydawać “paszporty medyczne” osobom, które uzyskały negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. W tym celu zostanie uruchomiona nowa stacja testowa, przeznaczona dla obywateli Izraela, którzy planują podróż za granicę i potrzebują formalnego dokumentu medycznego potwierdzającego, że są zdrowi. “Otrzymają oni pozwolenie na opuszczenie kraju zgodnie z procedurami ustalonymi przez państwo Izrael i kraje docelowe.”


Instytut Medycyny Sądowej w Jerozolimie poinformował, że w ciele zastrzelonego dzień wcześniej przez policję niepełnosprawnego Araba Ijada Al-Halaka znaleziono dwa pociski. Obydwa trafiły w środkową część ciała, powodując śmierć. Policja poinformowała, że funkcjonariusze biorący udział w tym incydencie, wystrzelili siedem pocisków. Żołnierze stwierdzili, że strzelali w nogi. Zgodnie z procedurą, podczas sekcji zwłok był obecny członek rodziny zmarłego.

Adwokat Jogev Narkis, który będzie bronił żołnierzy powiedział: “Moim zdaniem, gdy opadnie kurz, stanie się oczywiste, że nie można obarczać policjantów odpowiedzialnością karną w tej sprawie. Jest to bardzo smutna, złożona i trudna sprawa, która rozpoczęła się, gdy na miejsce zdarzenia przybyła jednostka policji granicznej przeznaczona do tłumienia zamieszek, która nie znała szczegółów sytuacji. Zostali wezwani przez policję, która stacjonowała w obszarze, gdzie rzekomo doszło do ataku terrorystycznego. W tym rejonie doszło w przeszłości do wielu ataków terrorystycznych, w tym pistrzeleń, dźgnięć nożem i staranowania przez auto. W wezwaniu wspomniano o możliwości ataku terrorystycznego. W takich okolicznościach procedury działania są zupełnie inne niż przy normalnych zakłóceniach publicznego porządku. W takiej sytuacji obowiązkiem policjanta jest jak najszybsze zneutralizowanie terrorysty w celu uniknięcia ofiar wśród ludności cywilnej. Procedura polega na wystrzeleniu i celowaniu w dolną część ciała podejrzanego. Strzelał dowódca jednostki i nie trafił w cel, który podczas próby ucieczki skręcił w ślepy zaułek. Dowódca zdał sobie sprawę, że panuje nad sytuacją i wstrzymał ogień. W tym momencie na miejsce zdarzenia dotarł drugi funkcjonariusz, który nie był świadomy rozwoju wydarzeń i oddał kolejne strzały, które spowodowały śmierć podejrzanego. Zdaję sobie sprawę, że ta sytuacja może wpłynąć na przyszłość żołnierzy. Zdaję sobie także sprawę, że niestety byliśmy świadkami wydarzeń, podczas których siły bezpieczeństwa zastosowały środki przymusu i poniosły tego konsekwencje. Jest to bardzo delikatna sytuacja. Wysyłamy naszych młodych ludzi, aby nas bronili, a niestety czasami płacą tego cenę. Jest to bardzo delikatne, subtelne środowisko.” Ujawniono także, że w Hebronie Palestyńczycy wykorzystywali osoby niepełnosprawne umysłowo do rzucania kamieni i bomb zapalających w izraelskich żołnierzy, a zdarzenia filmowali powiadomieni wcześniej fotoreporterzy. Były to jawne prowokacje. Stawiało to żołnierzy w niezwykle trudnym położeniu.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 071. W stanie ciężkim jest 33 osób (30 pod respiratorami). Zmarło 285 osób. Wyzdrowiało 14 792 osoby. Obecnie aktywnych jest 1994 przypadków.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 53 nowe przypadki infekcji. Ministerstwo zdrowia zapowiedziało rozszerzenie prowadzonych testów na osoby bez objawów. Obecnie istnieją możliwości wykonywania do 15 tys. testów dziennie. Z powodu wzrostu infekcji w szkołach, ministerstwo edukacji utworzyło specjalne centrum kryzysowe. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 800 testów w stacjach samochodowych w Jerozolimie, Hajfie, Tel Awiwie i Be’er Szewie.

Prof. Eran Segal z Instytutu Weitzmana powiedział, że “od rozpoczęcia znoszenia ograniczeń wzrosła liczba osób zgłaszających objawy przypisane temu patogenowi, jednak liczba zgłoszeń jest wciąż niższa niż w czasie epidemii. Na poziomie krajowym odnotowujemy wzrost o 30% zgłoszeń dotyczących gorączki i wysokich temperatur oraz wzrost o 60% innych towarzyszących objawów. Istnieje znaczny wzrost liczby osób cierpiących na takie objawy, jak duszność, biegunka, nudności, osłabienie i dreszcze. Odnotowano również niewielki wzrost liczby osób cierpiących na kaszel. Obserwujemy również gwałtowny wzrost liczby osób, które twierdzą, że nie zakładają masek ochronnych na twarz, gdy wychodzą na zewnątrz. Dane wskazują, że nadal jesteśmy w trakcie pierwszej fali. Jej zakończenie będzie oznaczać brak infekcji w Izraelu – co jeszcze nie jest prawdą. Widzimy, że w momencie ponownego otwarcia szkół wzrosła liczba infekcji, co moim zdaniem jest nadal częścią pierwszej fali. Musimy być ostrożni i przestrzegać dyrektyw dotyczących zdrowia publicznego, abyśmy mogli wrócić do pełnej normalności.” Prof. Eli Waxman z Instytutu Weizmanna powiedział, że istnieją trzy kroki do powstrzymania kolejnego zamknięcia kraju: testowanie, śledzenie zainfekowanych i ich izolowanie. A wszystko to trzeba zrobić w ciągu dwóch dni. “Chodzi o to, aby zatrzymać kogoś, kto ma objawy, poddać go testom i uzyskać wyniki. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, przejdziemy do fazy śledzenia jego kontaktów. Musimy zidentyfikować wszystkie jego kontakty w ciągu ostatnich dwóch tygodni, dotrzeć do nich i je odizolować. Następnie musimy je również przetestować. I musimy to wszystko zrobić w ciągu 48 godzin. Tutaj nie ma miejsca na błędy. Musimy mieć co najmniej 80% skuteczności w śledzeniu wszystkich zainfekowanych osób. Dwudniowy okres ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli nastąpi opóźnienie i zajmie to pięć lub sześć dni, większość nosicieli zainfekuje już kolejne osoby.” Profesor zachęcał do pobieraniu na telefon aplikacji, które ułatwiają śledzenie, co umożliwi większą skuteczność wykrywania kontaktów osób zarażonych.


 

1 czerwca 2020 r.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały konwój trzech pojazdów w pobliżu przygranicznego miasta Albu Kamal we wschodniej Syrii. Zginęło 5 członków proirańskiej milicji. Izrael nie skomentował tych doniesień.

ministerstwo turystyki ogłosiło, że okręgowy komitet planowania i budownictwa zatwierdził plan utworzenia nowej dzielnicy w Ejlacie, w której powstanie 1133 pokoi hotelowych i 3058 mieszkań. Według ministra turystyki Asafa Zamira: “Plan utworzenia nowej dzielnicy jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju Ejlatu. Ejlat jest bardzo ważnym motorem wzrostu turystyki w Izraelu, a jego rozwój jest narodową misją.”


saudyjski dyplomata ujawnił, że od grudnia 2019 r. Izrael i Arabia Saudyjska z udziałem Stanów Zjednoczonych prowadzą tajne rozmowy dotyczące wprowadzenia przedstawicieli Arabii Saudyjskiej do składu muzułmańskiego Waqfu, sprawującego opiekę nad Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie. Waqf podlega władzom Jordanii. Tajne negocjacje są prowadzone w ramach planu pokojowego Trumpa. Podobno rosnące zaangażowanie Turcji w regionie, skłoniło Jordanię do dyskusji na ten temat. Palestyńczycy pozwolili tureckim organizacjom islamskim wejść na teren meczetu Al Aqsa i zarządzać funduszem, na który turecki rząd przekazał dziesiątki milionów dolarów. W związku z tym Jordańczycy wysłali tajną wiadomości do Izraela i Stanów Zjednoczonych, że są gotowi złagodzić swoje stanowisko w sprawie Waqfu, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Utrzymana ma zostać wyjątkowa uprzywilejowana rola Jordanii w meczecie Al-Aqsa, a Arabia Saudyjska przekaże miliony dolarów jako darowiznę na rzecz islamskich organizacji działających w arabskich dzielnicach Jerozolimy i na Wzgórzu Świątynnym. Zostanie również wywarta presja dyplomatyczna i polityczna, aby usunąć islamskie organizacje tureckie działające pod auspicjami Autonomii Palestyńskiej. Obecność Arabii Saudyjskiej w Waqfu będzie niosła ze sobą wsparcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, a równocześnie ograniczy wpływ Jordanii.


dyrektor generalny Check Point Software Technologies, Gil Szwed ostrzegł, że nowa rzeczywistość po epidemii na świecie spowoduje wzrost liczby zagrożeń cybernetycznych. “Cyberbezpieczeństwo bardzo się zmieni. To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przyspieszyło ewolucję technologiczną o pięć, a może nawet dziesięć lat. Więcej usług przeniesiono online, a firmy usunęły bariery. Pozwoliliśmy programistom pracować bezpośrednio wewnątrz firm … W ciągu jednego dnia musieliśmy wszystko zmienić i umożliwić ludziom zdalny dostęp do pracy z domu. Ta szybka zmiana oznaczała także, że ​​hakerzy również mogli znaleźć sposób … Hakerzy mogą znaleźć sposób na zhakowanie komputera osobistego pracownika i za jego pośrednictwem dostać się do naszych klejnotów koronnych firmy. Gdy epidemia koronawirusa zakończy się, będziemy musieli w Izraelu zmierzyć się z nową nadchodzącą cyber pandemią. Wiemy, że tak się stanie i musimy się zabezpieczyć.”


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 138. W stanie ciężkim jest 33 osób (29 pod respiratorami). Zmarło 285 osób. Wyzdrowiało 14 792 osoby. Obecnie aktywnych jest 2 006 przypadków.

W ciągu ostatniej doby odnotowano 67 nowych przypadków infekcji. Przeprowadzono 5423 testów na koronawirusa. Ministerstwo edukacji poinformowało, że 18 szkół zostało tymczasowo zamkniętych z powodu wzrostu infekcji.


minister obrony Benny Gantz polecił szefowi Sztabu Generalnego gen. Avivowi Kochaviemu przyspieszyć przygotowania Sił Obronnych Izraela do zastosowania suwerenności w części Judei i Samarii. “Siły Obronne Izraela muszą przygotować się na każdą możliwą sytuację i scenariusz, który wpłynie na region.” W ministerstwie zostanie powołany zespół do koordynacji działań operacyjnych w Judei, Samarii i Gazie.

Minister obrony spotkał się rano z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem, a niedługo potem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał przez telefon z doradcą prezydenta USA Jaredem Kushnerem i specjalnym przedstawicielem do spraw stosunków międzynarodowych Avi Berkowitzem. Rozmowy dotyczyły zastosowania suwerenności w Dolinie Jordanu oraz części Judei i Samarii.


przed południem wybuchł groźny pożar w rejonie miasta Kirjat Tivon w pobliżu Hajfy. Pożar zagroził tamtejszej bazie paliwowej, a popołudniem rozprzestrzenił się w stronę miasta Jokneam. Ewakuowano pracowników tamtejszej strefy przemysłowej. Zagrożone zostały rurociągi z gazem ziemnym oraz elektrownia gazowa. Przy gaszeniu pożaru pracuje 30 sekcji strażackich i 8 samolotów gaśniczych.


Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.